Gürün’den Yorulan Muğla! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gürün’den Yorulan Muğla!

Bu haber 15 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de büyükşehir belediye başkanı adayı hangi yöntemle belirlenecek?

Hala net bir yanıt yok.

Ama CHP’li belediye başkanı bulunmayan ilçelerde; Ula ve Dalaman ile Menteşe (il merkezi) ilçelerinde 24 Kasım Pazar günü üyelerle temayül yoklaması yapılacak.

Muğla’da CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı da yok! Datça’da CHP’li Belediye Başkanı Şener Tokcan aday değil. Bu durumda Datça’da partili belediye başkanı yok sayılıp, 24 Kasım’da temayül yoklaması yapılması gerekirdi, ama orada beklenen öteki CHP’li belediye başkanlarının olduğu ilçelerle birlikte Ocak ayında “Hakim nezaretinde üyelerle ön seçim yapılacağı” söyleniyor.

Ama benim bildiğim, Hakim nezaretinde ön seçimin Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimine göre Şubat ayında yapılması gerekir!

xx        xx        xx

Bütün ilçelerde ön seçim ve temayül yoklaması bekleyen CHP Muğla teşkilatları; Ula, Menteşe ve Dalaman ile teselli bulacak!.. Bulur mu? Pek bulacak gibi görünmüyor…

Dipten gelen dalga büyüdükçe büyüyor…

Peki, Muğla’da, yeni merkez ilçe adıyla “Menteşe”de ne olacak? CHP üyeleri kimi aday gösterecek? CHP üyelerinin belirleyeceği isim Ankara’da kabul görecek mi?

Belli değil… (!)

xx        xx        xx

Belli olan bir şey varsa o da CHP’nin Menteşe Belediye Başkanı aday adaylarından Orhan Çakır’ın Menteşe’de, yani Muğla halkında kabul gördüğü.

Peki, Orhan Çakır CHP’de kabul görüyor mu?

24 Kasım’da göreceğiz…

CHP’de de kimsenin Orhan Çakır’ı ret ettiği yok. Ama uzun süren rahatsızlığı taraftarlarında tedirginlik yaratıp, parti tabanında kafaları karıştırdı.

Ayrıca 2 bin 555 CHP üyesinin kimi tercih ettiği belli mi?

Belli değil…

xx        xx        xx

CHP’de 2 bin 555 üyenin kimi tercih ettiğini 24 Kasım’da göreceğiz.

CHP Menteşe’de 7 aday adayı var; Orhan Çakır, Mehmet Altınay, Mustafa Şahin, Hilmi Giresun, Bahattin Gümüş, Murat Gökalp ve Veli Bütün

Veli Bütün bu yarışta var mı yok mu belli değil… Kalan 6 aday adayı üç, üç ayrılmış durumda. Çakır, Altınay, Şahin üçlüsü “Osman Gürün muhalifi” olarak anılırken, Giresun, Gümüş, Gökalp üçlüsü “Osman Gürün ekibi” olarak anılıyor.

Aslında Kafaca Belediye Başkanı Gökalparafta”… Ekip başı adaylıktan çekilmesini istedi… (!) Çekilmedi… Bahattin Gümüş de çekilmedi…

Öteki ekipte de “rahatsızlığı” ve İstanbul’da uzun süren tedavisinden kaygı duyularak Orhan Çakır’ın çekilmesi beklendi.

xx        xx        xx

Çakır zamansız rahatsızlığından İstanbul’da uzun süren tedavisini tamamlayıp Muğla’ya döndü. Yakın dostlarının “Bizim için senin sağlığın önemli” demesine rağmen seçim kampanyasına kaldığı yerden başladı. Tedavisi nedeniyle Muğla’dan uzak kalışında “Gürün ekibindenBahattin Gümüş, “Gürün muhalifi ekiptenMehmet Altınay ciddi yol aldı…

Orhan Çakır ile henüz yüz yüze görüşemedik. Geçenlerde telefonda konuştuk. “Dimdik ayaktayım. Hiçbir sağlık problemim yok. Bütün üyeleri taradım. Yokluğumda kimsenin bir yere gittiği yok.” diyordu. Sağlık yönünden hiçbir probleminin olmamasına sevindim…

Muğla il merkezinde, yani Menteşe’de 2 bin 550 CHP üyesi var. Bu üyelerin 2 bininin sandığa geldiğini kabul edersek, bana göre 350 oy alan CHP’nin Menteşe Belediye Başkanı adayı olur.

Orhan Çakır, işte bu noktada “700 oy alırım.” diyor.

Eğer alırsa bu son zamanların rekoru olur!

xx        xx        xx

Bir de düşündürücü noktalar var.

Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Güven meclis üyesi aday adayı olarak Bahattin Gümüş’ün listesinde… İki isim Gümüş’e ciddi anlamda güç veriyorlar.

İki İl Genel Meclisi Üyesi Salih Ercan ve İbrahim Şimşek de belediye meclisi üyesi aday adayı olarak Mehmet Altınay ile birlikte. Onlarda belde de değil, kırsalda ve il genelinde siyaset yapan isimler olarak Altınay’ı daha güçlü kılıyorlar.

Altınay bu anlamda daha şanslı, ama…

24 Kasım’da belediye meclisi üyesi aday adayları oylanmıyor. Bu konuda açıklık getiren olmadı?.. Muhtemelen sandıktan belediye başkanı adayı olarak çıkan isim meclisini kendisi yapacak. Bu dört isim ise sandıktan çıkan ismin 30 Mart’ı geçebilmesi için belediye meclisi listesinde olmaları gereken isimler!

Keşke Ankara’nın yöntem belirsizliği nedeniyle meclis üyesi adayları “taraf” haline getirilmemiş olsalardı!

Bu sorun Seydikemer, Kavaklıdere ve Köyceğiz dışında bütün ilçelerde geçerli ve özellikle Bodrum’da…

xx        xx        xx

Tekrar asıl konuya dönersek, Menteşe’de sokaktaki insanlar baştan beri  “Orhan Çakır” diyor. Ama Bahattin Gümüş ve Mehmet Altınay isimlerini telaffuz edenler de az değil!

Orhan Çakır’ı 15 yıl sonra yeniden yaratanın ise Belediye Başkanı Osman Gürün olduğu bir gerçek… (!) Ancak gelecek dönemin mahalleleri köy ve beldelerde bu tespit ne kadar geçerli onu da bilmiyoruz…

Tabi bu tespitten yola çıkılırsa, Osman Gürün ekibinden çıkan üç aday adayının hangisi belediye başkanı adayı olursa 30 Mart’ta Menteşe’de CHP’nin işinin kolay olmayacağı ise her yerde konuşuluyor… (!)

İşte bu noktada kimseyi gücendirmek istemedikleri için açık açık ilan etmeseler de CHP’deki akillerin dost sohbetlerinde ortaya koyduğu ortak akıl şöyle diyor:
Keşke Altınay, Çakır, Şahin üçlüsü bir araya gelip tek isim haline gelebilselerdi”…

Bu üç isim yan yana gelip, ortak aklı yaratamazlarsa CHP Menteşe’de 30 Mart için olumsuz bir sürprizle karşı karşıya kalabilir!

xx        xx        xx

Şahsen benim ilk seçiminde Osman Gürün’den yana tavır almış olmama rağmen aday adaylığı süreci başladığından beri gönlüm Orhan Çakır’dan yana, ama aslında yakışanı Orhan Çakır’ın “bir bilen” olup, ağabeylik, babalık yapması ve Başkan Gürün’den yorulan Muğla’yı dinlendirmesiydi.

Ama O, temayül yoklaması için 700 oydan söz ediyor ve “Yıkılmadım, ayaktayım.” diyor.

Yapacak bir şey yok. Orhan Çakır hesap adamıdır. 700 diyorsa bir bildiği vardır…

Başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets