Dünyanın tek örnek projesi ilgi bekliyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dünyanın tek örnek projesi ilgi bekliyor

Bu haber 01 Kasım 2013 - 9:33 'de eklendi ve 128 views kez görüntülendi.

gokbel132165431321Muğla’da 2007 yılı başında proje çalışmalarına başlanılan ve dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise ilk Jeoparkı olma özelliğine sahip olan Yatağan Gökbel Vadisi Jeopark Projesi ilgi bekliyor.
Kadir Tamer
Muğla – Aydın eski karayolu üzerindeki ‘Yatağan Gökbel Vadisi’nde bulunan başkalaşım kayalarının kültür turizmine kazandırılması ve bilimsel araştırma yapılması konusunda, Yatağan Belediyesi ile Muğla Üniversitesi işbirliğinde 2007 yılı başında alan çalışması projesi geliştirdi. Mart 2007’de Muğla Valiliği’nde projenin tanıtım toplantısı yapıldı. Dönemin Muğla Valisi M. Temel Koçaklar, Gökbel Vadisi Jeopark Projesi’nin Muğla Karia Vakfı ile işbirliği içerisinde yapılması için destek sözü verdi. Bu sözün ardından dönemin Valisi Koçaklar Valiler Kararnamesi ile merkeze alınca proje çalışmaları yarıda kaldı. 6 yıllık geçen zaman içinde sadece bölgede kamulaştırma çalışmaları yapıldı. Kamulaştırma çalışmaları tamamlanmasına rağmen proje çalışmalarına başlanılamadı.
Proje koordinatörü Tarcan Oğuz, Gökbel Vadisi Jeopark Projesi’nin bölge için önemli olduğunu belirterek bir an önce bu projeye gereken ilginin gösterilmesi gerektiğini söyledi.
2007 yılında projenin tanıtımının yapıldığına dikkati çeken Tarcan Oğuz, “Dönemin Valisi M. Temel Koçaklar, projenin başlatılması için destek sözü vermişti. Ancak sayın Valimiz bir süre sonra merkeze atandı. Bu yüzden proje ile ilgili bir çalışma yapılamadı. Dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, tarafından başlatılan ‘Kültür Yolu’ projesi ile Gökbel Vadisi yeniden gündeme geldi. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Yatağan Jeopark Projesi için, Jeopark’ın başlangıç noktası olan, Yava Köyü Gökbel Vadisi’nde, bin 600 yıllık Hz. İsa Havarisi figürlerinin bulunduğu giriş yolu alanında 27 dönüm arazi kamulaştırıldı. Ancak bu kamulaştırmanın ardından başka bir çalışma yapılmadı” dedi.
Gökbel Vadisi Jeopark Projesi’nin kültürel miras, şifalı sular, efsaneler ve bitki örtüsünü bünyesinde barındırdığına da dikkati çeken Tarcan Oğuz, bölgede dünyanın en eski dokuma tezgahları ve dünyada başka bir benzeri olmayan 4 bin 500 yıllık mezar bulunduğunu da sözlerine ekledi.
‘150 bin lira ödenek ayrılmıştı’
Geniş bir arazi üzerinde yer alan Gökbel Vadisi Jeopark Projesi’nin, alternatif turizme soluk getireceğini anlatan Tarcan Oğuz, Muğla İl Genel Meclisi’nden de 150 bin liralık ödenek ayrıldığını da hatırlattı.
Türkiye’nin en genç ve en yaşlı kayaçlarının da bu bölgede bulunduğuna dikkati çeken Oğuz şunları söyledi:
“Gökbel Vadisi dünyaca bilinen Marsiyas Efsanesinin yaşandığı bir alan. Bu alan içerisinde bin 500 yıl önce yapılan İsa ve Meryem havarilerinin frekslerinin resimleri ile yaşlı ve genç kayaçlar bulunmaktadır. Bu bölgede ki en yaşlı kayaçlar 1 milyar yaşında en genç kayaçlar ise 1 milyon yaşında. Bu yüzden burası dünyanın tek örnek projesi olarak adlandırılıyor. Ayrıca Çobanlar mevkisinde Jeopark alanı içerisinde 8 bin yaşındaki resimli kayalar bulunmakta. Dünyanın en büyük dini merkezi Lagina ile dünyanın en büyük siyasi merkezi Stratonikeia Antik Kenti bu alan içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda bu iki kent arasındaki kutsal yolda dünyanın en eski zeytinyağı ve seramik atölyeleri yer alıyor. Bu yüzden bu bölge için hazırlanan projeye gereken desteğin verilmesi ve çalışmaların başlatılması gerekmektedir.”
12 KÖY TURİZME AÇILACAK
Gökbel vadisinde 210 kilometrelik alan içine yapılacak olan Jeopark Projesinde Yatağan çevresindeki Hacıbayramlar, Katrancı, Zeytinköy, Turgutlar, Çakırlar, Kafaca, Kırıkköy, Hacıveliler, Yava, Nebiköy, Eskihisar ve Turgut turizme açılacak. Jeopark Projesi’nin içinde Seyir Tepeleri, Gladyatör Müzesi, Fosil Müzesi, Arkeolojik Müze, Konaklama ve Gezinti Yerleri, Şifalı Sular, Arkeolojik Kazı alanları ile bu köylerdeki yöreye özgü tüm eserler yer alacak. Geliştirilen proje kapsamında, Gökbel Vadisi içerisine gezinti alanları ve kulübeler yapılarak Vadisi Milli Park haline getirilecek. Tarihi eserlerin ve su kanallarının da içerisinde bulunduğu alanda uzmanlar tarafından fotoğraflar çekilerek, İngilizce ve Türkçe tanıtım CD’leri hazırlanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets