Muğla’nın ithal milletvekilleri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın ithal milletvekilleri

Bu haber 27 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşede 20 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan “Muğla yabancı sever” başlıklı yazıma çokça tepki aldım…

O yazımda “Muğla’nın ithal milletvekilleri denilince aklıma geliveren isimler şunlar:

CHP; Prof. Dr. Gürol Ergin, Ömer Süha Aldan… DSP; Fikret Uzunhasan… DYP; Latif Sakıcı, Yalım Erez, İbrahim Yazıcı… ANAP; Dr. Lale Aytaman.” demiştim.

Gelen tepkilerde ortak soru şuydu:
Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır neden aklınıza gelmedi?

Başta tepki verenler olmak üzere, durumun farkında olanların benden bir açıklama beklediklerinin farkındayım. Muğla’da gündemi takip etmek zor… Bu gün düzeltme yapabiliyorum.

xx        xx        xx

Haklı bir soru… Aklımıza gelmemesi 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın uzun yıllardır Muğla’da yaşıyor olmasının yanında Muğla’nın damadı olmasından kaynaklanmış olabilir.

Soruyu soranlar haklı… Sayın Nilhıdır “Karamanlıdır”…

Ama ister Muğlalı, ister Karamanlı olsun 23. Dönem Muğla Milletvekilliğini hak etmiştir.

Çünkü öteki ithal milletvekilleri gibi gökten zembille inmemiş “parti emekçisidir.

Sayın Nilhıdır’ın partisinin Muğla’da kuruluşunda emeği geçtiği gibi uzun yıllar partisinin Muğla İl Başkanlığını da yürütmüştür.

Peki, gerek il başkanlığında, gerek milletvekilliğinde Muğla’ya hayırlı hizmetlerin gelmesine vesile olmuş mudur?

Bu sorunun yanıtını da okurlara bırakalım…

xx        xx        xx

Benim “Muğla yabancı sever” başlıklı yazımın asıl amacı, partilerin genel merkezlerinin ne zaman “emeğe saygısızlık” etmeye kalkıştıklarında ilk akıllarına gelen illerden birinin Muğla olmasına dikkat çekmek istememdir.

Ki bu yüzden CHP’de milletvekilliğini en çok hak eden isimlerden CHP Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun iki dönem üst üste hakkının yenilmiş olmasıdır.

CHP’de ön seçim yapıldığı ve her seferinde Emrah Doğu listenin üçüncü sırasında yer aldığı halde önce Gürol Ergin’in, sonra Ömer Süha Aldan’ın atanması sonucu dördüncü sıraya düşüp seçilememiştir.

Bir anlamda “emek hırsızlığı” yapılmıştır.

xx        xx        xx

Böyle giderse günün birinde siyaset yapanlar, politik çalışmalarını bulundukları illerde değil de Ankara’da yapmaya başlayacaklar.

Ki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu dönem Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali BoğaMuğlalı” oldukları için değil, Muğlalıların tabiriyle “suyun gözündeAnkara’da oldukları için “Muğla’nın seçilmişleri” olabilmişlerdir.

Yoksa Prof. Dr. Yüksel Özden Muğla İl Milli Eğitim Müdürü veya Muğla Üniversitesi Rektörü olmuş olsaydı; Ali Boğa Muğla Sanayi ve Ticaret Müdürü olmuş olsaydı yine aday gösterilirler miydi?

Kendisi Ortacalı olan, ama milletvekili olmadan önce Ortaca’nın MHP’lilerinin dahi tanımadığı MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Muğla’dan çok Ankara’ya yakın bir İzmir Vali Yardımcısı olması seçilmişliğinde önemli faktör değil mi?

Devir bürokratlar devri…

xx        xx        xx

Ankara’da Muğlalıların (bürokratların) çatısı altında toplandıkları bir sivil toplum örgütü var; MEÇEV (Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı). Milletvekili Ali Boğa iki dönem üst üste aday oldu ve ikinci döneminde seçilebildi. O dönemde MEÇEV Yönetim Kurulu Üyesi idi.

MEÇEV Muğla için ne yaptı, neler yapıyor çok bilmiyoruz.

Ama bildiğimiz MEÇEV adeta Ankara’dan Muğla’ya aday üretiyor!

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in basın danışmanı Ula-Gökovalı Sağlık Teknikeri Selçuk Çatalcam da MEÇEV Yönetim Kurulu Üyesi olarak adaylığa soyunup şansını dener mi bilemiyorum, ama Gümrük Müşaviri Milas-Selimiyeli İsmail Baykal MEÇEV Başkanı olarak iki dönemdir Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday.

MEÇEV’in Genel Saymanı Muğlalı Mehtap Birgili son genel seçimde CHP’den Ömer Süha Aldan’a karşı “atama aday adayı” idi. MEÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Ankara bürokrasisinden emekli Yatağan-Turgutlu’dan Nuran Karakan’da MHP’den milletvekili olma şansını denemekle birlikte son kurultayda MHP Genel Başkan adayı da olmuştu.

Bir de MEÇEV’in İkinci Başkanı Köyceğizli MEB Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan var. Kendisi 2015 genel seçimleri için favori gösteriliyor…

xx        xx        xx

Hiç belli olmaz bakarsınız MEÇEV İkinci Başkanı Merdan Tufan 2015’ta milletvekili olarak değil, 2014’ta Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı olarak değerlendirilir.

Neden olmasın?

Geçtiğimiz günlerde Mustafa Kurtulmuşlu Orman Genel Müdürü görevinden emekli olup, “Fethiye’nin damadı olma” özelliği ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı olarak gelip Muğla’da ofis açmadı mı?

Ama Merdan Tufan’ı aday göstermeyebilirler. Adalet ve Kalkınma Partisi benim “Muğla yabancı sever” görüşümü desteklercesine Giresunlu Mustafa Kurtulmuşlu’yu Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na, Aydınlı Muğla Vali Yardımcısı Mestan Yayman’ı da Menteşe Belediye Başkanlığı’na aday gösterebilir…

xx        xx        xx

CHP’de Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ü Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı gösterebilir.

Ne var bunda, Osman Gürün soyadı gibi Sivas-Gürünlü değil ki diyenler olabilir. Peki CHP’nin “parti emekçilerinden” mi?

Ön seçime karşı, atama bekliyor. Parti emekçisi ön seçimden kaçar mı?

Ha ithal vekiller statüsünde olmuşsun, ha parti içi seçimden kaçmışsın…

Partine, seçmene değil, genel başkana, genel merkeze yakın dur, işlem tamam!

Bu gidişle partiler Muğla’da yönetimlere “kalibresi yüksek siyasetçi” bulmakta güçlük çekecekler.

Birileri Muğla içinden, Muğla dışından Ankara’nın oluru ile il genel meclisine, belediye meclisine, belediye başkanlığına, milletvekilliğine gelebiliyor ise, birilerinin de partinin yerel yöneticisi, kurmayı ve hatta neferi olmasının ne anlamı var?

Sen sula ağacı, gelsin birileri toplasın meyveleri… Arının bin zahmetle yaptığı balı ormanın ayısının gelip tüketmesi gibi…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets