Osman Gürün kazandı! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Osman Gürün kazandı!

Bu haber 21 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.619 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Seçimleri yapıldı, Meclis Başkanı ve Yönetim Kurulu seçimleri de tamamlandı.

Ama MUTSO seçimleri hala gündemde. Korkarım bir süre daha gündemde kalır. Çünkü bir kere seçime “siyaset” öyle ya da böyle karıştı!

16 Mayıs tarihli yazıma “MUTSO’da kim kazandı?”, 17 Mayıs tarihli yazıma da “Hilmi Giresun’un adaylığı” başlığını atmıştım. Bu günkü yazımın başlığı da 16 Mayıs tarihli yazımın başlığına yanıt oldu: Osman Gürün kazandı…

16 Mayıs tarihli yazımı okumayanların, bu yazımı okumadan o “Hilmi Giresun’un adaylığı” başlıklı yazımı okumalarında yarar var.

xx        xx        xx

16 Mayıs tarihli yazımda hafta sonunda yapılan MUTSO Meclis Başkanı seçimi ile ilgili “MUTSO’nun yeni Meclis Başkanı kim olacak?” sorusunu sorup “ihtimallerden” söz etmiştim.

Ortaya koyduğum en önemli ihtimal, MUTSO Meclisinde çoğunluk Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ise bu partinin mensubu ve seçimin alınmasında büyük pay sahibi Mevlüt Acar’ın Meclis Başkanlığı’nın ilan edilmesi olacağı idi… Bir diğer ihtimalim, “Belediye Başkanı Osman Gürün arka bahçesi MUTSO’yu Adalet ve Kalkınma Partililere yar etmez. Ne yapar ne eder müdahalede bulunur.” şeklinde olurken, bu ihtimali şöyle sürdürmüştüm:

Bu da ihtimal, ama gerçekleşirse Meclis Başkanı ağırlıklı olarak Koray Özcan veya Mehmet Dişçigil olur. ‘Yok, hayır bunlar daha çok genç’ denirse Şükrü Altınay yeni Meclis Başkanıdır.

Yazımı şöyle noktalamıştım:

Bakarsınız önce kardeş Şükrü Altınay MUTSO’nun yeni Başkanı, ağabey Mehmet Altınay’da Muğla’nın yeni ilçesi Menteşe’nin Belediye Başkanı olur. İşte bu zor ihtimal…

Buradaki “zor ihtimalŞükrü Altınay’ın değil ağabeyi Mehmet Altınay’ın durumu idi…

xx        xx        xx

Ben buldum, ben buldum” diyen reklamda olduğu gibi “Ben bildim, ben bildim” diyecek halim yok. Ama bildim…

Adalet ve Kalkınma Partililerin ağırlıkta olduğu MUTSO’da Meclis Başkanı bu partinin mensubu Mevlüt Acar değil, CHP’li Şükrü Altınay oldu.

Duyumlarımıza göre, Adalet ve Kalkınma Partisi kurmayları Mevlüt Acar’dan Meclis Başkanı adayı olmasını istediler, ama O “Benim adayım Şükrü Altınay.” dedi ve partidaşlarını şaşkına çevirdi.

Bu bir duyum, inanmayabilirsiniz, ama 11 kişilik MUTSO Yönetim Kurulu’nda Mustafa Karataş ve Mehmet Ali Çoban yer alabildi.

Galiba Adalet ve Kalkınma Partisi sandıkta aldığı seçimi masa başında kaybetti!

Peki, “cemaat” bunun neresinde?

xx        xx        xx

Cemaat kaybedenin yanında yer almaz!

Kazanan kim?

Kazanan “Osman Gürün CHP’si”… “Statüko” ve MUTSO’nun Muğla Belediyesi’nin arka bahçesi olma “misyonu” devam ediyor.

CHP önümüzdeki yerel seçimler için “ön seçim” kararı alırsa, bu iki aşamalı bir aday belirleme yöntemi olacak. CHP parti içinde “temayül yoklaması” yaparken, parti dışında da kamuoyu araştırması yapılacak. O araştırmada meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri önemli ölçüde dikkate alınacaktır.

Bu ne demek?

Bu başta MUTSO olmak üzere MUTSO Başkanı’nın yönettiği Kızılay Muğla Şubesi, eski CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hasan Demir’in başkanı olduğu Muğla Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın, CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Ünal Türkeş’in başkanlığını yaptığı Türk Hava Kurumu ile Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin ve CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Burak Erbay’ın başkanlığını yaptığı ADD’nin, Makine Mühendisleri Odası’nın ve öteki sivil toplum örgütlerinin “Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Osman Gürün’e yakışır.” demesi olacaktır…

xx        xx        xx

MUTSO seçimlerinin hiçbir aşaması beni şaşırtmadı.

Statüko ve “seçkinci vesayet” devam ediyor. Bunun ideolojisi yok. “Cemaat”in ideolojisi var mı?

Beni şaşırtan Meclis Başkanı’nın ve MUTSO Yönetim Kurulu’nun belirlendiği gün iki dönemdir milletvekilliğinde Muğla 2000 Derneği’nin farkında olmayan ve “statükoya” karşı olduğunu söyleyen Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in o derneğin üyeleri ile kahvaltıda buluşması oldu!

Sahi Sayın Özden MUTSO seçim sürecinde partisinin yerel kurmayları için “Önce MUTSO’yu, sonra büyük şehri kaybedecekler.” demiş miydi?

Dediyse birinci aşamayı bildi. Birinci aşamayı bildiğine göre, ikinci aşamayı da biliyor olmalı!

xx        xx        xx

Evet, bana göre MUTSO seçimini Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün kazandı.

Gelişim Hareketi’nin, yani 300 Spartalı’nın koskoca bir imparatorluğa karşı, hem de arkasından hançerlenerek kazanamayacağı besbelliydi…

Cemaatin MUTSO seçimlerinde “Truva atı” durumuna düşen ve bilerek veya bilmeyerek “Osman Gürün CHP’si ile koalisyona girenAdalet ve Kalkınma Partisi kaybetti! Stratejileri kof çıktı…

Bundan sonra ne olur?

Bilemiyorum, demeyeceğim. Sorunun yanıtını merak eden MUTSO’nun geçen 8 yılına bakar. Bakmasını bilen sorunun yanıtını görmesini de bilir.

Geçen cumartesi günü yapılan ve birilerini hüsrana uğratan, birilerini şaşkına çeviren seçimlerin sonunda Meclis Birinci Başkan Vekilliğini yeğleyen Mevlüt AcarAsıl işimiz bundan sonra başlıyor. Özverili çalışmalarımızla projelerimizin hayata geçmesi için hepimize büyük görevler düşüyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınma ve esnafın önünü açacak çalışmalarda yer alacağımıza ant içiyorum.” demiş.

Aradan geçen 8 yılın sonunda inşallah… Ve umarım bundan sonra lojistik merkezlerinden biri Bayır’da olan Acarlar A.Ş’nin patronu Mevlüt AcarBen neden Muğla il merkezinde değil de, Bayır’dayım?” sorusunu sorup, yanıtını arar…

xx        xx        xx

MUTSO’nun yeni Meclis Başkanı Şükrü Altınay Turgutreis Lisesi’nden sınıf arkadaşımdır. Mülayim bir kişiliğe sahiptir. Kendisini severim. Başarılı olmasını dilerim. Umarım eski Meclis Başkanı Hilmi Giresun’un misyonunu üstlenmez…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets