“Yasaların uygulanmadığı kent Muğla!” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Yasaların uygulanmadığı kent Muğla!”

Bu haber 09 Mayıs 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.263 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günkü yazımın başlığı benim değil.

Birilerine, bir şeylere kızdı mı yazan bir üstadımızın gazetesinin veb sitesinde 1 Mayıs’ta yayınlanan yazısının başlığı bu:

Yasaların uygulanmadığı kent Muğla!

Marifet değil tabi ama Muğla Belediyesi’nin uygulamalarını en çok eleştiren benim. Doğrusu ben böyle bir başlık atabilecek kadar “cesur” olamadım!

Ama rahatladım. Çünkü zaman zaman yazılarım ile ilgili “Abartıyor muyum?” diye kendi kendimi sorgulamadım da değil…

Ama sonunda Muğla Belediyesi’ne yakınlığı ile bilinen bir gazete ve yazarı da isyan ettiyse mesele yok…

xx        xx        xx

Üstat yazısına “Başlığı okuyunca şaşırmadınız değil mi?” diye başlamış.

Nasıl şaşırmam… Şoke oldum.

Dedim ya ben bile öyle bir başlığı atamazdım. Belki meramımı “Bu kent yönetilemiyor” başlığı ile anlatmaya çalışırdım. Zaten bu köşeden yaptığım da bu… Kentin yönetilemediğini anlatmaya çalışmak… Anlayanlar anladı da yönetenler anlayamadı. Belki de ben yazdığım içindir!

O nedenle belki üstadın uyarısı işe yarar diye umuyorum. Ama onca yanlıştan nasıl geri dönülür, nasıl telafi edilir bilemiyorum!

Aramıza hoş geldin üstat…

xx        xx        xx

Muğla’da yasalar uygulanmıyorsa ne uygulanıyor?

Üstat köşesinde bunu anlatmamış işte. Belki bir başka yazısında anlatır, bizi aydınlatır.

Üstat yazısına “Eğer Muğla’da yani kent merkezinde yaşıyorsanız yasal olmayan olumsuz uygulamalardan sizde nasibinizi alıyorsunuz demektir. Bu olumsuzlukların başında park sorunu geliyor. Küçücük bir kentte park sorununu çözümlemeyenlere artık kargalar bile gülüyor!” diye devam etmiş.

Demek ki biz bu konularda bu köşeden eleştirilerimizi yaparken, sokağı anlatırken daha üstadın canı bu sorundan yanmamışmış…

Evet, kargalar bile güler!

xx        xx        xx

Üstat yasaların uygulanmadığı kentin yöneticilerine şöyle sormuş:
Yaptığım araştırmaya göre her gün yüzlerce kişinin park sorunu ile ilgili şikâyetlerde bulunduğunu tespit ettim. Kaldırımları kapatanlar eline geçirdiği veya satın aldığı bir seyyar Dubayı dükkânının, işyerinin önüne koyarak park yasağı uygulayabiliyor. Madem böyle olacaktı da, İnönü Caddesiyle, Kocamustafendi Caddesindeki esnafın suçu neydi de, dünyanın hiç bir ülkesinde uygulanmayan, park sorununu çözümlemek için caddeleri daraltınız? Bir kent merkezinde cadde ve sokaklarda düzenleme yaparken 3194 sayılı İmar kanunu uygulamak zorundasınız. Bu kanun hiç sayılarak Muğla caddeleri aşırı şekilde daraltılırken, üzerinde geçen insan sayısı çok az olmasına karşın kaldırımları cadde genişliklerinin iki katına çıkarmak hangi aklın işidir, hangi yasada yer alıyor. İmar yasasına göre kent merkezindeki trafiğe açık caddeler 5 metreden az olamaz hükmü açık. Burada birde yetki kargaşası yaşanıyor.

Biraz karışık olmuş, ama olmuş…

xx        xx        xx

Klasik sözdür: Bir yerde demokrasinin ve kültürün ne düzeyde olduğunu görmek için kaldırımlarına bakın. Kaldırımlar ne kadar yüksek ve dar ise demokrasi o kadar dar ve kültür seviyesi o kadar düşüktür…

Halimiz ortada…

Ama neyse ki çözüm var. Aynı demokrasi geleneğimiz gibi. Tepeden inme. 14 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete ‘de İçişleri Bakanlığı imzalı bir tebliğ yayınlandı.

Ya uyulmazsa, işte o yok… Belki hukuku zorlarsak var.

xx        xx        xx

14 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan tebliğde, TSE’nin belirlediği standartlar yer alıyor. İçişleri Bakanlığı standartlara uyun diyor.

Aslında TSE görevini yıllar önce yapmıştı. Kaldırım standartlarını taaa 1999‘da belirlemişti. O zaman denilmiş ki kaldırımların genişliği en az 2.5 metre, iş bölgelerinde ise 5 metre olacak.

Yüzeyinde ayakların takılacağı çıkıntılar ve delikli yüzeyler bulunmayacak. Yüksekliği ise 15 santim olacak.

Şimdi 2012 de yapılan bir bakıma standartların revize edilmesi. Herhalde gelişen demokrasimizi dikkate aldılar! Eskiden genişlik en az 2.5 metre diyorlardı. Şimdi 2 metreye indi.

Revizeye göre, yayaların yola çok yaklaşmadan güvenli bir mesafede yürümesi için 50 santimlik yaya emniyet şeridi bırakılacak. Elektrik direkleri, trafik levhaları, çöp kutuları, peyzaj elemanları da bu emniyet şeridinde olacak.

Sonuç yayalara en az 150 santimlik yürüme alanı. Üç kişi veya iki tekerlek sandalyeli yan yana yürüyebilecek.

xx        xx        xx

Buna da şükür ama…

Belediyemiz bu günlerde kaldırımları yeniliyor. Şükürler olsun yönetmelik harfiyen Recai Güreli Caddesi’ndeki kaldırımlarda uygulandı. Öteki kaldırımların genişliği de güzel oldu, ama kaldırım yüksekliklerinin maşallahı var! Galiba bazı yerlerde de yaya geçitleri unutuldu…

Bir de belediye yöneticilerinin hiç birisine güvenmiyorum;  Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, olmazsa Sayın Yavuz Kayı’nın o kaldırımları dolaşmasında yarar var. Dolaşırlarsa bazı yerlerde yaya geçitlerinin unutulduğunu görmekle kalmayıp, görme engelliler için yapılan kılavuz izlerin bozulduğunu, parkeler döşenirken ayakların takılacağı çıkıntılar yaratmamaya özen gösterilmediğini, adı üzerinde “kilit taş” olan parkeleri kilitleme yerine yarıkları, kovukları toprakla doldurmayı yeğlediklerini göreceklerdir. Yağmur suları o toprakları alır götürür!

Doğru bir iş bile doğru yaptırılamıyor… Yazımın başlığı bu mu olmalıydı?

xx        xx        xx

Gelelim üstadın şikâyetine… Doğrusu ben kaldırımlar olması gerektiği gibi genişletilirken, yolların daraltıldığını görmedim. Kastedilen İsmet İnönü (Bankalar) ve Kurşunlu Cadde ise o caddeler zaten dardı ve o caddelerin tek yön uygulamalı oldukları da unutulmamalı.

O nedenle üstada katılamıyorum. Ama dubalarla ilgili şikâyetine katılıyorum. Keşke yapılırken bizimle birlikte eleştirseydi…

Evet, Yatağan Belediyesi bile kaldırdı. O dubaları Muğla Belediyesi ’de kaldırmalı. Hazır kaldırımlar da genişlemişken çiçek saksıları konulabilir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets