"Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu" - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu”

Bu haber 24 Mayıs 2013 - 0:15 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

ulusalbiyolojik123135464631Marmaris’te gerçekleştirilen ve Su-tabiat-insan ilişkisi hakkında akademik çevreler, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanmasının hedeflendiği sempozyumda işbirliğinin güçlendirilmesi için neler yapılabileceği görüşüldü.
Haber Merkezi
Marmaris’te gerçekleştirilen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu”nun açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, “Koruma projelerinde esas olan eğitimdir. Elimizde olanın tümüne bakmadan neyi koruyabileceğimizi bilemeyiz. Bu bağlamda bu yıl burada 3üncüsünü düzenlediğimiz bu sempozyumun önemi büyüktür” dedi.
Su-tabiat-insan ilişkisi hakkında akademik çevreler, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlanmasının hedeflendiği sempozyumda işbirliğinin güçlendirilmesi için neler yapılabileceği öncelikli olarak görüşüldü.
Türkiye’nin her bölge ve ilinden gelen yaklaşık 400 katılımcı, iki gün boyunca 52 adet sözlü ve 67 adet poster bildiri sunup, konu ile ilgili bilimsel tartışmalara katıldı. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü, 15 Bölge Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından toplam 17 adet stant açıldı. Stantlarda, her bölge ve ilinin biyolojik çeşitliliğine ait görülmeye değer örnekler sergilendi.
Ayrıca Bölge Müdürlükleri ile üniversiteler arasındaki işbirliğini güçlendirmek için çalışmalar yapıldı. Toplantıya Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral, İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Marmaris Meslek Yüksek Okulu Müdürü Zekeriya Bingöl, Marmaris Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, Marmaris Milli Parklar Müdürü Fikret Çatalkaya, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve tüm Türkiye genelinde bölge müdürlüklerinden gelen yetkililer katıldı.
22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu” Marmaris’te başladı. İçmeler beldesindeki Grand Yazıcı Mares Otelde gerçekleştirilen ve iki gün sürecek sempozyumun açılışında konuşan Ahmet Özyanık, Türkiye’nin doğa koruma alanlarında biyolojik çeşitlilik bakımından geliştirdiği metotlarla küresel aktör olma yolunda ilerlediğini söyledi.
Özyanık, ilerleyen yıllarda Türkiye’nin biyo çeşitlilik konusunda pek çok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlandığını belirterek, “1992 yılında imzalanan uluslararası biyolojik çeşitlilik sözleşmesinin 2014 yılı toplantısı için aday olduk ayrıca Biyolojik Doğa Koruma Birliğinin 2016 yılında düzenlenecek olan toplantısını da Türkiye’de yapabilmek için kolları sıvadık. Böylesine çeşitli biyolojik değerleri olan Ülkemizde bu tür etkinliklerin gerçekleşmesi eko sistemimiz için de olumlu etkiler verecektir” dedi. Özyanık şöyle devam etti:
“Türkiye’de zaman zaman planlama ve belirli bir programa oturtmadan aynı gece kondu gibi korum yapıldığının da altını çizerek “Bu kapsamda bakanlık olarak belirli projeler yürütülüyor ilk olarak Nuh’un gemisi isimli bir veri tabanı oluşturuldu. Daha şimdiden 500 bin den fazla bilimsel veri bu veritabanına işlendi ve her geçen gün de işlenmeye devam ediliyor. Ayrıca Envanterleri tek çatı altında toplamak için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Tüm Türkiye’nin biyolojik haritasını çıkartmaya başlıyoruz. Kalkınma bakanlığından bunun için 20 milyon liralık ödenek aldık. Haziran ayında 10 ilin ihalesini yaprak bu illerin bilimsel verilere dayanan biyolojik haritasını çıkartacağız. Temmuz’da ise ikinci 10 il için ihale açılacak. Bütün bu çalışmalar doğrultusunda nerenin korunacağını nerelerin koruma kullanma dengesinin nasıl belirleneceğini tespit etmiş olacağız ve gecekondu korumacılığından uzaklaşacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets