‘Turalion Parkı’ çalışmaları başlıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

‘Turalion Parkı’ çalışmaları başlıyor

Bu haber 22 Kasım 2013 - 9:00 'de eklendi ve 91 views kez görüntülendi.

ozlucetrolyon13213545132Muğla merkeze bağlı Özlüce Köyü sınırları içerisinde yer alanda 9 milyon yıl öncesine ait fosil yataklarının bulunduğu alanda ‘Turalion Parkı’ kurulması amacıyla başlayan çalışmalar yeniden başlıyor. Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Berna Alpagut, Aralık ayı başında bölgeye Ege Üniversitesi’nden bir ekiple birlikte bölgeye geleceklerini belirterek, “Burada yapılacak incelemelerin ardından bir süredir bekletilen çalışmalar yeniden başlayacak” dedi.
Kadir Tamer
Muğla’da 9 milyon yıl öncesine ait zengin fosil yataklarının bulunduğu Özlüce Köyü Kaklıca Tepesi yakınlarındaki alanın açık hava müzesine dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalara Aralık ayından itibaren kaldığı yerden devam edilecek. Bölgede yapılşacak çalışmalar ile alan Turalion Parkı olarak Eko Turizme kazandırılması hedeflenirken zürafa, at, domuz, fil, gergedan ve sırtlan fosillerinin yer alacağı müzede, patika yollar ve seyir tepeleri bulunacak.
Özlüce Köyü sınırları içerisinde yer alan Turalion dönemine ait fosil yataklarının bulunduğu alanda önemli çalışmaların yapıldığına dikkati çeken Alpagut, Aralık ayında yeni bir inceleme için bölgeye geleceklerini kaydetti.
Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut, Özlüce köyünde bulunan fosillerin çok önemli olduğunu belirterek çalışmaların büyük bir heyecan içinde sürdüğünü kaydetti.
Alpagut, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan coğrafyada nesli tükenmiş etçil ve otçul hayvanların yaşadığı bölgelerden birisi olan Muğla Özlüce’nin önemine bir kez daha dikkat çekerek şunları söyledi.
“Turolian Park’tan çıkan fosiller sadece Muğla’nın değil tüm insanlık tarihi için çok önemlidir. Bu doğal mirası şimdi Bilim Parkı niteliğinde tüm dünyaya sunacağız. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Türk turizminin önemli noktalarından birisi olan Muğla’da Ekolojik Turizmde başlatılacak. Bazı incelemeler için bu bölgede çalışmalar durdurulmuştu. Aralık ayında bu bölgeye gelerek yeni bir inceleme yapacağız. Bu incelemelerin ardından çalışmalara hız vereceğiz” dedi.
MECLİSTEN 36 BİN YTL’LİK ÖDENEK AYRILMIŞTI
Muğla İl Genel Meclisi tarafından Özlüce Köyü sınırları içerisinde yer alan Turalion dönemine ait fosil yataklarının bulunduğu alanın çevre düzeni için 2006 yılı bütçesinden 36 bin liralık ödenek ayrılmıştı. Özlüce Köyü sınırları içinde kurulması planlanan Turalion Parkı’nın tanzim projesi ve altyapı yatırımları ile ilgili ödenek meclis üyelerince oy birliği ile kabul edilmişti. İl Genel Meclisi tarafından 2006 yılı bütçesinden ayrılan ödenek ile Turalion Parkı içerisinde yer alan fosil yataklarının korunması için etrafının tel örgü ile çevrilmesi, 1 adet bekçi kulübesi yapılması ve Özlüce köyü ile Turalion parkı arasında bulunan yolun yapımına ayrılmıştı.
ÖZLÜCE’DEKİ TURALİON DÖNEMİ
Muğla’nın Özlüce Köyü Kaklıca Tepesi yakınlarında, 1993 yılında ateş yakmak için çukur açan çobanlar fosiller buldu. Yapılan incelemelerde fosillerin 9 milyon öncesine ait olduğu ortaya çıktı. Sonrasında kazı alanına dönüştürülen bölgede dönemin Valisi Lale Aytaman’ın talimatıyla bölgede çalışmalar başlatıldı. Dokuz milyon yıl öncesindeki Turolian dönemine ait zengin fosil yataklarının bulunduğu Özlüce Kazı Alanı’nda, Muğla Müze Müdürlüğü’nün sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Antropolog Prof. Dr. Berna Alpagut başkanlığında yürütülen kurtarma çalışmalarında, yüzey incelemeleri sonucu yedi bin metrekarelik alanda üç ayrı fosil yatağı tespit edildi. Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosillerle çok sayıda bitki fosili gün ışığına çıkarıldı.
Proje kapsamında parka ait yürüme yolları, dinlenme terasları, çevre çitleri, tanıtım panoları, bilgi broşürleri, Özlüce köyü ile kazı alanı arasında yol düzenlenmesi ve Özlüce faunasına ait büyük hayvan kast ve heykellerin yapılması hedefleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets