Zihinsel Engellilere Psikolog desteği - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Zihinsel Engellilere Psikolog desteği

Bu haber 20 Haziran 2013 - 21:09 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

zihinselengelliler12313456456513213Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikologlar Muğla Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri ve ailelerine bireysel görüşmeler halinde Psiko-Sosyal destek verilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Haber Merkezi
Muğla Zihinsel Engelliler Derneği ile Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları kahvaltı da buluştu .Dernek binası bahçesinde gerçekleşen kahvaltıya Halk Sağlığı Müdürümüz Uzm.Dr.Mustafa Nuri Dernek Başkanı Menderes Çetinözlü, Halk Sağlığı Müdür Yadımcıları Dr.Derya Tetiker, Şube Müdürleri ,Sosyolog , Psikologlar ve Denek üyeleri katıldı.
Halk Sağlığı Müdürlüğünce Engelli çocuk ailelerine yönelik sunulacak hizmetleri konuşmak ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla buluşulan kahvaltıda Psikolog Hüseyin Sarıefe ve Özgür Tan yapılacak çalışmaları özetlediler. Günümüzde engelli çocuklara ve ailelerine yönelik verilen hizmetlerde ailenin bir bütün olarak ele alınması yaklaşımı benimsenmektedir. Bu anlayışa göre engelli çocuk ailelerine yönelik hizmetleri şu şekilde haddelendirebiliriz.
Bilgi verici yaklaşımlar, 2- Psiko –terapötik yaklaşımlar, 3- Anne – Baba eğitim programları başlıkları altında toplamak mümkündür. Bilgi Verici Yaklaşımlar, engelin türü ve doğası ile ilgili etkenler, çocuğun özellikleri, gelişim alanları ve ihtiyaçları konusunda anne babanın aydınlatılmasını amaçlar. Bilgi verici danışma süreci içinde aileye her türlü sorular sorabilmesi için fırsat verilmelidir Çocuğa belli becerilerin kazandırılması, davranış problemlerinin kontrol edilmesi ve çocukla etkili iletişim kurma yolları üzerinde de durulup, aileden gelen istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarımız yön bulacaktır. Psikoterapötik Yaklaşımlar, Duygusal güçlüklere bağlı olarak anne – babanın yaşadıklarını, çatışmaları anlamalarına ve çözümlemelerine yardımı amaçlar. Anne babaların kaybettikleri güveni tekrar kazanmaları, kendi becerilerine inanmaya başlamaları, sosyal çevre ile daha fazla iletişime girmelerine yardımcı olma da psikolojik danışmanın hedefleri arasındadır. Ayrıca diğer özürlü çocuk aileleri ile birlikte “grup” çalışmaları yapılarak anne – babaların yalnız olmadıklarını anlamaları, kendi sorunlarına benzer sorunları olan pek çok anne – baba olduğunu öğrenerek duygu ve düşüncelerini paylaşmaları sağlanır. Anne – Baba Eğitimi, anne babanın çocuklarıyla etkileşiminde ve davranışlarını kontrol etmede etkili olmalarını sağlayan teknikleri ve becerileri öğrenmelerini amaçlar. Çocuğun okul ortamında öğrendiklerini ev ortamına ve gündelik yaşama genelleştirebilmesi, eğitim süreci içinde ev ve okul arasında davranış hedefleri yönünden paralelliği sağlama açısından büyük önem taşımaktadır. Ailenin mevcut durumuna, problemlerine ve gereksinimlerine göre bu yardım yöntemlerinden birine veya hepsine başvurulabilir. Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Psikologlarımızca Engelli birey yakınlarına, bireysel görüşmeler halinde verilecek olan Psiko-Sosyal destekten Derneğe kayıtlı olan herkes faydalanabilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets