Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi’nden açıklama - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi’nden açıklama

Bu haber 26 Kasım 2013 - 1:27 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

cumhuriyetkadinlari1231456121313213Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şube Başkanı Jale Eren ‘25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele, Dayanışma ve Kadınlara Yönelik Her Türlü Şiddetle Mücadele günü’ nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
İlkay Yıldız
Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şube Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada kadınlara yönelik şiddetin son dönemlerde arttığına dikkati çeken Jale Eren, “Kadınlara yönelik şiddet, kadınların insan haklarının ihlalidir. Maddi ve manevi bütünlük hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi birçok hak ihlallerini de içine almaktadır. Temelinde ise toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığı yatmaktadır. Dünyada kadın nüfusu ile erkek nüfusu eşit düzeyde olmasına rağmen kadın insan olmasından kaynaklanan en temel haklarından dahi tam ve eşit olarak yararlanamamaktadır. Dünyada her üç kadından biri hayatının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalmaktadır. Her beş kadından biri cinsel tacize veya tecavüze uğramaktadır. Aslında işlerin yüzde 66’sı kadınlar tarafından görüldüğü halde, malların %99’u erkeklere aittir. Kadınların karar mekanizmalarına katılması; siyasette ya da iş dünyasında yerini alma oranı oldukça düşüktür” dedi.
Başkan Eren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, çocuk gelinler, zorla fuhuşa sürüklenen kadınlar, çocuklara cinsel istismar olaylarının yanı sıra töre cinayetlerinin, öfkeli koca cinayetlerinin sayısının her geçen gün arttığını kaydederek şunları söyledi:
“Kürtaj yasakları ve en az üç çocuk istekleri ile kadının, kendi bedeni üzerinde dahi söz sahibi olması devlet tarafından engellenmiştir. İktidarın kadının giyim kuşamı üzerinden sürdürdüğü mağduriyet politikası, 4+4+4 uygulamaları ile kızlarımızı, çocuk gelinler olmaya özendirmesi, karma okullardan ve birlikte eğitim almaktan uzaklaştırmak istemesi, kızlı erkekli öğrenci evleri açıklamaları cinsiyetçi, ataerkil gerici anlayışın bir ürünüdür. Aslında iktidar, kadının gücünün farkındadır ve onu yalnızca ev kadınlığı ve analık görevlerine hapsederek etkisiz kılmaya çalışmaktadır. İktidar, kadın bedeni üzerinden politikalar uygulamaktan ve siyaset malzemesi yapmaktan vazgeçmelidir. Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi olarak kadının cinsel, fiziksel, psikolojik bütünlüğünün dokunulmaz olduğunu; kadının insan haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets