Doğalgaz’da ilk kazma vuruluyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Doğalgaz’da ilk kazma vuruluyor

Bu haber 06 Kasım 2013 - 18:32 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

dogalgaz32132165465131654651322012 yılı Kasım ayında yapılan Muğla Doğalgaz Dağıtım Lisans ihalesinin ardından ihale süreci 20 Haziran 2013 tarihinde tamamlanmıştı. İhaleyi Akmercan Şirketler Grubu alırken, şirket ihale tarihinden itibaren 6 ay içinde ilk kazmayı vuracak. Buna göre 20 Aralık 2013’ tarihinden önce Doğal gaz için çalışmalar başlayacak.
Haber Merkezi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızılcahaman kampında Türkiye’de sadece 9 ilin doğalgaza ulaşmadığı ve bu illerin en kısa zamanda doğalgaza kavuşturulacağı açıklamasının ardından Muğla’da doğalgaz dağıtım lisans ihalesini alan Akmercan firması Muğla’daki çalışmalarına başlıyor. 2012 Kasım ayında yapılan Muğla Doğalgaz Dağıtım Lisans ihalesinin ardından ihale süreci 20 Haziran 2013 tarihinde tamamlanmıştı. İhaleyi Akmercan Şirketler Grubu alırken, şirket ihale tarihinden itibaren 6 ay içinde ilk kazmayı vuracak. Akmercan Şirketler Grubu 18 ay içinde Muğla’nın menteşe Kooperatifleri ile Yatağan’ın Akyol mahallesine ilk gazı verecek. 18 aylık bir süreçte Menteşe, Ula ve Yatağan ilçelerinin tamamı doğalgaza kavuşacak.
18 AY İÇİNDE MUĞLA VE YATAĞAN’A DOĞALGAZ VERİLECEK
Muğla Doğalgaz Dağıtım lisansı alan Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Yunus Kesgin, ilk etapta BOTAŞ tarafından Muğla ve Yatağan girişine kadar getirilen yüksek basınçlı vanalara şehir giriş istasyonları yapımı ile başlayacak. Bu ayın sonlarına doğru başlayacak çalışmanın ardından Nisan ayı içinde de şehir içi boru döşeme işlemlerinin başlayacağını açıkladı. Kesgin, “Muğla ihale tarihinde normal bir il idi. Daha sonra Büyükşehir oldu. İhaleye çıkılırken lisans bölgesi Muğla Merkez, Bayır, Ula ve Yatağan idi. Bayır beldesi 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Muğla’ya bağlı bir mahalle olacak. Muğla Doğalgaz Dağıtım ihalesi 15 Kasım 2012 tarihinde yapıldı. Bu ihaleye 5 firma katıldı. Akmercan Şirketler Grubu olarak ihaleyi biz kazandık. İhaleden sonra lisanslama süreci başladı. Lisanslama sürecinde avam projeleri yapıldı ve lisans dosyası hazırlandıktan sonra EPDK’ye sunduk. Bu süreç 20 Haziran 2013 tarihinde tamamlandı ve Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım şirketi olarak 20 Haziran 2013 tarihinde resmi olarak kurul kararı ile lisanssı aldık. Bundan sonra bizim yükümlülüklerimiz başladı. İhale şartnamesine göre lisans tarihinden itibaren 6 ay içinde doğalgaz yatırımlarına başlamak zorundayız. 18 ay içinde Yatağan ve Muğla’nın herhangi bir bölgesine doğalgazı sunmak zorundayız. Biz şu anda 6 aylık dönem içindeyiz” dedi.
ŞEHİR İÇİ BORU DÖŞEME İŞLEMLERİ SEÇİM SONRASI
Kesgin, şehir içi boru döşeme işlemlerinin yerel seçimler sonrasına bırakıldığını belirterek, “Muğla Belediyesi yerel seçimlerin yaklaşması nedeniyle şehir içinde doğalgaz kazılarının olmasını doğal olarak pek istemiyorlar. Doğalgaz borulama altyapı yatırımlarının seçimden sonra yapılmasını istiyorlar. Biz doğalgaz borulamasından önce, BOTAŞ’ın Muğla ve Yatağan için bırakmış olduğu yüksek basınçlı vanalar var. Biz bu iki ilçe için şehir giriş istasyonlarını inşa edeceğiz. Yaklaşık 3-4 aylık bir süreç bu süreç. Bu süreçte de seçimler bitmiş olacak. Yerel seçimlerin ardından doğalgaz borulama faaliyetlerimiz başlayacak. Muğla’da önce Menteşe mahallesine ve Yatağan’da da Akyol mahallesine ilk olarak gaz verme yatırımı gerçekleşecek. Menteşe, Yatağan ve Ula ilçelerinin tamamı için ise 5 yıl içinde tamamlama yükümlülüğümüz var. İhale tarihindeki imar planlarında, imar durumu, cadde ve sokakların tamamı 5 yıl içinde tamamlanacak” dedi.
40 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Muğla Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Kesgin, yapılacak yatırım miktarı ve döşenecek boru uzunluğu hakkında verdiği bilgide, “Toplam 400 kilometrelik doğalgaz boru hattı döşenecek. Yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırım. Bu yatırımların kapsamında 30 yıllık bir süreçte hedeflenen abone sayısı 35-40 bin civarında. Bu da yıllara sari olarak gerçekleşecek bir rakam. Doğalgazın Muğla ekonomisine büyük bir hareketlilik getireceğine inanıyoruz. Doğalgaz yatırımları ile doğalgaz sektörü oluşacak. Doğalgaz tesisatlarının yapılması için mühendislik büroları, teknisyen, tekniker, tesisatçı istihdamı oluşacak. Bizim hesaplarımıza göre 30 yıllık süreçte 80 milyon dolarlık bir istihdam oluşacak. Doğalgazın Muğla’da yaygınlaşması ile Muğla’da kış aylarında oluşan havanın kirlenmesi minimize olacak. Doğalgazın gelmesi ile turizme dayalı yatırımlar artabilir. Muğla merkezin 5 yıldızlı bir oteli yok. Turizme dayalı sanayi ve organize sanayi bölgesi kurulabilir. Sanayinin gelmesi doğalgaz ile ilişikli” dedi.
ABONE BEDELİ 180 DOLAR
Müstakil konutların abonelikleri hakkında açıklama yapan Kesgin, “Kapısının önünden doğalgaz hattı geçen vatandaşlar Akmercan Muğla Doğalgaz şirketine abone olacaklar. Abonelik bedeli olarak 180 Dolar + KDV’yi bir defaya mahsus ve Doğalgaz sayaçları dahil ödeme yapacaklar. Abone olduktan sonra Muğla Doğalgaz’dan sertifika alan iç tesisat firmalarına doğalgaz tesisatlarını çizdirecekler ve yaptıracaklar. Ardından yine firmamız ile vatandaşlar gaz kullanım sözleşmesini imzalayacaklar. Mühendis ve teknik ekiplerimiz tesisatları kontrol ettikten sonra doğalgaz verilecek” dedi.
2 BİN VE 2 BİN METREKARENİN ÜZERİNDEKİ BİNALARIN DURUMU
Müstakil evlerin dışında merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binaların durumu hakkında açıklama yapan Kesgin, “Merkezi sistem ısınanlar brüt alanı 2 bin m2’ye kadar olan ve kat mülkiyeti olanlar karar alacaklar. Kararda yüzde 51’lik bir çoğunluk gerekiyor. Burada kömür kazanlarının yerine doğalgaz kazanları kurulacak ve kermesi sistem devam edecek. Brüt alanı 2 bin m2’yi geçen yerlerde ise oy çokluğu değil, oy birliği gerekiyor. Yani binaların tamamının onayı gerekiyor. Aksi takdirde bireysel bağlantılar yapılacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets