Karaosmanoğlu ve Belediye… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Karaosmanoğlu ve Belediye…

Bu haber 25 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ahmet Tan Karaosmanoğlu… O artık Muğla’nın “Vatandaş Ahmet”i.
Hamle’nin Muğla’da Yılın EN’leri ödüllendirmesi artık “prestij bir ödül”… O ödüllerden birini evvelki yıl “Yılın Vatandaşı” olarak Karaosmanoğlu almıştı. O yıl ödül alanlardan biri de bir TV kanalında yayınlanan “Genç  Bakış” programının yapımcı ve yöneticisi Abbas Güçlü olmuştu.
Güçlü sonra döndüğünde, Milliyet Gazetesi’nde Hamle’nin ödüllerini ve Muğla’yı anlatırken, Karaosmanoğlu için “Vatandaş Ahmet” diye yazmıştı. Muğlalılar da benimsemiş olmalılar ki öylece kaldı: Vatandaş Ahmet…

xx           xx           xx
Vatandaş Ahmet yine yaptı yapacağını. Ne zaman Belediye ile ilgili bir yazı yazsam, hemen Osman Gürün sevdalıları harekete geçer. Sosyal medya da benim için “Yine yaptı yapacağını” başlıkları atarlar. Benim yaptığım bir şey yok… Ben ne anlarım, kot tan, kat tan…
Yani yapılması gerekeni, ne CHP’liler, ne AKP’liler, ne MHP’liler ve ne de sivil toplum örgütleri yapıyor.
İyi ki Ahmet Karaosmanoğlu var. Yapılması gerekeni o yapıyor.
Belki de abartıyorum, ama merak etmeyin. Karaosmanoğlu belediye başkanı adayı değil. Dün de değildi… Ama hep “Siyaset yapıyor” diye suçlandı. Veya bu suçlamanı arkasına sığınmaya çalıştılar.
Siyaseti kimlerin yaptığını veya yapamadığını biliyorsunuz. Karaosmanoğlu “vatandaş olma” gereğini yerine getiriyor.

xx           xx           xx
Karaosmanoğlu bu sefer uyarmakla kalmayıp, Belediye Yönetimi’ni kınadı!
Şaşırdım. “Ahmet ağır kaçmadı mı?” diye sordum. “Ağır kaçan yok. Bir vatandaş olarak uyarmak hakkım olduğu gibi kınamak hakkım da var. Yasal haklarımı kullanıyorum.” dedi. Ardından da şöyle ekledi:
Keşke belediyenin bürokratları da ihaleleri yasal çerçevesine uygun yapsalar. Meclis kararlarının yasalar çerçevesinde alınmasını sağlasalar.
Bu defa “Belediye’de yasalar çiğneniyor mu?” diye sormaya kalktım. “Tam olarak öyle denemez” dedi ve şöyle devam etti:
Yanlışlar yapılıyor. Bilmezlikler, beceriksizlikler var. Yasaları v e ilgili mevzuatı ya bilmiyorlar veya dikkate alamıyorlar. Bir algı problemleri olabilir. Başkaca bir şey demek istemiyorum.

xx           xx           xx
Ahmet Karaosmanoğlu, Belediye’nin ve dolayısıyla Muğla’nın başına ne geliyorsa bunun belediyenin teknik kadrosundan kaynaklandığı görüşünde. “Bu arkadaşları ikili ilişkiler içinde uyarmışlığım var. Belediyeyi hep kamuoyu önünde uyardım. Pek işe yaradığı söylenemez. Yöneticilerimizin egoları yüksek. Her şeyi biliyorlar. Sonra da yargı ile yüz yüze geliyorlar.” diyor.
Karaosmanoğlu, en son Eski Garaj Alanı’nda yaşananları anımsatarak, şöyle dedi:
Bu gün orada inşaatlar yükselmiyorsa, bu yargının sayesinde oldu. Yargı başvurularımızı, tepkilerimizi ciddiye aldı. Belediye Meclisi’nin eski garaj alanı ile ilgili aldığı karara yargı önce ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verdi. Sonra da o yanlış meclis kararı yok sayıldı. Şimdi Belediye o yanlış, çirkin” inşaatı yapamadığı gibi işi üstlenen müteahhite de tazminat ödemekle karşı karşıya.

xx           xx           xx
Sanıyorum şimdi Eski Garaj Alanı’nda yaşanalar Kışla Parkı’nın girişinde yaşanacak.
Karaosmanoğlu gazetemize yaptığı açıklama ile bunun sinyallerini vermiş bulunuyor. Karaosmanoğlu, gazetemize yaptığı değerlendirmeyi aynen şöyle noktalıyor:
Ben yine üstüme düşeni her zaman olduğu gibi yapayım ve Muğla Belediyesine sesleneyim; Sayın Osman Gürün bu uygulamadan sıcağı sıcağına vazgeçin. Çünkü bu uygulama yanlışlıklarınızdan dolayı kamu zararları oluşuyor. Eski Garaj yerinde de sizi yazılı olarak uyarmıştım. Bu işlerin sonunda Müteahhit firma tazminat davası açar diye. Ama beni dinlememiştiniz. Sonuçta Müteahhit firma Belediye ye tazminat davası açtı. Vazgeçin!…

xx           xx           xx
Bizim Muğlalıların bir sözü vardır. “Allah kendinden akıllı versin.” derler. Ardından da “Guyma akıl akıl olmeyoru”…
Ahmet Karaosmanoğlu da o hesap, ne dese boş…
Muğla Belediye Meclisi’nin Kışla Parkı girişi ile ilgili aldığı karar üç noktada önemli. O üç nokta “ekonomi”, “çevre” ve “imar” başlıklarını taşıyor. Karaosmanoğlu o başlıkların altında çok ciddi sorular soruyor. Muğla Belediyesi yönetimi o sorulara nasıl yanıt verir bilemiyorum.
Karaosmanoğlu imar konusunda şunları söylüyor:
Onaylı İmar Planında  ‘Belediye Hizmet Alanı ve Düğün Salonu’ olarak tanımlı olan bir alanı o kadar kolay bir şekilde meclis kararı alarak ‘Ben bundan vazgeçtim. Burayı Altı Ticarethane Üstü konut yapacağım. Ve üstüne üstlük ‘müteahhide vereceğim’ diyemezsiniz. Muğla Belediyesinin bilmesi gereken bir husus var. Bu uygulama da benim tarafımdan yargıya taşınacaktır. Son sözü yine Hukuk söyleyecektir.

xx           xx           xx
Niye hep hukuka taşıyoruz ki? Dünya da bizim gibi meselelerini hep hukukla çözen veya çözmeye çalışan bir başka “demokratik” ülke var mıdır?
Meseleleri hukuka taşımak yerine halka taşımak, meclisi, kamuoyunu dinlemek çok mu zor?
Bakın bu günlerde İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Katılımcı demokrasi havarisi” oldu çıktı… Gezi Parkı direnişi hiçbir işe yaramasa bile bu işe yaradı.
Bizim yöneticilerimizin de Kadir Baş’ın geldiği anlayışa gelebilmeleri için Muğla Belediyesi’nin önüne “duran adamlar” mı dikmek gerekiyor?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets