Koruma Bölgeleri yetim kaldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Koruma Bölgeleri yetim kaldı

Bu haber 26 Haziran 2013 - 18:45 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

calcaimarkat1213213645641312Daha önce Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Çevre Koruma Kurumu’nun yetkilerinin 2010 yılında çıkarılan torba yasa ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesinin ardından koruma alanları yetim kaldı. Çevre Koruma Bölgelerinden elde edilen gelirlerin bu gün artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermayesi’ne yatırılmakta olduğunu belirten Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, “Bu kaynak kentsel dönüşüm alanlarında kullanılmakta. Koruma bölgelerinin sağlıklaştırmasını kim yapacak?” diye sordu.
Özcan Özgür
Daha önce Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Çevre Koruma Kurumu’nun yetkilerinin 2010 yılında çıkarılan torba yasa ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesinin ardından koruma alanları yetim kaldı. Çevre Koruma Bölgelerinden elde edilen gelirlerin bu gün artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermayesi’ne yatırılmakta olduğunu belirten Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, “Bu kaynak kentsel dönüşüm alanlarında kullanılmakta. Koruma bölgelerinin sağlıklaştırmasını kim yapacak?” diye sordu.
Avrupa Birliği UNDP Projesi olan Deniz ve Kıyı Alanlarını Koruma Projesi çerçevesinde Foça Özel Çevre Koruma Bölgesinde 1 yılda yaklaşık 37.000.000 dolar, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi 28.500.000 milyon dolar kaynak yaratıldığını belirten Başkan Çalca bu kaynağın yerinde kullanılması gerektiğini savundu.
Yaptığı açıklamada, “Muğla İlimiz, 30-40 yıldır sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile yönetimde olup, bölge halkına sosyal demokrat bir anlayış ile yerel yönetim hizmetleri sunulduğu için genel iktidar tarafından çok büyük yerel alt yapı problemlerimizi çözebilecek kaynaklar aktarılmasında güçlük çekilmektedir.” dedi.
Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla 1988 yılında ilk kez Özel Çevre Koruma alanı ilan edilen Gökova Akyaka bölgesi oldu. Karasal alanda 522 km., denizsel alanda 822 km.’lik alan Özel Çevre Koruma Alanı ve I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edildi. Takiben Muğla’da Göcek, Datça, Bozburun, Marmaris, Fethiye Bölgelerinde beş özel çevre bölgesi ilan edildi. Özel Çevre Koruma alanlarında Başbakanlığa bağlı özel yetkilendirilmiş statü ile doğal korumacı anlayış ile alan ve havza yönetimi uygulanarak planlamalar yapıldı. Mimari kimlik oluşturuldu. Bugün Muğla’ya gelen 3 milyon yabancı ziyaretçi ile bir o kadar yerli turistin uğrak yeri olan gezi parkuru ve spor parkur alanları oluşturuldu. Halen de yerel yönetimler ve Muğla Valiliği tarafından oluşturulmakta.
Ancak bu duruma karşılık 2010 yılında çıkarılan Torba Yasa ile koruma bölgelerinin yetim kaldığını belirten Başkan Çalca şunları söyledi:
“2010 yılında Torba Yasa ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesi içerisine Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü olarak Türkiye’de bulunan 61 adet Özel Çevre Koruma Bölgesini 1/5000 ölçekli nazım imar ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını plan yetkileri ile birlikte Çevre ve Şehircilik Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’ne bağlamıştır. 2010 yılından bu yana 30/04/2012 tarihi itibariyle özel çevre koruma bölgelerinde günübirlik işletme sayısı (Akyaka’da Çınar Plajı, Akçapınar Sahilinde ve Akbük’de MELSA, Akyaka Mendireği ve Günübirlik Alanı, Akyaka Halk Plajı) 45 iken 59’a çıkmıştır. 2010 yılında günübirlik alan gelirleri yaklaşık 4 milyon civarında iken 2011 yılında 5 milyona ulaşmıştır. Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’nda iken elde edilen kira gelirlerinin % 60 ve % 70 kısmı gelir elde edilen bölgelere alt yapı katkısı olarak dönmekte idi. Bugün bu gelirlerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermayesine yatırılmakta olup, Özel Çevre Koruma Alanlarındaki alt yapıya pay ayrılmamaktadır. Muğla ilimizin en büyük gelir kaynağı turizm sayılırken, gelen ziyaretçilerimize sağlıklı bir çevre oluşturabilmek, uluslararası boyutta rekabet
edebilecek spor parkurları yaratmak için kendi emeğimiz ile oluşturduğumuz bu değerlere Muğla İline geri dönmesi için kimler mücadele edecek?
Bölgeden yaratılan kaynağın, bu gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elinde başka yerlerde kentsel dönüşümde kullanıldığına dikkat çeken Başkan Çalca “Avrupa Birliği UNDP Projesi olan Deniz ve Kıyı Alanlarını Koruma Projesi çerçevesinde de Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 1 yılda yaklaşık 37.000.000 dolar, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde 28.500.000 milyon dolar ekonomiye katkı sağladığı düşünülerse Muğla halkının yaşam kalitesini yükseltmek için sağlıklı bir çevre oluşturmak için bu konuyu sahip çıkılması, geçmişte olduğu gibi yaratılan kaynağın yerinde kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde koruma bölgelerinin sadece adı kalacak.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets