Marmaris’te “Kimlik” Tartışması! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Marmaris’te “Kimlik” Tartışması!

Bu haber 21 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

YabancılaştırmaMuğla’nın önde gelen hastalıklarındandır. Siz buna “itibarsızlaştırma, önemsizleştirme, değersizleştirme” de diyebilirsiniz.

Bu hastalık daha çok siyaset arenasında yaşanır. Bu hastalık bu günlerde yine nüksetmiş durumda!

AK Parti’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayları ile ilgili yazdığım yazılardan birinin altına emekli Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ve Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan ile ilgili “Bunlar Muğlalı değil ki…” yorumu yapıldı.

Yorumu yapan muhtemelen Mestan Yaymancı idi. Çünkü Kurtulmuşlu Kayserili, Arslan Kayserili, ama Yayman ise Aydınlı!

Nereli oldukları mı, Muğla’yı, sorunlarını ne kadar bildikleri, çözümlerinin ne olup olmadığımı önemli?

xx        xx        xx

Hastalık öylesine kangrenleşmiş ki, Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından AK Partili Ziya Ercan için “Fethiyeli”, Yusuf Demirci için “Yerkesikli” denilirken, CHP’li Murat Gökalp için “Kafacalı” deniliyor.

Senelerdir Marmaris’te AK Parti’nin İlçe Başkanlığını yapan Kadem Mete’nin nereli olduğu kimseyi ilgilendirmiyordu… Geçtiğimiz günlerde partisinden Marmaris Belediye Başkanlığı adaylığını açıkladı ve birden “Karadenizli” olduğu akıllara geliverdi!

AK Parti’nin önceki İl Başkanı Av. Gültekin AkçaFethiyeli”, bu günkü İl Başkanı Nihat Öztürk de “Giresunlu” olduğu için bu “yabancılaştırma” ile karşı karşıya kaldılar…

Bu hastalığın ateşini yerel seçimler ile birlikte yükseltmeye başlayanlar gerek Muğla il merkezinde ve gerekse Muğla il genelinde “doğma büyüme Muğlalıların azınlık hale geldiğinin” farkındalar mı bilmem!

xx        xx        xx

Her zaman söylerim, yeri geldiğinde bu köşede de yazmışımdır:

Muğlalı olmak Muğla doğumlu olmak değildir.

Şöyle bir etrafınıza bakın bakalım, Muğla doğumlu olmadıkları halde Muğla için yanıp, tutuşan, hizmet üreten, aş-ekmek kapısı açan, Muğla’nın değerlerine değer katan kaç “Muğla sevdalısı” var?

Çok…

Bir kere daha bakın bakalım Muğla doğumlu olup ta, bırakın Muğla için kılını kıpırdatmayı, bir Muğlalının yaralı parmağına işemeyen kaç Muğlalı var?

Çok…

Muğlalı”, nüfus cüzdanında “Muğla doğumlu” yazan değil, Muğla için bir tek çivi çakan, bir damla ter akıtan, Muğla için düşünen insandır.

xx        xx        xx

Siyasilerimize “Yabancılaştırma hastalığı” kesmemiş olmalı ki, bir yeni hastalık ta Marmaris’te nüksetti… (!)

Marmaris’te hortlayan hastalığa ne demeli bilemiyorum. Belki “ötekileştirme” diyebiliriz.

Yabancılaştırma veya ötekileştirme, ne derseniz deyin; bu düpedüz “itibarsızlaştırma, önemsizleştirme, değersizleştirme” çabasının bir ürünü.

Peki, bu ürünün imalatçıları önemli, değerli, itibarlı insanlar mıdır?

xx        xx        xx

Neredeyse iki haftadır Marmaris’te kıyamet kopuyor.

CHP Marmaris İlçe Gençlik Kolu Başkanı Erkan ÜstünTürk” değil, “Ermeni” imiş.

Kim demiş?

AK Parti’nin Marmaris İlçe Başkanı iken Marmaris Belediye Başkanı adayı olan Kadem Mete demiş.

CHP Gençlik Kolu Başkanı Üstün de belediye başkanı adayımı imiş?

Hayır.

O zaman Kadem Mete neden böyle demiş?

xx        xx        xx

Gazete haberlerine bakılırsa ve Kadem Mete’nin iddiasına göre, CHP Marmaris ilçe yönetiminde bulunanlar AK Parti’yi Cumhuriyetin, Laikliğin ve Atatürk’ün düşmanı olarak göstermeye çalışmışlar.

Çalışmışlar mı? Belli değil. Çalışmışlarsa suç mu? Belli değil. Çalışmışlarsa ve suçsa verirsin mahkemeye olur biter… Ama tercih meselesi… Mete, basın toplantısı ile yanıt vermeyi tercih etmiş. Gençlik Kolu Başkanı Üstün’e yönelik şöyle demiş:
Bana bayrağımı, cumhuriyeti, atamı anlatan insanları biraz incelerseniz kendilerinin bu vatana sonradan geldiklerini ve sonradan Türk vatandaşı olduklarını Türküm, doğruyum diyenlerin aslında Türk olmadıklarını görürsünüz. Bu insanların bana Türklüğü öğretmesi kanıma dokunuyor.

Vayyyyyyy…

Kadem Mete Marmaris Belediye Başkanı olursa, Marmaris’e tatil gelip “Türk vatandaşı” olanlar yandı!

xx        xx        xx

Mete’nin ilçe başkanı olarak ettiği sözlere önce yerel seçim öncesi bir siyasi polemik diye bakmış ciddiye almamıştım. Ama Mete, belediye başkanı adayı olarak da iddiasını yinelemiş. Hem bu defa işi ileri götürmüş.

AK Parti Marmaris Belediye Başkanı aday adayı Kadem Mete, CHP Gençlik Kolu Başkanı Erkan Üstün’ün Ermenistan doğumlu olduğunu belirterek, sahte kimlik taşıdığını iddia etmiş.

Bu olay aklıma bir dönem CHP İl Yöneticilerinin AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ün askerlik yapıp yapmadığı ile ilgili iddialarını getirdi… Daha sonra Öztürk’ün askerliğini yaptığı anlaşıldı. Yapmamış da olabilirdi. Bu ülkede askerliğini yapamayanlar “vatan haini” mi oluyor. Ben de yapamadım!

CHP Gençlik Kolu Başkanı Üstün sahte kimlik” taşıyorsa, bu suç olur… Ama Ermenistan doğumlu ise, Ermenistan doğumlular vatan haini mi oluyor?

xx        xx        xx

Kadem Mete, Gençlik Kolu Başkanı Üstün‘ün yaşını büyütmek için başvurduğu mahkeme tarafından Ermenistan’da doğduğu belirlenerek vatandaşlıktan çıkarıldığını iddia ediyor.

Bu memlekette birileri ikinci vatandaşlık elde etmesi için bebeğini gidip yurt dışında doğururken, Ermenistan’da doğan biri vatandaşlıktan nasıl çıkarılır?

CHP Marmaris Gençlik Kolu Başkanı Üstün’ün iddialara, sorulara yanıtı net:
Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Benim nüfus cüzdanım, ehliyetim, vergi kaydım, SGK belgem ve açık öğretimde okuduğuma dair okul belgelerim Türkiye Cumhuriyeti Devleti belgeleridir. Ben bu ülkede yaşıyorum ve yaşayacağım. İdari bir hatadan dondurulmuş olan nüfus kaydımdan yola çıkarak Kadem Mete’nin benim ve ailemin özelini hedef alan bu konuşmasını şiddetle kınıyorum. Bu mağduriyetimle ilgili açmış olduğum dava süreci devam etmektedir. Benim özel hayatım üzerinden spekülasyon yapmak ona ne kazandırmıştır?

Gerçekten bu bir spekülasyon ise yapana ne kazandırır?

xx        xx        xx

Ya spekülasyon değilse?

O zaman iki kişiden biri haklı olur… Haklı olan kim?.. Buna elbette biz karar verecek değiliz. Hukuk karar verir. Kamuoyu ise gerçeği merak ediyor?

Gelinen nokta “politikada olur böyle şeyler” denilebilecek nokta da değil…

Umarım seçim atmosferi ısındıkça hastalıklarımız telafisi imkansız sonuçlar doğurmaz!

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets