Gökova ve Foça’nın balıkçılık değeri 153 milyon - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gökova ve Foça’nın balıkçılık değeri 153 milyon

Bu haber 16 Haziran 2013 - 23:37 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

gokovabalikcilar12315646Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, AKDENİZ Koruma Derneği tarafından tamamlanan “Foça ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nde Amatör Balıkçılığın Sosyal ve Ekonomik Yönü Raporu” ile çarpıcı veriler ortaya koyuldu.
Haber Merkezi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, AKDENİZ Koruma Derneği tarafından tamamlanan “Foça ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nde Amatör Balıkçılığın Sosyal ve Ekonomik Yönü Raporu” ile çarpıcı veriler ortaya koyuldu. Aralık 2012-Mart 2013 arasında gerçekleştirilen çalışmalarda elde edilen verilerin hesaplanması sonucunda, Foça ÖÇK Bölgesi’ndeki amatör balıkçılığın ekonomik değeri yaklaşık 120 milyon TL (119 milyon 234 bin 490 TL) ve Gökova ÖÇK Bölgesi’ndeki amatör balıkçılığın ekonomik değeri ise yaklaşık 33 milyon TL (33 milyon 250 bin 144 TL) olarak tespit edildi.
AMATÖR BALIKÇILIK LİSANSI İÇİN BEKLENTİLER TESPİT EDİLDİ
Özellikle son yıllarda büyük rağbet gören amatör balıkçılığın düzenlenmesi çalışmaları doğrultusunda bireylerin bir yıllık zorunlu amatör balıkçılık lisansı için ödeme istekleri de değerlendirildi. Bu kapsamda, Foça ÖÇK Bölgesi için toplam 593 bin 206 TL ve Gökova ÖÇK Bölgesi için de 139 bin 740 TL ekonomik değer hesaplandı. Bu miktarlar, amatör balıkçılıkla uğraşmak isteyen bireylerin yıllık temelde ödemeye razı oldukları amatör balıkçılık lisans ücreti olarak amatör balıkçılığa ilişkin eğitim, bilgilendirme ve sertifikalandırma faaliyetleri için yeterli bir bütçe olarak değerlendirildi.
“SORUMLU” OLMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Raporda, amatör balıkçılığın, Türkiye’de de özellikle son on yılda hissedilir bir gelişme gösterdiğine dikkat çekilirken, yönetimsel düzeyde gereken düzenlemelerin öngörülü bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Amatör balıkçılığın önemini her yönüyle ortaya koyacak çalışmaların özendirilmesi ve sürdürülebilir bir amatör balıkçılık için lisans sistemine geçilmesi gerektiğinin altı çizilen raporda, “sorumlu amatör balıkçılık” ve “sorumlu amatör balıkçı” kavramlarının benimsenmesinin de bu noktada hayati önem taşıdığı vurgulandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets