Adalet ve Kalkınma Partisi’nde istifalar - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde istifalar

Bu haber 19 Haziran 2013 - 3:03 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmarisli meslektaşım Sadi Tombul Marmaris Ticaret Odası seçimi öncesi kaleme aldığı bir yazısına bu başlığı atmıştı:

Siyaset yalanı kaldırmaz

Benim bildiğim yalansız siyaset olmaz.

Olur mu?

Tabi Tombul’un ardı önü belli olmaz. Vardır bir bildiği dedim.

xx        xx        xx

Ben Sadi Tombul dostumun 27 Mayıs 2013 tarihli yazısında ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışırken, Marmaris Ticaret Odası seçiminden birkaç gün önce 10 Haziran’da adı Ticaret Odası Başkan adaylığı için geçen Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Bilgin’in istifa haberi geldi. Bilgin yaptığı açıklamada şöyle diyordu:

Ülkeme ve yaşadığım kente olan sevdam yüzünden daha iyi bir Marmaris hayali için katılım ve katkı koyacağımı düşünerek bu onurlu görevi hiç tereddüt etmeden kabul ettim.

Bu güne kadar Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilatımızın Yönetim Kurulu ve Halkla İlişkiler Başkanlığı ile ilgili şahsıma verilen tüm görevleri bilgi birikimim ve gücüm nispetinde yerine getirmeye çalıştım.

Başarılı iş hayatımın yanı sıra daha önce bir dönem Marmaris Ticaret Odası Meclis Başkanlığı ve bir dönemde Meclis Üyeliğini büyük onur ve gururla yerine getirdim.

Ancak 15 Haziran 2013 tarihinde yapılacak olan Marmaris Ticaret Odası seçimleri sürecinde Adalet ve Kalkınma Partisi İl ve İlçe Teşkilatının izlemiş olduğu politikalardaki tutarsızlık, fikir ayrılıkları ve şahsıma yapılan insan haysiyetine, onuruna yakışmayacak tutum ve davranışları sebebiyle Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris İlçe Başkanlığındaki Yönetim Kurulu Üyeliği, Halkla ilişkiler Başkanlığı görevi ve Adalet ve Kalkınma Partisi Üyeliğimden istifa ettim.

Açıklama beni hem şaşırttı, hem şaşırtmadı…

xx        xx        xx

Marmaris’te 15 Haziran cumartesi günü yapılan Ticaret Odası seçiminde benim hep favori gördüğüm ve başarılı bulduğum Oda Başkanı Mehmet Baysal güven tazeledi. Seçim Baysal ile TÜRSAB Marmaris Bölge Yürütme Kurulu Başkanlarından İsmail Özbozdağ ve Ertuğrul Kurtulan arasında geçti.

Bu yarışta seçime 5 kala partisinden istifa eden Bülent Bilgin adı da geçiyordu!

Bilindiği gibi Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla İl Yönetimi’ne ciddi yara aldırdı.

Muğla’da yapılan yanlış, stratejik hata Marmaris’te de mi yapıldı bilemiyorum.

xx        xx        xx

Bilgin’in istifa metni beni hem şaşırttı, hem şaşırtmadı.

Şaşırtmadı… Bilgin’in Marmaris’te başına gelen, Muğla il merkezinde MUTSO seçiminde, seçimden önce Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı yardımcılarından biri olan Safa Altaş’ın başına da gelmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi İl Yönetimi Safa Altaş’ı kendi içinden MUTSO Başkanlığı için aday çıkarmış, sonra da arkasında durmamış ve bu gün MUTSO Başkanı olan Bülent Karakuş’a sahip çıkmıştı.

Şaşırdım, Muğla’da yapılan yanlış, stratejik hata Marmaris’te nasıl tekrar edilebilirdi? İlginç…

xx        xx        xx

Marmarisli meslektaşım Sadi Tombul’un okuduğumda anlamakta güçlük çektiğim yazısı Bülent Bilgin’in istifası ile benim için anlaşılır hale geldi.

Tombul o yazısında şöyle diyordu:

AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete, parti içi değerlendirmelerinden ayrı olarak siyasi bir konu üzerinde çok önemli bir açıklamada bulundu. ‘Mehmet Baysal’ı destekliyoruz.’ dedi.

Marmaris Yenisayfa Gazetesi bu haberi, ayni gün internet sitesine koydu ve ertesi günü yani geçtiğimiz cumartesi günü de bu haber gazetemizde manşet haber olarak yayınlandı. Ancak Kadem Mete’nin bu cümlesinden ayrı ‘ .. karşılıklı kurduğumuz komisyonlar vasıtası ile birlikte ortak çalışmalarla seçimlere hazırlanacağız’ cümlesi ise gazetemizin sayfa düzenlemesi yapılan bölümünde bu eklemenin yapıldığı baskıdan sonra fark edildi…

Tabi İlçe Başkanı Mete’nin basında yer almaması gereken sözleri kıyameti kopartmış…

Öyle olmalı ki, Bülent Bilgin istifa metninde şu açıklığı da getirmiş:

Diğer başkan adayı Sayın Mehmet Baysal’la bilgim dışında yapılmış olan görüşmeleri ve pazarlıkları geç de olsa yaşanılan süreç sonunda öğrendim ve bu oyun içerisinde olamayacağımı düşünerek Marmaris Ticaret Odası seçim çalışmalarından tamamen çekiliyorum.

xx        xx        xx

Şimdi ne oldu?

Adaylardan İsmail Özbozdağ CHP’li Belediye Başkanı Ali Acar tarafından açık açık destekleniyordu. Özbozdağ kaybetti… O’nunla birlikte Başkan Acar ve dolayısıyla CHP’de mi kaybetti?

Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Kadem Mete’nin “destekliyoruz” dediği Mehmet Baysal kazandığına göre, Marmaris Ticaret Odası seçimini Adalet ve Kalkınma Partisi mi kazandı?

Hayır… Başkan Ali Acar’ın kaybettiği aşikar da, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de bu seçimi kazandığı söylenemez.

Adalet ve Kalkınma Partisi MUTSO’yu da sandıkta kazanmış, ama masa başında kaybetmişti!

xx        xx        xx

Benim asıl anlayamadığım şu: Mehmet Baysal’ın CHP’li olmasına rağmen Belediye Başkanı Ali Acar’a karşı olduğu söyleniyor. Hatta oda seçimine giderken, Baysal’ın belediye başkanlığını da düşündüğünü, ama Ali Acar’lı bir CHP’de bunun kolay olmayacağı ve bu yüzden MHP’nin Baysal’ı Marmaris Belediye Başkanı adayı göstermek için çabaladığı da öne sürülüyordu.

İşte bu noktada, Baysal seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak kazandı ise, aynı partiden Marmaris Belediye Başkanı adayı da gösterilir.

Ama işte buna kargalar bile güler…

Aslında ben bu gün Mustafa Karacan’ın istifasını yazacaktım. Sonra ele alırız. Sayın Baysal’a hak ettiği başkanlığında başarılar dilerim.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets