5 yılda 160 kişi hayata yeniden bağlandı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

5 yılda 160 kişi hayata yeniden bağlandı

Bu haber 04 Kasım 2013 - 22:48 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

5bibinbagisMuğla’da 2008 yılı ile 2013 yılları arasında beyin ölümü gerçekleşen ve ailelerinin onayı ile 28 kişiden alınan organlar ile yıllardır organ nakli bekleyen 160 hastaya umut oldu. Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını belirterek amaçlarının organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak olduğunu söyledi.

Kadir Tamer

Türkiye’de 28 bin 405 hastanın nakil için sıra beklediğini açıklayan Muğla Sağlık Müdürü Tekin, 5 yıllık süre içinde Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen 28 kişiden alınan organlar ile 160 kişinin yeniden hayata tutunduğunu kaydetti.

2013 yılında, Türkiye genelinde bugüne kadar 1403 beyin ölümü gerçekleşmiş, bunlardan sadece 321 aile hastasının donör olması için izin verdiğine dikkati çeken Tekin, “Muğla’da 2013 yılında 11 beyin ölümü gerçekleşmiş, bunlardan 3 tanesi donör olmuş ve organları başkalarına hayat vermiştir. 5 yıllık süreye baktığımızda ise ilimizde beyin ölümü gerçekleşen 28 kişiden alınan organlar 160 kişiye nakledildi. Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Şu an Türkiye genelinde binlerce hasta organ beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. ‘Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına hayat vermek bizim elimizde’ Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur” dedi.

5. yüz nakli Muğla’dan

Türkiye’nin 5. yüz naklinin Muğla’daki Özel Yücelen Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen Andrzej Kucza’nın eşi ve oğlunun organ nakli için izin vermesi üzerine Muğla’dan gerçekleştiğini hatırlatan Tekin, “Artık günümüzde yüz nakillerinin yanı sıra el nakilleri de yapılmakta. Geçtiğimiz yıl Antalya’da Türkiye’nin beşinci yüz nakli Akyaka’da tatilini geçirirken boğulma sonucu beyin ölümü gerçekleşen Andrzej Kucza’dan alındı. Başarılı bir ameliyatla Türkiye’nin beşinci yüz nakli Antalya’da gerçekleşti. Artık bu konuda din adamlarımız da organ naklinin yapılması gerektiğini anlatarak halkımızın aklında kalan soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Bu konuda halkımızın duyarlı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bir doner 6 kişiye hayat veriyor

Organ naklinde beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan organların, 6 kişiye hayat verdiğini anlatan tekin söyledi:

“Beyin ölümü gerçekleşen aileler ile yapılan görüşmelerde organ nakli onayını almamızın hemen ardından belirli testler yapılıyor. Bu testler sayesinde hangi organın kime nakledileceği belirleniyor ve gereken ilgili birimlere haber veriliyor. Bunun üzerine organ naklinin gerçekleşmesi için özel bir ekip Muğla’ya gelerek beyin ölümü gerçekleşen kişinin kullanılabilir durumda ki kalp, iki böbreği, karaciğeri ve göz korneaları alınarak yıllardan bu yana organ nakli sırası bekleyen hastalara naklediliyor.”

Onların kalbi şimdi başka vücutlarda yaşıyor

Muğla’da 2008 yılında Denizli’de geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve hastanede verdiği üç günlük yaşam mücadelesini kaybeden Muğlalı 2 çocuk annesi Tülin Bütün’den alınan 2 böbrek ve karaciğer İzmir’de böbrek yetmezliği nedeni ile organ nakli sırası bekleyen 2 hastaya, kalbi ise Ankara’da bulunan bir hastaya nakledilmişti. 2009 yılının Mart ayında alkollü bir sürücünün çarpması sonucu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Özkan Mekeci’de ailesinin organ nakline onay vermesi sonucu 6 kişiyi yeniden hayata bağlamıştı. 2010 yılında ise Marmaris ilçesinde havuzda yüzerken boğulan 8 yaşındaki Çağdaş Küçük, küçük bedeni ile yıllardır sıra bekleyen hastalara umut ışığı oldu. 8 yaşındaki Çağdaş Küçük’ün bir böbreği bir yıldır diyalize giren 14 yaşındaki Elif Gürlek’e, diğer böbreği 6 yaşından bu yana böbrek hastası olan 21 yaşındaki Zümrüt Kaya’ya nakledildi. İki operasyon da İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Çağdaş’ın karaciğeri ise altı yıldır sirozun pençesinde olan iki çocuk annesi, 40 yaşındaki Türkan İncezeybek’e nakledildi. Kalp kapakçıklarının Ege, korneaların ise Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde bir hastaya nakledildi. 2011 yılında Muğla’da odun kesimi yaparken üzerine ağaç devrilen ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 44 yaşındaki Fahri Sarıkavak’ın böbrekleri, kalp kapakçıkları, karaciğeri ve korneası, organ bekleyenler hastalara umut oldu. Bu yıl içinde gerçekleşen organ nakillerinde ise n Marmaris ilçesinde motosiklet kazasının ardından tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 28 yaşındaki Mehmet Görgen’in karaciğeri İzmir Kent Hastanesinde 2 ayrı hastaya, göz korneaları İstanbul’da 1 hastaya, böbrekleri İzmir’de 2 ayrı hastaya, kalbi ise yine İzmir’de bir hastaya umut oldu.

Türkiye’de bir yılda bir milyonda 2,5 kişi organ bağışı yapıyor. Avrupa’da ise bu rakam bir milyonda 10 kişiye kadar çıkıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets