Nail Çakırhan ile Ekinci de anıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Nail Çakırhan ile Ekinci de anıldı

Bu haber 06 Kasım 2013 - 18:23 'de eklendi ve 75 views kez görüntülendi.

cakirhan121324164321313132‘Gelenekten Çağdaşa Akyaka-Gökova Mimarisi’ Nail Çakırhan Günleri etkinlikleri, önceki senelerden farklı olarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin katılımı ile gerçekleşti. Etkinlikte daha önce yapılan programa göre bir panel yöneticiliği ve Nail Çakırhan üzerine bir söyleşisi olan Gazeteci/Yüksek Mimar Oktay Ekinci ustası Nail Çakırhan’ı anacakken kendisi anılır oldu.
Özcan Özgür
“Gelenekten Çağdaşa Akyaka-Gökova Mimarisi” Nail Çakırhan Günleri etkinlikleri, önceki senelerden farklı olarak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin katılımı ile gerçekleşti. Etkinlikte daha önce yapılan programa göre bir panel yöneticiliği ve Nail Çakırhan üzerine bir söyleşisi olan Gazeteci/Yüksek Mimar Oktay Ekinci ustası Nail Çakırhan’ı anacakken kendisi anılır oldu.
Konuşmacılar, “Nail Çakırhan’ın yeri nasıl doldurulacak derdine düşmüşken ve o yerin Oktay Ekinci tarafından doldurulduğunu görüp sevinirken, şimdi de Ekinci’nin yarattığı boşluğun derdine düştüklerine” vurgu yaptılar.
Akyaka’da gerçekleştirilen ve bu yıl sekizincisi düzenlenen ‘Gelenekten Çağdaşa Akyaka-Gökova Mimarisi’ Nail Çakırhan Günleri toplantı, panel, sergi, söyleşi ve dinletilerin yer aldığı etkinliklerle yapıldı. Nail Çakırhan’ın gündeme taşıdığı ve Akyaka’nın kendine özgü mimarisini oluşturan kent dokusu, etkinlik kapsamında yeniden ele alınıp, değerlendirildi.
Nail Çakırhan’ı anma etkinliklerinin ardından gerçekleşen panel ve söyleşilerin konukları olarak Muğla eski Belediye Başkanı ve Bayındırlık eski Bakanı Erman Şahin, Arkeolog-Yazar Nezih Başgelen, Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, Restoratör Y. Mimar Ertuğrul Aladağ ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Zühre Sözeri Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Feray Koca katıldı.
Nail Çakırhan’ın ölümünden bu yana her yıl düzenlenen etkinlikte yer alan panelin yöneticiliğini yapacak olan Yüksek Mimar Oktay Ekinci’nin beklenmeyen kaybı nedeniyle, etkinliğe katılan Hamdi Yücel Gürsoy, Erman Şahin, Olcay Arıkan, Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, Arkeolog Nezih Başgelen tarafından anma konuşmaları ve sunumları yapıldı.
Planlanan panel kapsamında birinci panelist eski Bayındırlık Bakanı Erman Şahin, Nail Çakırhan ve Mimar Oktay Ekinci ile ilgili anılarını paylaştı. İkinci panelist Arkeolog Yazar Nezih Başgelen, ‘Gezginlerin Gözüyle Karya’ başlıklı sunumuyla, geçmişten günümüze Karya antik yerleşimini eşsiz gravürlerle ve belgelerle ortaya koydu. Üçüncü sırada Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Zühre Sözeri Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. Feray Koca ‘Muğla’da Mimarlık Fakültesi ve Eğitiminin Bileşenleri’ konu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.
Bu sunum ile Mimarlık Fakültesi’nin Muğla kenti bütünü ile ilişki kurulması doğrultusunda vizyonu, misyonu açıklanarak hedefleri ortaya kondu. Geçmişten günümüze eski yeni, geleneksel çağdaş ilişkilerini güçlendirecek bir mimarlık eğitimi nosyonuna vurgu yapıldı. Aynı zamanda Akyaka Mimarisinin özelliğine değinilirken bu mimarinin olumlu ve olumsuz yanları ile günümüze yansımaları tartışıldı. Konuk panelistlerden Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, ‘Yeri Anlamak’ başlıklı sunumu ile kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, dünyadan ve Türkiye’den mimari detaylar ve kentsel donatı örnekleri ile mekan ve yer kavramlarına vurgu yapan bir sunum gerçekleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets