Apostol ayağa kalkıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Apostol ayağa kalkıyor

Bu haber 08 Haziran 2013 - 12:43 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

apostol132165411Muğla’da Rum ustalar tarafından yapılan tek han olan, Cumhuriyet döneminin ilkokulu olma özelliğini taşıyan ve 1999 yılında çıkan yangında tamamen kullanılamaz hale gelen Apostol Hanı, Muğla Belediyesi tarafından tekrar ayağa kaldırılıyor. Restorasyon çalışmalarının yüzde 50’si tamamlanan tarihi han tamamlandıktan sonra kültür turizmi için kullanılacak.
Hasan Telli
1850-1870 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen, Muğla’nın 13 hanından birisi olan ve 1999 yılında çıkan yangında kullanılamaz hale gelen Apostol Hanı’nın yeniden yapılması için Muğla Belediyesi’nin başlattığı çalışma hızla devam ediyor.
Muğla’da Rum ustalar tarafından yapılan tek han olma özelliğinin yanı sıra, kentin Cumhuriyet dönemindeki ilkokulu olma özelliğini de taşıyan Apostol Hanı’nın restorasyonu yüzde 50 seviyesinde tamamlandı.
Mübadele öncesi Rumların yoğun olarak yaşadığı Saburhane bölgesindeki meydana yakın bir noktada yer alan ve Rum ustalar tarafından yapılan iki katlı ahşap han belediyenin çalışmaları ile yeniden hayat buluyor. Yapım tekniğinden 1850-1870 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve mübadele öncesine kadar alt katı Rum Meyhaneci Apostol tarafından meyhane olarak işletilen üst katı ise, konaklama için kullanılan Apostol Hanı mübadele yıllarından sonra 1927 yılından 1954 yılına kadar ilkokul olarak kullanıldı.
1954 yılından sonra boşaltılan tarihi han 1999 yılında bir gece yarısında elektrik kontağından çıktığı iddia edilen yangınla tamamen yanarak, kullanılamaz hale geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanan rölöve ve restorasyon projeleri 2003 yılında onaylandıktan sonra Koruma Kurulu onayı ile 2006 yılında yıkıldı. Özel mülke ait olması nedeniyle Apostol Hanı’nın bulunduğu alan Muğla Belediyesi tarafından başlatılan kamulaştırma çalışmalarıyla belediye mülkiyetine geçti.
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, yapının restorasyonu Muğla kent tarihi ve Saburhane bölgesi için önem taşıdığını belirterek; ““Apostol Hanı bizim için önemli bir tarihi değer. Alanın özel mülkiyette olması nedeniyle belediye olarak bir müdahalede bulunamadık. Yaklaşık 3,5 yıl burayı belediye mülkiyetine kazandırmak için çaba harcadık. Sonunda tarihi yerin mülkiyetini belediyemize geçti. Artık bu tarihi hanı yeniden günümüze kazandırmak için çalışmalara başladık” dedi.
Muğla’nın tescilli olan Balcıoğlu Hanı, Yağcılar Hanı, Mercan Hanı, Halil İbrahim Hanı, Yarım Han, Bıcılar Hanı, Kömürcü Hanı ve kültür merkezi olarak kullanılan Konakaltı Hanı gibi tarihî hanlarından biri olan Apostol, cumhuriyetin ilk yıllarında ilkokul olarak kullanılmıştı. İki katlı ve ahşap olan hanın yapım tarihi tam bilinmemekle birlikte yapı şekillerine bakarak 1850 ile 1870 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets