Muğla'nın 'Değerleri' Sempozyumu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın ‘Değerleri’ Sempozyumu

Bu haber 04 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın “değerlerini” değerlendirebilmek için yıllardır oturup oturup kalkıyoruz… (!)

Muğla en kestirmeden şöyle tanımlanır:
Dağlarından yağ, ovalarından bal akıyor

Ne yağımızı ne de balımızı paketleyip markalaştırabilmiş değiliz!

Neden?

Miş gibiyiz” de ondan… Bu güne kadar hep “oda yöneticisiymiş” gibi; “milletvekiliymiş gibi”; “belediye başkanıymış” gibi; “valiymiş” gibi; “akademisyenmiş” gibi ve hatta “gazeteciymiş” gibi yaptık!

Miş gibi olmuyor işte…

xx        xx        xx

Geçtiğimiz günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde “Muğla Değerleri Sempozyumu (bilgi şöleni)” yapıldı.

Muğla’nın yer altındaki, yer üstündeki ve manevi değerlerinin ortaya çıkartılmasını amaçladığı vurgulanan bilgi şöleni Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde Muğla Valiliği ve MEÇEV (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Eğitim, Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı) tarafından gerçekleştirildi.

Bilgi şölenine davet edildiğimde kendi kendime “Biz bu filmi daha önce görmüştük.” demekten kendimi alamadım.

Benzer bilgi şöleni, yine bir “MEÇEV senaryosu” olarak 1 Kasım 2008’de yine Muğla Valiliği koordinasyonunda, yine Muğla Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmıştı. Ortaya Muğla’nın Stratejik Planı çıkmıştı.

O raflarda tozlanmaya bırakılan Stratejik Plan o zaman MEÇEV Yönetiminde bulunan Fethiyeli hemşerimiz Sayın Ali Boğa’yı Muğla Milletvekili yaparken eski Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ı her yere aday yaptı!

Muğla Değerleri Bilgi Şöleni” de Milaslı hemşerimiz MEÇEV Başkanı İsmail Baykal’ı milletvekili yapar mı bilemem… (!)

xx        xx        xx

Sempozyumun açılışında konuşan MEÇEV Başkanı İsmail Baykal, temel amacın Muğla‘nın her alanda kalkınmış bir il olmasının amaçlandığını belirterek, “Bu tür Sempozyumları önemsiyoruz. İlimizin değerlerinin tek tek ortaya çıkarılıp, gelecek kuşaklara aktarılması en büyük dileğimiz.” derken, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Muğla‘nın mevcut değerlerinin dışında henüz keşfedilmemiş değerlerinin bulunduğunu ifade ederken, bu bilgi şöleninin bu değerlerin ortaya çıkarılmasına katkı sağlayacağını ifade etmiş.

Vali Mustafa Hakan Güvençer de “Muğla’nın hem altında, hem de üstünde önemli değerlerimiz var. Bir de miras aldığımız değerlerimiz var. İki gün sürecek Sempozyumunda Muğla geleceği ile ilgili çok sayıda değerlerin ortaya çıkacağını umuyorum.” dedi.

Vali Güvençer’i anlıyorum. Henüz Muğla görevinde yeni ve muhtemelen kendisi 2008’de yapılan benzer etkinlikten haberdar edilmedi!

Ama Sayın Baykal ve Sayın BoğaPes doğrusu…” dedirtiyor.

Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’e ne demeli?

O da, “Üniversiteler özellikle yerel değerlerin ortaya çıkarılıp, evrensele taşınmasına katkı sağlaması gerekir. Çok büyük değerler üzerinde oturuyoruz ve yaşıyoruz. Bu değerlerin gelecek kuşaklara taşınması gerekiyor. Onun içindir ki, bu tür Sempozyumlar önem kazanıyor. Bu Sempozyumda ortaya çıkacak değerler, önümüzdeki yıllarda, Fakülteler ve Yüksek okullar için birer araştırma konusu olabilir.” demiş.

Başkan Gürün o bilgi şölenindin ne anlamış, anlayabilmiş değilim. Ama yine topu üzerinden atmış… Sormazlar mı 15 yıl Muğla’yı yönetirken sen ne yaptın?

xx        xx        xx

Beyler, “Muğla’nın ‘Değerleri’ Bilgi Şöleni”nde aradığınız Muğla Valiliği’nin ve Muğla Üniversitesi’nin raflarında “İl Oluşunun 100. Yılında Muğla Stratejik Planı” adlı kitapçık olarak duruyor. Bu kitapçığın ortaya çıktığı 1 Kasım 2008 tarihli “bilgi şöleni” ne işe yaradı da, “Muğla’nın ‘Değerleri’ Bilgi Şöleni” ne işe yarayacak?

Sahi biz balık beyinli miyiz?…

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak döneminde hazırlanan “İl Oluşunun 100. Yılında Muğla Stratejik Planı” adı taşıyan kitapçık önümüzde duruyor. Bakın o zaman dönemin valisi Vali Dr. Altıparmak kitapçığın ön sözüne ne yazmış:
Çalışmanın hazırlanmasında ilimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, işadamları, basın mensupları ve vatandaşlarımızın da görüşüne başvurulmuş ve onların katkılarıyla geleceğe yönelik 5 yıllık bir stratejik plan hazırlanmıştır. Bu plan hazırlanırken öncelikle ilimizin mevcut durumu ve potansiyellerini değerlendirme imkânlarımız veya değerlendirememe nedenlerimiz üzerinde durulmuştur.

2013 yılına yönelik bu çalışmanın ana amacı; ‘Kırsal ve kıyısal bütünleşmesini sağlamış, kültürel ve doğal dokusunu koruyan, her bölgesinde sürdürülebilir kalkınmayı sektörel uyum içerisinde gerçekleştirmiş, eğitim, kültür, turizm, üretim ve ihracat merkezi Muğla.’ olarak belirlenmiştir.

Bütün bunlar planlanırken bir ilin kalkınmasında olmazsa olmazlardan birisi de üretimin arttırılmasıdır. Üretimde artış sağlayabilmek için yatırım yapmanın zorunlu olduğu bir gerçektir. 2013 yılı startejik planının diğer bir amacı da, üretim artışını gerçekleştirebilmek için kıt kaynakların planlı bir şekilde yatırıma dönüştürülmesini sağlamaktır.”

Neymiş?…

xx        xx        xx

Hani “Amerika’yı yeniden keşfetmek” derler ya, öyle: “Muğla’nın ‘Değerleri’ Bilgi Şöleni” ile Muğla 5 yıl sonra bir kere daha keşfedildi. Hayırlı olur inşallah…

Biz “Muğla Turizmi”ni de iki defa keşfettik!

2010 yılının Ağustos ayında da Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden (Muğla’da üniversite yokmuş gibi) Doç. Dr. Hakkı Eraslan ve Prof. Dr. Murat Kasımoğlu ile Yrd. Doç. Dr. İzzet Kılınç tarafından Muğla Turizmi’nin Swot Analizi yapılmıştı. “Muğla İli Turizm Sektörünün Kümelenme Analizi ve Makro Düzey Stratejik Planı” adını taşıyan çalışmayı merak edenler Muğla Valiliği’nin ve Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün veb sitesinden görebilirler.

Bu çalışma da Muğla Valiliği’ni veya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünü kesmemiş olmalı ki, bir benzer çalışma da bu sene yine Valilikçe Almanya’dan getirilen Arsnova Medya Şirketine yaptırıldı.

O çalışma da hayırlı olur inşallah… (!)

xx        xx        xx

Doğrusu “Söylenmekten söylemeye; laftan icraata ne zaman döneceğiz? İdare-i maslahatçılıktan, “miş” gibi davranmaktan ne zaman vazgeçeceğiz” çok merak ediyorum.

Ne olur, ne olacaksanız olun da Muğla’yı, Muğlalıyı daha kandırmayın…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets