Muhasebeciler de sessiz devrim! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muhasebeciler de sessiz devrim!

Bu haber 05 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.822 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın önde gelen sanayici ve ihracatçı iş adamlarından Safa Altaş ve arkadaşlarının MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) seçimlerinde başlattığı “Muğla Gelişim Hareketi” neredeyse 25 yıldır uyuyan, uyutulan Muğla’da bir isyandı…

Ama Altaş ve arkadaşlarının hareketi duvara tosladı!

Duvar güçlüydü, ama Muğla’nın bazılarının sandığı gibi “dönüşüm” değil, “değişim” istediği de aşikârdı.

Muğla adeta bir dipten gelen dalga yaşıyor…

Ama köhnemiş bir yapıyı yıkmak sanıldığı gibi her zaman kolay değildir. Hele o yapı “konformist” bir yapı içinde ise çok zordur!

Ama gören gözler yanılmaz, Safa Altaş ve arkadaşlarının başlattığı hareket küçük bir dalga… O dalga üç yıl sonra tusunamiye dönüşürse şaşırmamak gerekir…

xx        xx        xx

Ne zaman, nerede bir seçim olsa kimsenin haberi olmasa da Muğla Basını’nın ister istemez haberi olur. Ama ilk kez olmadı!

1990 yılında kurulan Muğla Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası‘nın 26 Mayıs Pazar günü yapılan kongresinden ilginçtir kimselerin haberi olmadı! Muğla Basını’nın ancak 4 gün sonra 30 Mayıs Perşembe günü odanın yeni yönetiminin basın açıklaması ile öğrenebildiği seçim basına şu başlıkla yansıdı:

Muhasebecilerde sessiz devrim

Başlığı atanı tebrik ediyorum…

xx        xx        xx

1990 yılından bu yana MSMMMO‘nun (Muğla Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası) başkanlığını yürüten Hasan Demir, son genel kurulda seçimi kaybediyor, Muğla’nın, Muğla Basını’nın haberi olmuyor!

Neden?..

Muhtemelen “sessiz devrimin” mimarları; Mehmet Çomak ve arkadaşları seçimi kazanacaklarını biliyorlardı, ama çok emin değillerdi basına haber vermediler… Belki yönetim basını çağırır diye düşündüler. Buna karşılık belki de 23 yıldır kesintisiz odayı yöneten Hasan Demir seçimi yine alacağından emin değildi, basını çağırmadı…

Bu çok önemli değil. Önemli olan Hasan Demir’in “Demokrasinin kalesi” denen Muğla’da saltanatının 23 yıl sürmüş olması!

xx        xx        xx

Saltanat” sözcüğünü bilinçli kullandım. 23 yıllık zaman dilimi Padişahlıkta bile ender bir zaman süreci. İnsanoğlunun yaşam süresinin neredeyse üçte biri… Osmanlı’nın yanılmıyorsam 36 sultanı var. Onlardan 9’u (2. Abdülhamit 33, 2. Mahmut 30, 4. Mehmet 39, Kanuni 46, 2. Beyazıt 31, Fatih 37, 1. Murat 29, Orhangazi 36, Osman Gazi 43) 25 yılı geçebilmiş.

Hasan Demir bu seçimi de alsaydı 25 yılı geçecekti!

Şöyle bir çevrenize bakın bakalım Mimarlar Odası, Tabip Odası ve Muğla Barosu’nun dışındakiler kaç yıldır oradalar? İktidarı ele geçiren bırakmıyor…

Sonrada demokratikleşememekten, demokrasiyi yaşayamamaktan şikayet ediyoruz!

Muğla Ticaret Borsası’nın Kurucu Başkanı Hayati Nizamoğlu ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Saim Gürsoy dışında “seçimsiz” giden yok…

Saim Gürsoy’da 21 yılı görmüş. Ama hiç değilse O da seçimsiz bırakmayı bilmiş.

xx        xx        xx

Pazar günü yapılan seçimde Fethiye ve Bodrum oy kullanmamış. Çünkü bu iki ilçenin kendi odaları var. 300 üyeyi bulan çekip gitmiş ve odasını kurmuş. Saltanata tepkilerini öyle koyabilmişler.

Kalanlar (Merkez, Marmaris, Datça, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Ula, Kavaklıdere, Yatağan ve Milas) ise tepkilerini 498 oyun 265’ini alıp “Katılımcı Değişim Grubu” olarak Hasan Demir’i yıkıp, Mehmet Çomak’ı yönetimin başına getirdiler. Seçime Hasan DemirÇağdaş Demokratlar Grubu” olarak girmiş ve 154 oy alabilmiş. Bağımsız aday Aylin Yüksel’in aldığı 85 oy da çok önemli…

En önemlisi de muhalif guruplardan birinin adının “Katılımcı Değişim Grubu” adını alırken, kaybeden iktidarın “Çağdaş Demokratlar Grubu” adını almış olması.

Ama “katılımcı” talebinde olanlar kazanmış. Demek ki demokrat olabilmek için katılımcı olmak gerekiyor…

xx        xx        xx

Böyle işte, isimler çelişik olabiliyor…

MUTSO seçimini kazanan 8 yıllık iktidar da kendine “Değişim Grubu” adını yakıştırmıştı. MUTSO’da 8 yıl önce değişimden söz edilebilirdi. Ama 8 yıl iktidarda olanların “değişim” demeleri ise biraz garipti.

Değişimden söz etmek Safa Altaş ve arkadaşlarına yakışırdı. Ama Muğla’da 8 yılda “değişim” yaratamayanlar, bunun için “bir dönem daha talep edince”, Altaş ve arkadaşları kendilerine “Gelişim Grubu” adını yakıştırmak zorunda kaldılar.

Ama Muğla, MUTSO’da değişim istediğini bin 500 oya karşı 800 oy ile gösterdi…

Doğrusu ben Safa Altaş ve arkadaşları “matematiksel” olarak seçimi kaybetmiş olsalar da, “Muğla değişim istiyor” algısında bulunmuştum. Hem de her alanda, makamda…

Muğla Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası üyeleri beni haklı çıkardılar.

Muğlalılar “katılımcı demokrasi” istiyor! Değişim ve gelişim tam da budur…

xx        xx        xx

Galiba her şeye ve herkese rağmen süreç başladı.

Arka bahçeler ya yıkılıyor, ya sallanıyor…

Sıra kimde?

Tüm meslek odası ve dernek başkanları bu soruyu kendi kendilerine sorup yanıtını versinler. Seçimle gelen ya seçimle ye ölümle gitmek zorunda değil!

Sırada Veteriner Hekimleri Odası mı ne var bilmiyorum, ama Belediye Başkanı Osman Gürün de ön seçimle gelmişti, galiba O da ön seçimle gidiyor…

xx        xx        xx

Seçim sonrası MSMMMO Yönetim Kurulu’na “Katılımcı Değişim Grubu”ndan Mehmet Çomak, Nail Değirmenci, Servet Evran, “Çağdaş Demokratlar Grubu”ndan (eski başkan) Hasan Demir ve bağımsız aday Aylin Yüksel seçilmiş.

Yeni yönetimin kendi içinde yaptığı oylamada da “Katılımcı Değişim Grubu”ndan Mehmet Çomak başkanlığa getirilirken, bağımsız seçilen Aylin Yüksel başkan yardımcılığına getirilmiş. “Katılımcı demokrasi” böyle bir şey işte…

Servet Evran Oda Sekreterliğine getirilirken, Nail Değirmenci saymanlığa getirilmiş. Eski Başkan Hasan Demir de yönetim kurulu üyesi olarak kalmış.

Ben olsam istifa ederdim, ama ben Hasan Demir değilim…

Görev bölümünün sonunda yeni Başkan Mehmet Çomak, “Yeni dönemde ilçe temsilciliklerimizi atama ile değil, seçim ile belirleyeceğiz.” demiş.

İşte katılımcı demokrasi böyle bir şey…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets