Mustafa Karacan MHP’ye mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mustafa Karacan MHP’ye mi?

Bu haber 20 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris bu günkü renkli demografik yapısına rağmen halen “yerli sülalelerin” seslerini duyurdukları, genellikle belirleyici oldukları bir şehirdir. Demokrat Partili bir siyasi kimliğe sahip olmanın yanında Marmaris Ticaret Odası Başkanlığı’nı yaparken, bırakıp Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Marmaris Belediye Başkanı adayı olmaya kalkan, ama Doğan Tugay’a saygısından belediye meclisi üyeliğini kabul eden ve Belediye Başkanı Ali Acar ile imar kavgalarıyla hep gündem de olan turizmci Mustafa Karacan o sülalelerden Karacanlar mensubudur.

Karacan, oda başkanlığını bırakıp siyasete yelken açarken şaşırttığı gibi bir kere daha şaşırttı. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi üyeliğinden, hem de Belediye Meclisi Üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Şaşırtıcı. Şaşırdık…

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeki gelişmeler bana Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in sözlerini anımsatıyor. O sözü bilenler biliyor. Tekrarlamak istemiyorum. Ama şunu söylemek istiyorum:
Yerel seçimlere şunun şurasında 9 ay var, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla’da yerel kurmayları Büyük Şehir seçiminde başarılı olmamak için elinden geleni yapıyor.

Ne yapıyorlar?

Merak edenler, sadece MUTSO seçimine, Marmaris Ticaret Odası seçimine, Bodrum’da İlçe Başkanı Yılmaz Algül’ün istifasına bakmaları halinde yanıtı görürler…

xx        xx        xx

Gazetelere haber şöyle yansıdı:

AK Parti’nin Marmaris’teki en etkili isimleri birer birer istifa etmeye başladılar. Bugün yayımladığı yazılı basın açıklaması ile istifasını bildiren isim bu kez Mustafa Karacan oldu. Karacan bugün yaptığı açıklama ile AKP’den ve Marmaris Belediyesi Meclis Üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Neden?

Karacan, istifasının gerekçelerinde, geçtiğimiz günlerde İlçe Yönetimi’nden ve parti üyeliğinden istifa eden Bülent Bilgin’e Marmaris Ticaret Odası seçimlerinde yapılanları haksızlık olarak nitelendirmiş. 2014’te yapılacak yerel seçimlerde uygulanacak strateji ve siyaset ile ilgili parti yönetiminde etkin görevleri olan ve karar mekanizmasının başında olan kişilerle ciddi fikir ayrılıklarının oluştuğunun altını çizmiş.

xx        xx        xx

Nedense Karacan’ın istifası Adalet ve Kalkınma Partisi çevrelerinde ciddiye alınmamış.

Belki de bu yüzden Karacan, istifasını yazılı basın bildirisi haline getirmiş. Orada da şöyle demiş:

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2009 yılı yerel seçimlerinden önceki yetkili organlarının bir kısmının çağrısı üzerine elde ettiğim tecrübe ve bilgi birikimimle Marmaris’imizi hak ettiği yere taşıyabilmek adına Marmaris Belediye Başkanı adayı olarak 725 arkadaşımla birlikte partimize katılmıştım. Akabinde 2009 yerel seçiminde partimizin adayı olarak gösterilen Sayın Doğan Tugay’ı tüm gücümle destekleyerek, seçim neticesinde Belediye Meclis Üyesi seçildim.

Yaklaşık 4 yıldan daha uzun bir süredir devam ettirmekte olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris Belediye Meclis üyeliği döneminde Marmaris’te yerel yönetimin başı tarafından haksızlığa uğratılan, zulüm gören ve saldırıya uğrayan tüm Marmaris Halkının hak ve hukuklarını korumak adına elimden gelen tüm çabayı gösterdiğime inanıyorum.

15 Haziran 2013 tarihinde yapılacak olan Marmaris Ticaret Odası seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Yönetim Kurulu’nun oy birliği ile aldığı kararla aday gösterilen Sn. Bülent Bilgin’in’ in haberi olmadan yapılan pazarlıklar sonucunda sayın Mehmet Baysal’a destek verme uğruna önce adaylıktan çektirilmesi, sonra tekrar Marmaris Ticaret Odası Meclis Üyesi yapılmak istenmesi ve nihayetinde Marmaris Ticaret Odası Meclis Üyeliği’nin Sayın Mehmet Baysal tarafından veto edilmesine sessiz kalınması üzerine Bülent Bilgin10 Haziran 2013 tarihinde Partimizin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Parti Üyeliğinden istifası ile sonuçlanan sürece göz yumulması benim açımdan bardağı taşıran son damlalar oldu.

Bu metin ile ilgili yorum yapmayacağım. Algınıza bırakıyorum…

xx        xx        xx

Peki, şimdi Mustafa Karacan çekilip bir köşeye anılarını mı yazacak?

Benim tanıdığım Karacan aktif siyasete devam edecektir. Daha yeni başladı…

Bu konuda kendisi ile görüşmedim, ama bundan iki ay kadar önce görüşmemizde Marmaris Belediye Başkanlığı’na Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olduğunu söylemişti. Ben de Doğan Tugay varken bu nasıl olacak diye şaşırmıştım.

İlk akla gelen Mustafa Karacan’ın eski partisi Demokrat Parti’den aday olması olabilir. Ancak benim tanıdığım Karacan böyle bir şey yaparsa, bunun Belediye Başkanı Ali Acar’ın ekmeğine yağ süreceğini bilir.

Geriye MHP kalır.

Karacan CHP’ye gider mi?

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne giden MHP’ye neden gitmesin?

Bence Karacan’ın derdi Marmaris’i Ali Acar’dan kurtarmak…

xx        xx        xx

Ticaret Odası seçimlerinden önce MHP çevrelerinde Oda Başkanı Mehmet Baysal’ın adı dolaşıyordu. Ben bu saatten sonda Baysal’ın hiçbir partiden aday olacağını sanmıyorum. Bildiğim CHP kökenli olmasına rağmen Baysal’ın da Başkan Acar’a karşı olduğu…

MHP eğer Mustafa Karacan’ı aday yapmaya kalkarsa, Karacan da kabul ederse kendisi ile birlikte daha önce Adalet ve Kalkınma Partisi’ne gittiğini söylediği 725 kişi de Karacan’a “Sen nereye biz oraya” derlerse Karacan Marmaris’te ciddi bir aday haline gelir.

xx        xx        xx

Bu arada Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete’nin facebook ta paylaşımlarında Marmaris Ticaret Odası Başkanlığı seçimlerini kazandıkları okunuyor. Güldüm… Sizin önce adayınız Bülent Bilgin değil miydi? Bilgin’in yönetimde yer alması teklifiniz Mehmet Baysal tarafından geri çevrilmedi mi? Bu nasıl oda seçimini almak oluyor?

İşte bu noktada sorulur:

Sayın Baysal siz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin desteği ile mi, yoksa kendi varlığınız ile mi seçildiniz?

Ben Sayın Baysal’ın kendi varlığı ile seçildiğinin farkındayım, ama kendi beyanı daha önemli ve geçerli…

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets