CHP Muğla’da İntihar Ediyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP Muğla’da İntihar Ediyor!

Bu haber 09 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla için hep CHP’nin “kalesi” olduğu söylenir. Kendisi ile söyleşi yaptığım CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarından Av. Ayla Kara ise “kale” tanımlamasının anlamsız olduğunu söylüyor. Bu görüşe ben de katılıyorum.

Varsayalım Muğla, CHP’nin kalesi… O zaman o Kale Muğla’da yıkılmakla karşı karşıya…

Daha doğruyu söylemek gerekirse, CHP Genel Merkezi Muğla’da intihar ediyor. Kimlerin, hangi çevrelerin aklına uyuluyorsa harakiri yapıyor!

xx        xx        xx

Büyükşehir aday adaylarından Av. Ayla Kara ile yaptığımız söyleşiyi önümüzdeki hafta paylaşırız. Biz konumuza dönelim.

CHP Muğla’da intihar ediyor!

Bu günlerde Bodrum CHP kaynıyor. Tabir caizse orada deprem yaşanıyor. Bu yetmiyormuş gibi Başta Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olmak üzere Fethiye’ye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın CHP’ye transferi için heyetler gönderilmesi Muğla CHP’de büyük rahatsızlık yaratmış bulunuyor.

Bu konunun detaylarını da pazartesi günü paylaşırız.

Yok Kocadon’un ataması, yok Behçet Saatcı’nın transferi derken, CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun CHP’li belediye başkanı bulunmayan yeni ilçe Menteşe (il merkezi) ile Ula ve Dalaman’da üyelerle “temayül yoklaması” sonucu aday belirlenmesi için karar alınırken, büyükşehir adayının belirlenmesi ile ilgili bir karar alınmaması tepkilere neden oldu.

xx        xx        xx

Bilindiği gibi CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) geçen hafta sonunda DP’den transfer edilen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u CHP’nin Bodrum’daki adayı olduğunu (atama aday) ilan ederken, tek aday adayının bulunduğu Köyceğiz, yeni ilçe Seydikemer ve Kavaklıdere’de de atama kararı aldı.

Ardından MYK geçen Çarşamba günü bir karar daha aldı. İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün de önceki gün bir basın açıklaması ile duyurduğu bu karara göre, CHP’li belediye başkanı bulunmayan yeni ilçe Menteşe (il merkezi) ile Ula ve Dalaman ilçelerinde de parti üyelerinin katılımıyla temayül yoklaması yapılacak.

CHP Genel Merkezi’nin bu temayül yoklaması sonucuna saygılı olup olmayacağı belli olmamakla birlikte “belediye başkanının olmadığı” Büyükşehir Belediyesi için bir karar almamış olması tepkilere neden oldu.

xx        xx        xx

İlk tepki CHP İl Yönetim Kurulu’ndan geldi. 20 kişilik il yönetiminden 12 yönetim kurulu üyesi yönetimden istifa etti. İstifaları haber ajansları duyurdu.

Yönetime gelirken il yönetim kurulu üyelerinin istifalarını almış olduklarını belirten İl Başkanı Mustafa Öztürk, “İstifalar henüz bana gelmedi.” diye yalanlamada bulunurken, istifacılardan Sadettin Ünsal şunları söyledi:

Biz göreve gelirken parti üyelerimize taahhütte bulunduk. Bu taahhüdümüzle, yerel ve genel seçimlerde aday belirleme konusunda sandıktan çıkacak aday kim olursa olsun partimizin adayı olması sözünü vermiştik. Bu konu İlçe ve İl Danışma Kurulu toplantılarımızda hep gündeme geldi. İl ve ilçe örgütlerinin tamamı bu konuda CHP Genel Merkezi’ne, İl Başkanımız kanalıyla 4 Eylül tarihinde Muğla il örgütünün fikrini içeren görüşlerini bildirdi. Fakat nedense Genel Merkez Muğla il örgütünün fikirlerine itibar etmedi. Atama yapılan 4 ilçemizin dışındaki ilçelerimizde temayül ve ön seçim kararı alınırken, Büyük Şehir için ön seçim veya temayül yoklaması kararı alınmamıştır. Bizlerde Genel Merkezin Muğla örgütünü itibar etmediği görüşü hakim oldu ve il başkanımızın basın açıklamasının ardından yönetim kurulundan 12 kişi isimlerimizin ve imzalarımızın bulunduğu yazıyı il başkanımıza verdik.

Açık ve net…

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da genel başkanlığa seçildiği kurultayda şöyle demişti:

Parti içi demokrasiyi işleteceğiz.

Hani nerede?

Doğrusu çok merak ediyorum; CHP Muğla İl Yönetimi’nden 12 yönetim kurulu üyesinin yaptığını CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da yapabilecek mi?

xx        xx        xx

Tabi her şey olup bitmiş de değil. Belki CHP’nin 12 il yönetim kurulu üyesi aceleci davranmış olabilir.

Bakarsınız CHP Genel Merkezi, Büyükşehir Yasası çıktığı günden beri “Osman Gürün’ü büyükşehir adayı yaptırma komitesi” gibi çalışan Muğla eski Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin ve ‘çırağıYerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ı dinlemeyip, “ön seçim” diye yanıp tutuşan Muğla’ya kulak verir…

Doğrusu ben hala CHP’nin büyükşehir adayını atama yoluyla belirleyeceğine inanmak istemiyorum.

Ama Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un atama aday yapılmasına, partisi MHP’den istifa eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın CHP’ye transferi girişimlerine bakıldığında, CHP’nin büyükşehir adayını atama yoluyla belirlemeye adım adım gittiğini de görmek lazım…

CHP’liler ne kadar farkındalar bilmiyorum, ama CHP’de “ulusalcıların tasfiyesi” başladı…

xx        xx        xx

Kale, Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un adaylığı ile sarsıldı. Kale kale olsa DP’li Kocadon ile MHP’li Saatçı’ya muhtaç olur muydu? Veya DP’li, MHP’li belediye başkanları ile Muğla CHP Kalesi olur mu?

Tabi sarsılış her zaman yıkım getirmez. Kaleye güç de kazandırır! Ama Muğla’da gidişat sıkıntılı…

Merak etmeyin, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı CHP’ye gelmez. Neden gelmez, pazartesi yazımda paylaşırız.

Ancak Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün Büyükşehrin atama belediye başkanı adaylığına gelebilir. İşte bu yıkım getirebilir!

xx        xx        xx

Görünen o ki, CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde de Genel Merkezin Muğla’ya son golü olarak “Mevcut belediye başkanları ile yola devam” kararı çıkabilir. Böylece ilçe belediye başkanı adayları belirlenmiş olur.

Bu belirlemeden önce 12’sinin istifa ettiği söylenen CHP İl Yönetimi de görevden alınmış olursa hiç şaşırmayın!

Bu noktada kılavuzu Ergin ve Günaydın olan CHP ilçe belediye başkanı adaylarını Ankara’ya çağırır ve “Büyükşehir adayını nasıl belirleyelim?” diye sorar. Başta Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ve Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay olmak üzere belediye başkanları “Biz de Gürol Ergin hocamız gibi düşünüyoruz.” derler.

Oldu da bitti, maşallah! Artık o zaman Gürol Ergin ile Gökhan Günaydın Muğla’ya gelirler, bayrakları, afişleri asarlar. Ev ev dolaşıp adaylarına oy isterler!

xx        xx        xx

Tabi bir ihtimal daha var. CHP Genel Merkezi atamayı kafaya koydu ise Osman Gürün’ün dışında bir başka ismi atar ve hiç değilse ilçelerde şu günlerde pimi çekilmiş bomba gibi dolaşan belediye meclis üyesi aday adaylarının önüne ön seçim sandığını koyup, sarsıntının yıkıma dönüşmesini engeller…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets