Bayır beldesi kaldırılmıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bayır beldesi kaldırılmıyor

Bu haber 16 Haziran 2013 - 23:40 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

bayinbeldesi12165464AK Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden, Muğla’nın Bayır Beldesi’ndeki yataklarının kamulaştırılması sırasında Bayır beldesi ve Salihpaşalar Köyü’nün kaldırılmayacağını açıkladı. Milletvekili Özden “Kamulaştırma alanı öyle söylendiği gibi Bayır beldesini kapsamıyor. Kamulaştırma alanı içinde 9 işyeri kalıyor ve bu işyerleri için de gerekli her türlü önlem alınıyor. Yani işletmelerimizin tüm zararı karşılanacak.” dedi.
Özcan Özgür
AK Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden, Muğla’nın Bayır Beldesi’ndeki yataklarının kamulaştırılması sırasında Bayır beldesi ve Salihpaşalar Köyü’nün kaldırılmayacağını açıkladı. Milletvekili Özden “Kamulaştırma alanı öyle söylendiği gibi Bayır beldesini kapsamıyor. Kamulaştırma alanı içinde 9 işyeri kalıyor ve bu işyerleri için de gerekli her türlü önlem alınıyor. Yani işletmelerimizin tüm zararı karşılanacak.” dedi.
CHP Milletvekili Nurettin Demir, İl Başkanı Mustafa Öztürk ve İl Genel Meclisi Üyeleri İbrahim Şimşek ve Dursun Kaplan tarafından Bayır’daki kömür yataklarının kamulaştırılması sırasında Bayır’ın yerinden kaldırılıp kaldırılmayacağına dair sorularına AK Partili milletvekilleri yanıt verdi. Kamulaştırma alanı içinde sadece 9 işyerinin bulunduğu belirtilirken, Muğla-Aydın kara yolunun da 5 yıllığına 2 kilometrelik bir bölümünde güzergah değiştirileceği ifade edildi.
AK Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden hafta sonunda istimlak alanında bilgilendirmede bulundu. Bayır beldesindeki olayları başından beri takip ettiklerini anlatan Milletvekili Boğa, “Bizim bu olayları takip etmediğimizi söylemişler. Tam aksine başından bu yana kömür ocağının kamulaştırma alanı ve ne kadar kömür olduğunu takip ediyoruz. Kamulaştırma alanlarıyla ilgili kurumlar ile birebir görüşerek bilgileri aldık. Öyle söylendiği gibi Bayır beldesi ne yer değiştiriyor, ne de kömür havzasında kalıyor.” diye konuştu.
Milletvekili Özden ise devletin ilgili kurumlarının yeni kömür rezervleri bulmak zorunda olduğunu, yeni kömür yataklarının istimlaki ile Yatağan Termik Santralının ömrünün uzatılacağını belirterek şunları söyledi:
“Yatağan Termik Santrali’nin kömür ihtiyacının karşılanması için bu kömür alanı işletmeye açıldı. Eğer yeni kömür alanları bulunmaz ise santralin 4 yıllık bir ömrü vardı. Buradan çıkarılacak kömür ile santralin ömrü 9 yıla çıkacak. Burada iki önemli konu var. Birincisi kömürün çıkacağı alanın ruhsatıdır. İkincisi ise kamulaştırma alanı. Kamulaştırma alanı öyle söylendiği gibi Bayır beldesini kapsamıyor. Kamulaştırma alanı içinde 9 işyeri kalıyor ve bu işyerleri için de gerekli her türlü önlem alınıyor. Yani işletmelerimizin tüm zararı karşılanacak.”
Kamulaştırma alanı içinde kalan Muğla-Aydın kara yolunun 2 kilometrelik güzergahının geçici olarak değişeceğini belirten Özden, “Kutay Otomotiv önünden Kafaca beldesi istikametine doğru yeni açılacak kara yolu, yine kara yolunun Muğla istikametinden gelişteki Kafaca beldesi girişine kadar olan bölüm geçici olarak değişecek. Yol güzergahı değişikliği esnasında 9 işletme kamulaştırma alanında kalıyor. Bunun haricinde hiçbir ev ve işyeri zarar görmeyecek.” dedi.
CHP sözcüleri tarafından ifade edilen “Ne kadar kömür rezervi var bilinmiyor” şeklinde ifade edilen sözlerle ilgili olarak ise Milletvekili Özden “Bu alanda toplam 16,5 milyon ton kömür var. Birçok kömür ocağında 18 ton hafriyatta 1 ton kömür alınırken, burada 10 ton hafriyatta 1 ton kömür alınacak ve kömür öyle iddia edildiği gibi kalitesiz ve kalorisi düşük kömür değil. Devletimizin buradan elde edeceği gelir 475 milyon TL.” diye kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets