Sarıgül, Kocadon, Muğla… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sarıgül, Kocadon, Muğla…

Bu haber 06 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’nin Muğla’da ön seçim yapacağına inananların başında gelenlerdenim.

Bu yüzden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP’ye transferi gündeme geldiğinde ciddiye almamıştım. Çünkü CHP’de adaylar ön seçim ile belirlenecekse, DP’li Kocadon CHP’den aday olmazdı.

Olurdu olmazdı derken sonunda oldu.

CHP içinde destekçileri vardı. Ayrıca aday adayı çokluğu kendisini ön seçim için de güçlü hale getirmişti. Bu gücünü önseçime girerek neden kullanmadı anlamıyorum!

Ya kendisi veya kendisine CHP’nin kapılarını açanlar ön seçime güvenememiş olmalılar ki, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Kocadon’un atanmasına karar verdi.

Sanıyorum Bodrum aday adayı Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan’a da belediye başkan yardımcılığı vaat edildi. Öteki aday adaylarına ve taraftarlarına ne diyecekler merak ediyorum!

xx        xx        xx

CHP’nin Kocadon olmadan Bodrum’u kazanamaması gibi bir ihtimal var mı?

Anketler olmadığını söylüyor.

Belki de CHP kurmayları atama yaparak Kocadon’un adaylığını garanti altına almak istedikleri gibi, Kocadon ile de Bodrum seçimini garanti altına almak istemiş olabilirler.

Peki, CHP Kocadon ile Bodrum’u alabilir mi?

Bu sorunun yanıtını 2009 seçiminde Mazlum Ağan’ın adaylığını istemeyen CHP’lilerin Belediye Meclisi’nde CHP’yi iktidar yaparken, Belediye Başkanlığını DP’li Kocadon’un kazanmasını sağlamalarında aramak lazım… (!)

xx        xx        xx

Mehmet Kocadon’un CHP Genel Merkezi tarafından belediye başkanı adaylığına atanması galiba Bodrum’da CHP’den çok MHP’nin işine yarayacak…

Küskün CHP’lilerin desteğiyle MHP’li Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun Bodrum Belediye Başkanlığı’nı kazanırsa şaşırmamak lazım.

Çünkü Kocadon’un kendilerine “vefasızlık” yaptığını düşünen DP’liler de Tosun’a omuz verebilirler…

Bütün bunların yanında AK Parti’nin görevden aldığı İlçe Başkanı Yılmaz Algül’ün taraftarlarının ne yapıp ne yapmayacağını da değerlendirmek lazım.

xx        xx        xx

Mehmet Kocadon’un CHP Bodrum Belediye Başkanı adaylığına atanması benim gibi CHP’nin Muğla’da ön seçim yapacağına inanların inancını da sarsmıştır diye düşünüyorum.

Çünkü kulislerde hala MHP’den istifa eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın durumu da tartışılıyor. Başkan Saatcı’nın CHP’den aday olacağını öne sürenler var. CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’te hafta sonunda Fethiye’deydi! Bir çaba var…

Eğer Başkan Saatcı CHP’ye geçerse, Kocadon’dan farklı bir biçimde geçmez. Adaylık güvencesini alarak geçer…

Ve eğer bu spekülasyonlar gerçeğe dönüşürse Başkan Saatcı da CHP’nin atama adayı olacaktır. Peki, CHP Başkan Saatcı ile Fethiye’yi alabilir mi?

Başkan Saatcı üç dönem CHP’lilerin de oylarını alarak belediye başkanı seçildi, ama CHP’li Saatcı MHP’lilerin oylarını alabilir mi değerlendirmek lazım…

AK Parti bu günlerde Fethiye’de oldukça sıkıntılı. Kurmayları sıkıntıları giderip, doğru düzgün bir aday çıkarırsa CHP’li Saatcı’nın karşısında AK Parti de Fethiye’yi alabilir… (!)

xx        xx        xx

Tabi ben yanılabilirim de…

Bakarsınız Bodrum’da CHP’liler parti disiplini içinde hareket ederken, DP’liler de Kocadon’un kendilerine göstermediği vefayı kendisine gösterirler ve Bodrum’u 30 Mart’ta CHP kazanır.

Yine bakarsınız Fethiye’de Başkan Saatcı, CHP’ye gelmesi ve atama aday olması halinde, MHP’nin küskünlerinin oylarını alarak Fethiye’yi CHP’ye kazandırabilir.

Siyaset bu… Neden olmasın? Türkiye’de sağın, solun ideolojik temeli mi kaldı?.. (!)

xx        xx        xx

Tabi Başkan Kocadon’un CHP’de atama aday haline gelmesi gözleri büyükşehre çevirmiş bulunuyor…

Yazımın bundan sonraki bölümü Muğlalıları üzebilir, ama yapacak bir şey yok. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve yandaşlarını da sevindirebilir… (!)

CHP’de Kavaklıdere, Seydikemer ve Köyceğiz’de tek aday var. Bu ilçelerde her ne olursa olsun atama yapılacak. Bu yönde karar da çıktı. Bu üç ilçeye Bodrum ve Fethiye’yi de eklerseniz, 5 ilçesinde adaylarını atama yoluyla belirleyen CHP büyükşehir adayını da pek ala atama ile belirleyebilir…

Peki, Çoban Ateşi ne olacak?

Şimdi Başkan Gürün ve arkadaşlarına şaka gibi gelebilir, ama bakarsınız CHP Genel Merkezi bütün ilçelerde adayları atama ile belirlerken Çoban Ateşi’nin yarattığı gazı almak için büyükşehir adayını ön seçimle belirleyebilir…

xx        xx        xx

İhtimal… Partinin ve ülkenin âli menfaatleri için büyükşehir dâhil bütün ilçelerde adaylar atama yoluyla belirlenebilir. Neden olmasın?.. CHP artık bildiğimiz CHP mi?

Tabi aç tavuk düşünde mısır görürmüş. Kimse de bu yazı üzerine mısır görmeye kalkmasın!

Büyükşehir aday adayı 6 isim var. Bunlardan Musa Gökbel baştan beri “Atanırsam kabul etmem” diyor. Bu biliniyor. Fevzi Topuz’un “Baykalcılığı” tescilli… Ali Arslanutangaç Baykalcı”… Atanma şansları yok!

Kala kala Osman Gürün kaldı gibi geliyor, ama Muğla eski Baro Başkanı Av. Ayla Kara da var! Hem CHP Genel Merkezi’nin Muğla’da kimsenin tanımadığı 6. isim Sevgi Aktör’ü atamayacağının garantisi var mı?

xx        xx        xx

Bir ihtimal daha var. Bakarsınız CHP Genel Merkezi 6 ismin taraftarlarını gücendirmemek için Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’i kaza geçirdi filan demez atar geçer.

Neden olmasın?

Her ne kadar Muğla’da CHP’li belediye başkanı olan yerlerde Ocak ayında hakim nezaretinde üyelerle önseçim, olmayan yerlerle büyükşehir adaylığı için de 24 Kasım’da parti üyeleriyle temayül yoklaması yapılacağı resmen açıklanmış olsa da duyumlarımıza göre CHP Aralık ayında Muğla’da anket yaptırıyor.

Her halde bu anket CHP’nin büyükşehir seçimini kazanıp kazanmayacağını belirleme anketi değildir!

Bekleyelim görelim… de Mustafa Sarıgül’ün CHP’li olacağını bekleyen var mıydı?

Dikkat çekici olan şu; DP’li Mehmet Kocadon’un CHP’ye gelişinde İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın büyük rol oynamıştı. Sarıgül’ün gelişinde de İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın yanında yine İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın etkili olmuştu.

Bekleyelim, bundan sonra her an her şey olabilir…

xx        xx        xx

Ama bir tek şey var ki o olmaz.

CHP artık geçen Pazar gününden sonra Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ü büyükşehir belediye başkanı adaylığına atamaz. Atansa Kocadon ile birlikte atanırdı!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets