Muğlalı “Gezi Parkı” istiyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğlalı “Gezi Parkı” istiyor!

Bu haber 12 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Her şey bir avuç çocuğun İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’nın ağaçlarının kesilmemesi istemi ile başladı.

Gezi Parkı” günlerdir yazılıyor, yorumlanıyor.

Eğer ilk çıkış gerçekten Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı çıkış ise gözlerimizi biraz da Muğla Eski Garaj Alanına çevirmemiz gerekiyor.

Demokrasilerde çifte standart olmaz.

Demokrasilerde “Benim hırsızım iyidir” türünden söylem, yaklaşım olmaz!

Doğrusu Başkan Gürün’ün Gezi Parkı Direnişine destek için yapılan yürüyüşlerden birine katıldığında, gençlerin kendisine en önde yürüme olanağı tanımaması üzerine, yanlarında yürümek zorunda kaldığında “Eski Garaj Alanı”nı düşünüp düşünmediğini çok merak ediyorum.

xx        xx        xx

Ben Gezi Parkı’nı görmedim. Günlerdir süren eylemler sırasında yazılanlardan, çizilenlerden, TV ekranlarına yansıyanlardan görmüş kadar oldum.

Gerçekten o güzel meydandaki ağaçlara kıyılmamalı.

Ama Muğla’da, Gezi Parkı’ndaki kadar sık ve çok almasa da eski garaj alanında ağaçlara kıyıldı.

Gezi Parkı” ile ilgili İstanbullulara, Taksim çevresinde yaşayanlara sorulmadığı gibi Muğla’da da “Eski Garaj Alanı” ile ilgili kimseye sorulmadı.

Ama Gezi Parkı ile ilgili Büyük Şehir Belediye Meclisi kararı “oybirliği” ile alınırken, Eski Garaj Alanı ile ilgili Muğla Belediye Meclisi’nde oybirliği ile karar alınmadığını biliyoruz.

Gezi Parkı” ve “Eski Garaj Alanı” ile ilgili ne fark var diye sorulursa işte bu “Meclis kararları farkı” var!

xx        xx        xx

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Gezi Parkı ile ilgili “Ben yaptım, oldu” anlayışı ile Muğla Belediyesi’nin Eski Garaj Alanı ile ilgili “Ben yaptım, oldu” anlayışı arasında hiçbir fark yok.

Hatta Başbakan Erdoğan’ın tepkiler karşısında “Ben yüzde 50 oy ile iktidara geldim” mantığı ile Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün icraatlarına karşı çıkıldığında “Muğlalı oyları ile bizi onayladı” mantığı arasında hiçbir fark yok.

Demokrasi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de altını çizdiği gibi seçim sandığından ibaret değildir!

xx        xx        xx

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün Eski Garaj Alanında gösterdiği “Ben yaptım, oldu” anlayışını Muğla Şehir Merkezi’nin tek “Mesire Alanı” olan “Kışla Park”ta da sergiliyor…

Kışla Park metrekare metrekare betonlaşıyor!

Belediye Meclisi’nde geçen hafta Kışla Parkı’nın girişine inşaat yapılması ile ilgili öneri gelmiş. Hem de ne inşaat!!!

Kışla’nın girişine altı işyeri, bilmem kaç katlı yapı dikiliyor… Akıl alır gibi değil… Neymiş efendim, zaten orada daha önce itfaiye varmış…

Olabilir. Şimdi var mı? Yok. Şimdi Muğla dünkü Muğla’mı? Yapmayın beyler aklınızı başınıza alın…

xx        xx        xx

Akıl alacak gibi değil… Sanki belediye belediye değil, yapsatçı inşat firması… Belediye başkanı da belediye başkanı değil, rantiyeci müteahhit…

Öneriye muhalefet partilerinden Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri muhalefet etmiş. Nedense MHP’liler de pas geçmiş!

Adalet ve Kalkınma Partili Meclis Üyesi Hamza AkercanSayın başkanım, bu günlerde Gezi Parkı tartışmaları yaşanıyor. Kışla Parkı’nda bu inşaatta tartışma yaratacaktır.” dediyse de dinleyen olmamış!

Öneri CHP’li ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edilmiş… Hayırlı olsun.

Hayırlı olur mu?

xx        xx        xx

Gezi Parkı direnişine destek verenlerin her akşam toplandıkları Sınırsızlık Meydanı’nda bir “direniş çadırı” kuruldu. O çadırda yer alan pankartlardan birinin üzerinde şöyle yazılıydı:

Başkan! Eski Garajı Gezi Parkı Yap

Yapar mı?

Sayın Başkan Kışla Park’ta yeni bir inşaata başlıyor!

xx        xx        xx

Muğla’nın Cumhuriyet Meydanı’ndan başka meydanı yok.

Muğla Büyük Şehir oldu…

Cumhuriyet Meydanı ölçek ve fonksiyon olarak bir Büyük Şehir’e yakışır mı?

Katılımcı demokrasi”den nasiplenmemiş Sayın Osman Gürün’ün Büyük Şehir Belediye Başkanı olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Hayaller güzeldir, ama hayal bile etmek istemiyorum!

Başkan Gürün Eski Garaj Alanı’nda ne yapmak istedi?

Lüks konutlar…

Sen Belediye Başkanı mısın, yapsatçı mısın?

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı’nda Muğla’nın Muğla’ya yakışır bir “eğlen-dinlen” anlayışı içinde meydan yapılması istenir, beklenirken Muğla’nın dar gelirlileri için konut veya arsa üretmek gibi bir görev 15 yıldır önünde dururken, Başkan Gürün burada varsıllar için lüks konutlar üretmek kararı aldı.

Karar, “vatandaşAhmet Karaosmanoğlu’nun ve Muğla’nın aklı başında sivil toplum örgütlerinin girişimleri sayesinde yargıdan döndü. Şimdi Eski Garaj Alanı bir “utanç çukuru” olarak şehrin orta yerinde duruyor.

Kimin utancı?

 xx        xx        xx

Muğla Belediyesi keşke metrekare metrekare betonlaşan Kışla Parkı’nda yeni bir inşaat kararı alacağına Eski Garaj Alanı’nda Muğlalıların beklentilerini karşılayan bir karar üretmiş olsaydı.

Ve keşke her gece Sınırsızlık Meydanı’nda “Gezi Parkı Direnişine” destek verenler, “Direniş Çadırı”na küçük bir pankarta “Başkan! Eski Garajı Gezi Parkı Yap” yazmakla kalmayıp, bir akşamda iki adım öteye geçip, Eski Garaj Alanı çukurundan seslerini yükseltselerdi…

Hala geç değil…

Hala Kışla Park için de bir şey yapılabilir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets