İki bin yıllık Agustus tapınağı gün yüzüne çıkarılıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İki bin yıllık Agustus tapınağı gün yüzüne çıkarılıyor

Bu haber 10 Haziran 2013 - 23:50 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

İki-binyıllıkAgustus123136546413Yatağan’a bağlı Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alan ve kazı çalışmalarının yıl boyu devam ettiği Stratonikeia Antik Kenti’nde, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen ve İlk Roma İmparatoru Agustus’un adını taşıyan tapınağın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başladı.
Haber Merkezi
Yatağan’a bağlı Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alan ve kazı çalışmalarının yıl boyu devam ettiği Stratonikeia Antik Kenti’nde, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen ve İlk Roma İmparatoru Agustus’un adını taşıyan tapınağın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başladı. xHelenistlik çağdan, Osmanlı dönemine kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izini taşıyan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarına öncülük eden Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bilal Söğüt, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen Agustus Tapınağı’nın gün yüzüne çıkarılması için çalışmaların başlatıldığını belirtti.
Söz konusu tapınağın ilk Roma imparatorlarından Agustus’un adını taşıdığına vurgu yapan Kazı Başkanı Bilal Söğüt; “Stratonikeia Antik Kenti dünyada eşi olmayan bir antik kent. Çünkü burası dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olmasının yanı sıra Helenistlik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izini taşımaktadır. Agustus Tapınağı ise çok önemli bir tarihi doku. Tapınakta kazı çalışmaları tamamlandığında restore ederek rövelede görüldüğü hale getireceğiz. Burada hem kazı çalışmaları yürütülüyor hem de tarihi dokular restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılıyor. Aynı alanda daha önceki tarihlere aitte tapınaklar çıkmasını bekliyoruz. Çıkarılan tüm eserler kayıt altına alınıp parça olanlar titiz çalışmalar sonucu birleştiriliyor” dedi.
“40 OLAN SAYI 100’E ÇIKACAK”
Ayrıca Prof. Dr. Bilal Söğüt yaz sezonunda çalışmaların daha geniş bir kadroyla devam ettirileceğini de belirtti. Stratonikeia Antik Kenti’ndeki çalışmaların çok yönlü olarak devam ettirildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Söğüt; “Stratonikeia Antik Kenti’nde 12 ay boyunca kazı çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde öğrencilerin gelmesiyle şu anda 40 olan çalışan sayısı 100’ün üzerine çıkacaktır” şeklinde konuştu ve Stratonikeia Antik Kenti efsanesi hakkında bilgi vererek; “M.Ö. 200-300’lü yıllarda Karia dönemlerinde zamanın kralı, güzelliğiyle dillere destan olan Stratonikeia’yı eş olarak seçmiş. Gel gelelim Stratonikeia, kralın oğlunun sevgilisiymiş ancak iki sevgili bu durumu krala açıklayacak cesareti bulamamış. Oğul Antiochos hastalanmış, yataklara düşmüş. Ona şifa vermek için Mısır’dan gelen bir hekim Antiochos’un hastalığının aşkından kaynaklandığını anlamış ve bu durumu düzeltmek için kral gidip şöyle demiş: “Kralım oğlunuzun derdini anladım, benim karıma aşıktır!” O böyle deyince kral da “Benim oğlumdan önemli mi boşan oğlumla evlendirelim karını!” demiş. Hekim de “Böyle şey olur mu? Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?” diye sorunca kral hekimi ikna etmek için “Hemen karımı boşayıp oğlumla evlendirirdim.” demiş. Hekim aldığı cevaptan memnun “O zaman doğruyu söyleyeyim, oğlunuz karınız Stratonikeia’ya aşıktır.” deyince kral da sözünden dönmemiş ve karısını oğluyla evlendirmiş. Antiochos da büyük bir sevinçle karısı için bu kenti kurmuş” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets