Deniz Ticaret Odası’nda Büyükşehir gündeme alındı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Deniz Ticaret Odası’nda Büyükşehir gündeme alındı

Bu haber 11 Kasım 2013 - 23:17 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

enizticaretodasiiDeniz Ticaret Odası Yönetimi Meclis’inde 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerinin ardından Muğla’nın Büyükşehir statüsüne girmesi ile ilgili olarak bilgilendirme çalışması yapıldı.

Haber Merkezi

Muğla’nın 2014 yılında Büyükşehir statüsüne girmesi Marmaris Deniz Ticaret Odası’nda yapılan meclis toplantısında gündeme alındı. Toplantıda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Yıldız Özsalmanlı, Muğla’nın büyükşehir belediyesi yapılanma süreciyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Özsalmanlı, Kamu kurum ve kuruluşlarının bu kanunun getirileri ve götürüleri konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini anlatırken, Büyükşehir Belediyesi yasasının denizcilik sektörünü de etkileyeceğini ifade etti.

Salmanlı toplantıda ele alınan konuları şu şekilde özetledi:

“6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası ile birlikte büyükşehir belediyesi haline gelen Muğla’nın bu yeni yapılanma ve geçiş sürecine ilişkin bir değerlendirmesini içeren bu çalışmanın amacı, Muğla’nın bu yapılanmadan ne şekilde etkileneceğini ve yeni tablosunu ortaya koymaktır. Yeni yasa ile birlikte Muğla Belediyesi’nin mahalleleri merkez olmak üzere, Muğla merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Menteşe ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur. Muğla merkez sınırları içerisinde 4 belde belediyesi, 14 mahalle ve 45 köy bulunmaktadır. Yeni yasa ile birlikte bunların durumunun nasıl bir hal alacağı çalışmanın kapsamı dâhilindedir. Yeni kurulan ilçeler-belediyeler, kapatılan belediyeler-köyler, il özel idaresinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve bunlara ait personelin durumu da çalışmada tartışılan konular arasında yer almaktadır. Muğla ili ile sınırlı olan bu çalışmada öncelikli olarak Muğla Belediyesi ile ilgili birincil kaynaklardan yararlanılmış ve konu ile ilgili veriler toplanmıştır. Ayrıca 6360 sayılı Yasa konunun kapsamı dâhilinde ele alınıp tartışılmıştır.”

Salmanlı, konuşmasında sonuç olarak, bu yeni yapılanmanın Muğla üzerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler tartışıldığını ve görev yapacak personelin durumunun da ele alındığını kaydetti.

Büyükşehir yasasının olumlu ve olumsuz olarak her türlü değerlendirmelerinin yapıldığını kaydeden Salmanlı, “Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasına karşı çıkanlar olduğu gibi, bunu çok önemli bir konum olarak görenlerin ağırlıkta olduğu da yine çalışmada ulaşılan bulgular arasında yer almaktadır. İlçeleri ile adeta uluslararası ve ulusal ölçekte, tarihi ve tabii değerleriyle bir turizm kenti olan ilin, büyükşehir belediyesine geçişten elde edeceği olumlu /olumsuz katkılar ve beklentiler üzerinde de değerlendirme yapılmaktadır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets