Canlı müzik denetimleri başladı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Canlı müzik denetimleri başladı

Bu haber 13 Haziran 2013 - 9:56 'de eklendi ve 175 views kez görüntülendi.

muzikyayinlari12313165413Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaz sezonu gürültü ve canlı müzik izni denetimlerini başladı.
Haber Merkezi
Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaz sezonu gürültü ve canlı müzik izni denetimlerini başladı. Canlı müzik izni almayan işletmelere 10 bin 154 TL, belirlenen desibelin üzerinde canlı müzik yapan veya gece saat 24.00’den sonra canlı müzik yapan işletmelere de 20 bin 317 TL ceza uygulanacak.
Çevre ve Şehircilik Muğla İl Müdürü İlker Uğur, Türkiye’nin önemli bir turizm bölgesi olan Muğla’da canlı müzik yapan işletmelerin belirlenen şartları uymaları gerektiğini ifade etti. Uğur, “İlimizde turizm sezonun açılmasıyla birlikte eğlence mekanları da faaliyete başlamış olup, vatandaşlarımızın gürültü şikayetleri Bimer, dilekçe, e-posta yoluyla İl Müdürlüğümüze ulaşmaktadır. İl Müdürlüğümüz Çevre Kanunu gereği söz konusu şikayetleri yerinde yapılan ölçümlerle değerlendirmektedir. Rutin denetimlerimiz haricinde denetimlerimiz turizm sezonun açılması sebebi ile gece denetimlerimiz 19:00-05:00 saatleri arasında İlimizin tüm İlçelerinde yapılmaktadır” dedi.
CANLI MÜZİK İZNİ ŞART
İl Müdürü Uğur, canlı müzik yapacak işletmelerin mutlaka izin alması gerektiğini ifade ederek, “Canlı müzik yayını yapılabilmesi için “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” ile “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” gereği belediyeden veya il özel idaresinden “Canlı Müzik İzni” alınması şarttır. Çevre Kanuna göre bu belgeyi almayan işletmelere 10 bin 154 TL idari yaptırım uygulanmaktadır” dedi.
BELEDİYELERE YETKİ
Denetimlerin ve şikayetlerin zamanında değerlendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 9 Belediye Başkanlığına yetki devri yapıldığını belirten Uğur, “Ölüdeniz Belediye Başkanlığı, Fethiye Belediye Başkanlığı, Ortaca Belediye Başkanlığı, Marmaris Belediye Başkanlığı, Armutalan Belediye Başkanlığı, Muğla Belediye Başkanlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı, Bitez Belediye Başkanlığı Yalıkavak Belediye Başkanlıklarına yetki devri yapılmıştır. Ancak yetki devri yapılan Belediyelerde de İl Müdürlüğümüz denetim yetkisine sahiptir” dedi.
AŞIRI GÜRÜLTÜYE 20 BİN 317 TL CEZA
Yönetmeliğin çok hassas kullanım alanlarındaki açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik yayını yapılması yasak olduğunu belirten Muğla Çevre ve Şehircilik İl müdürü İlker Uğur, “Bu alanlarda, açık ve yarı açık eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmez. Bu alanlardaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerleri mekanlarını kapalı hale getirmek zorundadırlar. Açık ve yarı açık eğlence yerlerinde, 24.00-07.00 saatleri arasında canlı müzik yayını yapılması yasaktır. Eğlence mekanların yönetmelikte belirtilen gürültü seviyelerinin üzerinde faaliyet yaptıklarında mevzuatımızca idari yaptırım uygulanmaktadır. Bu rakam 2013 yılı için 20 bin 317 TL olarak belirlenmiştir. Çevre Kanunda belirtilen idarî para cezaları, bu cezaların verilmesini gerektiren fiillerin işlenmesinden itibaren üç yıl içinde birinci tekrarında bir kat, ikinci ve müteakip tekrarında iki kat artırılarak verilir, 3. tekrarından sonra işletmelere kapatma cezası uygulanmaktadır.
BAKAN BAYRAKTAR, “TURİSTİN HUZURU ÖNEMLİ”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, turizm sezonu öncesi turistik işletmelerin gürültü yönetmeliğine uymaları gerektiğini ifade ederek, tatil beldelerinde tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistlerin sakin bir ortamda tatillerini geçirmeleri için işletmelere de büyük görevler düştüğünü söyledi. Bakan Bayraktar, canlı müzik yapan işletmelerin mutlaka izin belgelerini almalarını ve gece saat 24.00’den sonra canlı müzik yayınlarını kesmelerini de istedi.
Öte yandan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılında yönetmelikte belirtilen sınır değerler üzerinde gürültü yapan ve ayrıca gece 23:59 sonrası canlı müzik yayını yapan eğlence yerlerine toplam 420 bin TL idari yaptırım uygulandığı açıklandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets