Arılar geleceğin teminatı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Arılar geleceğin teminatı

Bu haber 06 Haziran 2013 - 0:16 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

arilarislahediliyor12313464Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin Dünya Çevre Günü’nde ülkemizde arıların yeterince tanınmamasından, korunmamasından ve onlardan yararlanılmamasından şikayet etti. “Bal arıları tarafından tozlaşma sonucunda, doğadaki biyo-çeşitlilik artacak, toprak yapısı ve doğal denge korunacak, erozyon büyük ölçüde önlenmiş olunacaktır. Bütün dünyanın; çevre duyarlılığı, polinasyonun önemi ve arıların ekosistem içerisindeki gerekliliği konularında hemfikir olmasına karşın ülkemizdeki bilinçsizlik ve umursamazlık bizi kötü sona sürükleyecektir.” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin Dünya Çevre Günü’nde ülkemizde arıların yeterince tanınmamasından, korunmamasından ve onlardan yararlanılmamasından şikayet etti. “Bal arıları tarafından tozlaşma sonucunda, doğadaki biyo-çeşitlilik artacak, toprak yapısı ve doğal denge korunacak, erozyon büyük ölçüde önlenmiş olunacaktır. Bütün dünyanın; çevre duyarlılığı, polinasyonun önemi ve arıların ekosistem içerisindeki gerekliliği konularında hemfikir olmasına karşın ülkemizdeki bilinçsizlik ve umursamazlık bizi kötü sona sürükleyecektir.” dedi.
Dünyanın her geçen gün doğal kaynakların yok edildiği ve var olanların da tahribata uğradığı bir süreci yaşamakta olduğuna dikkat çeken Ziya Şahin, “Doğanın dış olumsuz faktörlerle değiştirilmesinin hatta bozulmasının sonucunda dünya üzerinde her gün yaklaşık yüzlerce bitki ve hayvan türü yok olmaktadır. Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi ile iklimin bozulmasının ve doğal varlıkların kaybolmasının yarattığı ekonomik zararların sonuçları da ortadadır.” diyerek şöyle devam etti:
“Tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilirliğine bağlı olarak toprağın korunmasının ve sürekliliğinin polinasyon (tozlaşma) temelinde ele alınması konunun doğasına uygun olmaktadır. Bu saptamaya koşut olarak milyonlarca yıldır polinasyona katkısı olan bal arılarının bu amaçla da etkin kullanımı ülkemizde gündeme yeterince gelmemekte ve önemsenmemektedir. Daha hala, Tarımcılar yeterli bilgi ile donatılmadığından Tozlaşma bilinci yerleşmemiştir. Ülkemiz tarımında verimsizliğin baş aktörü gerek meyvecilikte gerekse tarla bitkilerinde yeterli polinasyonun yapılmayışıdır.”
Dünya üzerindeki bitkilerin % 70’inin polinasyonu arılar tarafından yapılmakta olduğunu, arılar tarafından yapılan polinasyonun % 80’inden fazlasının da bal arılarınca gerçekleştiğini belirten MAYBİR Başkanı Şahin “Tozlaşmanın ve sonucunda döllenmenin bitkilerde tohum bağlamanın ilk şartı olduğu kabul edilirse, arıların bitkiler için ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bitkiler için tozlaşma; tohum, su, hava ve toprak kadar önemlidir.” dedi.
Açıklamasında “Tozlaşma sağlanmadan üreme ve bitkilerin varlığını sürdürme imkanı yoktur. Arılar, sadece kültür bitkilerinde tozlaşma yaparak ürünün nicelik ve nitelik yönünden artmasını sağlamakla kalmayıp, doğadaki yabani bitkilerde de tozlaşmayı gerçekleştirerek, bu bitkilerin çoğalıp yayılmalarına, yaban hayatının gelişmesine, bitki ve hayvanlarda çeşitliliğin artmasına olanak sağlamaktadırlar.” diyen Şahin şöyle devam etti:
“Bal arıları tarafından tozlaşma sonucunda, doğadaki biyo-çeşitlilik artacak, toprak yapısı ve doğal denge korunacak, erozyon büyük ölçüde önlenmiş olunacaktır. Bütün dünyanın; çevre duyarlılığı, polinasyonun önemi ve arıların ekosistem içerisindeki gerekliliği konularında hemfikir olmasına karşın ülkemizdeki bilinçsizlik ve umursamazlık bizi kötü sona sürükleyecektir. Çevremizdeki bin bir rengin tek renk olmadan; Çevre bilinci sözde kalmadan toplumumuzun tüm kesimlerinde çevre duyarlılığı arttırılmalıdır. Yaşanabilir doğal bir çevre olgusu için arının yaşaması ve yaşatılması ön koşul olduğu tüm toplum katmanlarınca bilinmelidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets