Umur Özlüer’in bahçesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Umur Özlüer’in bahçesi

Bu haber 02 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 101 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşede 06.09.2013 tarihinde yer alan “Muğla’da Cem Evi neden yok?” başlıklı yazımda, “Bu sorunun yanıtını hep merak etmişimdir. Muğla’da Cem Evi neden yok? Erkan Mumcu’nun ANAP iktidarlarında Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde “İnanç Bahçesi” ve “İnanç Turizmi” moda olmuştu. O günlerde Marmaris’in kanaat önderlerinden turizmci, sinemacı, gazeteci-yazar kültür insanı Umur Özlüer de Marmaris için bir “İnanç Bahçesi” projesi ortaya koymuştu. Mumcu’nun bakanlığında öyle bir proje Antalya’da uygulamaya konuldu…” diye başlamıştım.

Yazımın ardından Umur Özlüer’den yanıt geldi…

Gönül isterdi ki başta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olmak üzere Muğla Valiliği’nden, Muğla Belediyesi’nden ve Marmaris Belediyesi’nden yanıt gelmiş olsundu…

xx        xx        xx

Umur Özlüer, yanıtına “Dünya İnanç Höşgörü Bahçesi ve Uluslararası Dünya Mezarlığı” başlığı atmış. Anlaşılan yargılanmasına da neden olan ve 22 yıllık projesine bir de “Dünya Mezarlığı” eklemişti.

ÖzlüerDünya Mezarlığı” ile ilgili şöyle diyor:
Nerede yaşarsanız yaşayın, Mitolojide Tanrıların doğduğu, Kralların ebediyete intikal ettiği Kutsal Anadolu Topraklarında Gömülün, çağrısı ile her inançtan insanın istediği mimari projedeki bir mezarla gömülüp bakımının yapılacağı, en az yakınlarının yılda bir bile olsa ziyareti ile farklı bir turizm hareketinin oluşacağı, Dünya İnsanlarını Atasının emanet edileceği kadar güvenli bir barış ülkesi olmanın vurgulandığı çok özel bir projedir, Dünya İnanç Hoşgörü Bahçesi ve Uluslararası Dünya Mezarlığı

Neden olmasın?

xx        xx        xx

Dünya insanlarına turizm hizmeti veren Marmaris’te büyük bir eksikliği tamamlamak ve Türkiye’ye saygınlık kazandırmak adına 1992 yılında ortaya koyduğu proje nedeniyle yargılanan Özlüer, o davadan berat etmiş. Ama yargılanmasına neden olan projesinin dönemin Kültür Turizm Bakanı Erkan Mumcu tarafından adeta yürütülüp Antalya’da uygulanmış olmasına tepkili. Özlüer haklı tepkisini şöyle dile getirmiş:

.. bir çok Cumhurbaşkanı, Başbakan ve telif haklarını korumakla görevli Kültür ve Turizm Bakanı’na teslim ettiğim dosyam işin önemini kavrayan ancak bu işi taş beton binalardan ibaret zan etmek gafletinde bulunan Erkan Mumcu ve ekürisi Başaran Ulusoy tarafından desteklenerek fikrim dahi alınmadan Antalya Belek Dinler Bahçesi olarak yapılmıştır.
Dikkat ederseniz hayata geçirilmiştir diyemiyorum, çünkü projenin ruhu burada Marmaris’te kalmış, projemde bahsedilen hiçbir kazanım Türkiye adına sağlanamamıştır. Bu eksiklikten dolayı Belek Dinler Bahçesi ne yazık ki ölü doğan çakma bir proje olmuştur.
Fikre saygı duymayanlar, bu işte de zararlı çıkmış, betondan olma, kulaktan dolma, çakma dinler bahçesi ne yazık ki atıl bir vaziyette kalmıştır.

xx        xx        xx

Peki, Özlüer vazgeçti mi? Geçmemiş… Yanıtında bu konuda da şöyle demiş:

Peki, bu kadar emek verdiğim bir projenin peşini bıraktım mı? Tabii ki hayır. Zaten ben bıraksam bile bu konuya zamanında ve her fırsatta destek veren basınımızın duyarlı kalemleri, başta Özcan Özgür olmak üzere konunun takipçisi olarak her an hatırlatmaya ve hayata geçmesi için beni tetiklemeye davet ediyorlar.

Özlüer ardından “Sadece sanatçılarımızın yaratıcılığı, sanatsever halkımızın bize verdiği bitmeyen bir güçtür. İşte bu güçle, ‘Dünya İnanç Hoşgörü Bahçesi ve Uluslararası Dünya Mezarlığı’ gibi, günümüz için insana fantastik gelen, fakat gerçekte şu an için bile çok ihtiyacımız bulunan bir projeyi hayata geçirmek, geleceğe armağan etmek için çabalamaktayım.” diyerek şöyle eklemiş:
1992 yılından beri ziyaret ettiğim her yeni gelen Vali’ye ‘Siz protokol Valisi misiniz, Proje Valisi misiniz?’ diye sorarım. Hepsinden aldığım yanıt tabii ki ‘Proje Valisiyim’ olunca dosyalarımı takdim ederim. Ancak çok azı iyi niyetlerine rağmen, siyasi baskıları ve bürokrasiyi aşıp öz ve söz uyumunu gerçekleştirebildiğinden, 100. yaşına çeşitli etkinliklerle basmanın arifesinde olan Türk Turizminin Başşehirlerinden biri olan Muğla İli’nde (İlçeleri dahil) halen Uluslararası Standartlara uygun bir Fuar ve Kongre Merkezi bulunmamaktadır.
Bu konuda o kadar sıkıldım ki, en son giden Vali Fatih Şahin’i ziyaret etmeyi zaman kaybı olarak gördüm.

Arkasında anılacak iz bırakmayan hiçbir insanın bu güzel ülkenin nimetlerinden faydalanmaya hakkı olmadığı düşüncemin pekiştiği şu sıralar 8. Kalimerhaba Derneği işbirliğiyle gerçekleştirip, uluslararası üç ödül birden aldığımız, (Azerbaycan Milli Dedekorkut Vakfı ‘Altın Kalp Ödülü’; Yunanistan Lissistrata Sivil Toplum Örgütü ‘Dünya Kadılarına Saygı Ödülü’; Kosovalı Türk Kadınları  Derneği ‘Aşk Oyunları Tiyatro Eseri Sahneleme Ödülü’ ve Türkiye Kültür Kentleri Birliği ‘Yaratıcılık Ödülü’) Marmaris Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali’nin 08 -30 Mart 2014 tarihinde 9’ncusu gerçekleşecek programı için ilgisiz kalmayı ilke edinen, Kültür ve Turizm Bakanlığına yollanacak dosyaya konacak pul parasına bile acımaktayım.

xx        xx        xx

Yeni başlığı ile “Dünya İnanç Höşgörü Bahçesi ve Uluslararası Dünya Mezarlığı” projesini bir de Umur Özlüer’den dinleyelim. Şöyle:
Türkiye’de çeşitli dinlere mensup insanların hac niteliğindeki ziyaretlerini gerçekleştirecek, ayrısız tüm inançlara hizmet verecek, yeni Bin Yılın İnanç Kapısı olarak hizmet vermesini planlamıştım. Bu konuda Dünyanın en büyük ruhani liderlerinin yanı sıra, ülkemin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri, İçişleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı yöneticileri, yereldeki Belediye Başkanları, Konsolosluklar, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptığım yazışmalar ile projenin basında çıkan haberleri yaklaşık 1000 sayfalık bir dosyayı oluşturmaktadır.
Gerçekleştirilmesi halinde, çoğunluğu Müslüman ancak her din ve inanca sahip güzel insanların yaşadığı bir Akdeniz Ülkesi Türkiye’de, Dünyanın tüm ruhani liderlerinin iştirak edeceği açılışta çeşitli ülkelerden gelecek 100 çiftin kendi gelenek ve göreneklerine uygun nikahlarının kıyılması Bölge ve Ülke Turizmi adına Dünya yazılı ve görsel basınında parayla elde edilemeyecek bir tanıtımı gerçekleştirecek, böylelikle  Dünya İnanç ve Hoşgörü Bahçesi’nde başlayan evlilik ve balayı turizmi sektöre yepyeni bir ivme kazandıracaktır.
Ayrıca sürekli İnsan Hakları konusunda eleştirilen Türkiye’nin Dünya İnsanlarının İnanç Özgürlüğü konusundaki samimi tutumunu sergileyecek; Gerçek Müslümanların, tüm dinlere kucak açan, diyalog kurabilen barış insanları olduğunu kanıtlayacaktır.
Ve çok tabii ki Marmaris’i ziyaret bir milyon, Muğla’yı ziyaret eden üç milyon beş yüz bin turistin doğum, ölüm, vaftiz gibi acil olan ve doğal ibadetlerini inançlarına uygun yerine getirme olanağını sağlayacaktır.

xx        xx        xx

Özlüer, 06.09.2013 tarihinde yer alan “Muğla’da Cem Evi neden yok?” başlıklı yazım üzerine gönderdiği yanıtını şöyle noktalamış:
Hoşça kalın, dostça kalın, inandığınız konuların peşini asla bırakmayın.

Görüldüğü gibi Özlüer inandığı projesinin hata geçmesinin peşini bırakacak gibi değil. Geçtiğimiz günlerde yeni valimiz Sayın Mustafa Hakan Güvençer’i de ziyaret etmiş.

Umarım bu ziyareti ile muradına erer…

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets