Dünya çiftçiler günü etkinlikleri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dünya çiftçiler günü etkinlikleri

Bu haber 15 Mayıs 2013 - 21:06 'de eklendi ve 864 views kez görüntülendi.

dunyaciftcilergunu21321346541321Fethiye Ziraat Odası tarafından 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte üretimin önemine dikkat çekildi.
Haber Merkezi
Programa Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Fethiyeli çiftçiler katıldılar. Yoğun katılımın sağlandığı programda ilk konuşmayı Oda Başkanı Osman Nuri Demir yaptı.
Türkiye’nin tarım politikasından, 2B arazilerinin satışıyla ilgili tüm konularda önemli değerlendirmeler yapan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Osman Nuri Demir, “Tarım en önemli sektörlerin başında geliyor. Bu sektörü küçültmek için Dünya’da ve ülkemizde uğraşanları görmek mümkündür. Tarım en reel sektördür. Kimse bunu görmezden gelmesin. Toprak bizim her şeyimiz. Bu yüzden tüm çiftçilerimiz toprağını tahlil yapmalı. Bunu geleceği için gerçekleştirmelidir. Şimdi 2b ile ilgili sorunları biliyoruz. Adam arazinin içerisine evini yapmış, ahırı var, ailesi var, tavuğu var. Vatandaş şimdi 2B’den dolayı kara kara düşünüyor. Bunun neresi Adalet?” diye konuştu.
Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da, “Geçtiğimiz yıl çiftçiler gününde bir üretici olarak karşınızdaydım. Ama inşaat yaparken ister istemez, satmak zorunda kaldım. Bende şimdi sizlerin ürettiğini yiyen bir tüketici olarak buradayım. 17 yıldır odaya kendisini verdiğinden dolayı Osman kardeşimi kutluyor, teşekkür ediyorum. Bazı gerçekler var. Bunları da konuşmam gerekiyor. Türkiye’de 2009 verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 35’i tarımla geçinmekte… Atatürk diyor ki, ‘Ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca ulaşmayı kolaylaştıracaktır’ Bizler ekonomisi 2 T’nin üzerinde duran bir ilçenin fertleri olarak turizme önem verdiğimiz kadar tarıma da önem vermeliyiz. İnsanlar elbisesiz yaşayabilir, arabasız yaşayabilir ama tarımsız yaşayamaz. Bunun için kurucumuz bunu yıllar önce tespit atmış ve söylemiştir. Peki tarıma gerekilen önem verilmiş mi? Bundan 30 yıl önce dünyada en çok buğday üreten 5 ülkeden bir tanesiyiz. Bunu eleştirmek bazında söylemiyorum. Sadece tespit için söylüyorum. Şuan ekmeğini yediğimiz buğday bize ithal geliyor. Şuan Türkiye pamuğu Yunanistan’dan alan bir konuma gelmiş. Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından yapılır. Bu miktar GSMH’nın yüzde 1’inden az olamaz. AB de son bütçe çalışmalarında tarımsal desteklemelere bütçeden yüzde 45 pay ayrılmıştır. Yüzde 1 ile kıyasladığımızda neden tarımın gelişmediği sorusunun cevabı veriliyor sanırım. Yani Türkiye’de tarımsal destek yüzde 1 ancak AB’de yüzde 45. Peki nasıl rekabet edeceğiz?” diye konuştu.
“Türk tarımı iyiye gidiyor demek; Hayalperestlik” diyen Başkan Saatcı, “Ben geçen sene Berlin tarım fuarına gittim. Biz Ukrayna’ya Rusya’ya, Türk Cumhuriyetlerinin bir kısmına gönderebiliriz. Ancak bizim AB ile yarışamıyoruz. Tarım yaşamdır kaderine terk edilmez. İthalatla ilgili birkaç rakam söylemek istiyorum. 2011 yılında tarım ürünü ithalatı Cumhuriyet tarihi rekorunu kırmış. 17.6 milyar dolara. Aynı yıl ihracatımız 15.3 milyar dolarda kalmış. Buradaki açığımız meydanda… 2012 yılında da ithalata bağımlılık sürmüş ve 364 milyon dolar açık vermişiz. 90 yılından bu yana toplam tarım alanı 27.8 milyon hektardan, 23.7 milyon hektara inmiş. Yani 4 milyon hektar arazi başka şekilde kullanılmaya başlanmış. 14 yıllık belediye başkanlığı dönemimde tarıma elverişli 1 metre araziyi imara açmadık, görev süremiz devam ettiği sürede açmayacağız. Bunu da sizle paylaşmak istiyorum. Son 10 yılda ülkemizde 7 yılda ithalat, ihracatı geçmiş. Bunları daha da arttırabiliriz. Hepsini üst üste koyduğumuzda Türk tarımının doğruya gittiğini söylemek, hayalperestlikten başka bir şey değildir. Bir cümle ile sözlerimi bitirmek istiyorum. Hollanda’dan alınan ineğin, Bulgar samanı ile beslenmesi sonrası elde edilen ayranda milli değildir. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
Başkan Saatcı’nın konuşmasının ardından Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Türkiye’de tarımla uğraşan çiftçilerin örgütlenmesi gerektiğini söyledi. Tarımın öneminden bahseden Çalık, Fethiye ekonomisinin de yüzde 60 tarıma bağlı olduğunu belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets