Muğla’nın çevre sorunları TBMM gündeminde - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın çevre sorunları TBMM gündeminde

Bu haber 24 Kasım 2013 - 20:11 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

nurettindemir121541321323CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla’nın çevre sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın termik santral konusunda Muğla’da yürüttüğü ‘yoğun çalışmalar’ sonucunda yöre halkı tarafından üçüncü kez fosil madalyasına layık görüldüğünü belirten Demir, “Milas’ın Beş Parmak Dağları Milli Park Olmalıdır” dedi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla’nın çevre sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın termik santral konusunda Muğla’da yürüttüğü ‘yoğun çalışmalar’ sonucunda yöre halkı tarafından üçüncü kez fosil madalyasına layık görüldüğünü belirten Demir, “Milas’ın Beş Parmak Dağları Milli Park Olmalıdır” dedi.
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Muğla’nın çevre sorunlarının çözümü konusunda soru sordu. Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü “yoğun çalışmalarla” birlikte çevre konusunda yaratılan tahribatlara dikkat çekerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın üçüncü kez “fosil madalyası” almaya hak kazandığını belirtti.
“Milas’ın Beş Parmak Dağları Milli Park Olmalıdır”
Muğla-Aydın sınırları içerisinde yer alan, antik çağdan bu yana 8 yıllık bir geçmişe sahip olan Milas’ın Latmos yani Beşparmak Dağlarının talanına dikkat çeken Demir, dünyada örneğine pek az rastlanan böylesi bir milli değerin milli park ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.
İçerisinde yer alan figürleri ve resimleriyle dünyada bir ilki oluşturan, Yakın Doğu arkeolojisinin son yıllardaki en büyük keşfi olarak gösterilen Latmos’a taş ocaklarının verdiği tahribatı işaret eden Demir, önemli bir kültür mirasının taş ocaklarında mıcır olduğunu kaydetti. Demir, Türkiye’nin eşsiz kültür hazinesi olarak ifade edilen Latmos’un yazılı belgelerde kutsal olarak kabul edildiğini belirterek, bu alanın taş ocaklarıyla tahrip edilmesi yerine ekoturizm gibi alternatiflerin devreye sokulabileceğini söyledi. Aksi takdirde geri dönülmez bir noktaya gelineceğini vurgulayan Demir, geç olmadan Latmos’un milli park ilan edilmesi gerekliliğinin altını çizdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın termik santral konusunda Muğla’da yürüttüğü “yoğun çalışmalar” sonucunda yöre halkı tarafından üçüncü kez fosil madalyasına layık görüldüğünü belirten Demir, halkın Muğla ve Milas’ta termik santrali istemediği konusunda kararlı olduğunu ifade etti.
Demir Bakan Bayraktar’a Muğla’da termik santral yapımlarına ilişkin olarak, “Bölgesel ÇED raporunun bakanlığınız için önemli olduğunu ve bu raporları dikkate aldığınız düşüncesiyle, Türkiye’nin çok önemli bir zeytin havzası olan Milas havzasında, linyit kömüre bağlı üçüncü termik santral kurma çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets