BELEDİYE'NİN RUHSAT AÇIKLAMASI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BELEDİYE’NİN RUHSAT AÇIKLAMASI

Bu haber 25 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.040 views kez görüntülendi.

Muğla Belediyesi’nden 23 Nisan 2013 tarihli “Arıtma Tesisi’nin ruhsatı yok!” başlıklı haberimize açıklama geldi. Açıklama bir bakıma “Arıtma Tesisi’nin ruhsatı yok!” başlıklı haberimizi doğruluyor da… Ama eksiklerimiz varmış. O nedenle açıklamada “Yapmış olduğunuz haber kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve eksik bilgi içermektedir. Yapılan bu haberin yeterli araştırma yapılmadan yazıldığı aşikardır.” ifadesine yer verilmiş.

Kamuoyunu yanlış yönlendirmek ve eksik bilgi vermek gibi bir çabamız olmamıştır, olmaz da…

Öyle olsaydı, Belediye’den gelen açıklamaya bu gün gazetemizde yer vermezdik!

xx       xx       xx

Muğla Belediyesi haberimiz üzerine bilgilendirme yapmak yerine, mevzuat gereği 24.12.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Geçici Faaliyet Belgesi için başvuru yapıp, 12.02.2013 tarihinde Geçici Faaliyet Belgesi ilgili Bakanlık tarafından onaylandığında keşke bilgilendirme yapmış olsaydı… O zaman önceki günkü haberimizin başlığı “Arıtma Tesisi’nin ruhsatı yok!” değil, “Arıtma Tesisi Faaliyet Belgesi aldı” olurdu!

Biz haberi Muğla Belediyesi’nin facebookta paylaştığı T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 12.02.2013 tarihli yazısına dayanarak yaptık. O yazıyı hangi gazetecinin eline verseniz, haberin başlığı “Arıtma Tesisi’nin ruhsatı yok!” olurdu.

Kaldı ki “Arıtma Tesisinin ruhsatı yok!” başlığındaki “ruhsat” sehven yazılmıştır. “Arıtma tesisinin henüz çevre, izin/çevre ve lisansı yok” başlığı atmam gerekirdi… Ama uzun olurdu…

xx       xx       xx

Elbette gazeteci araştırmacı olmalıdır.

Ama elinizde Belediye tarafından facebookta paylaşılmış elektronik imzalı bir bakanlık belgesi var.

Neyini araştıracaksınız? Gazeteci belgeye bakar… Belge açık ve net…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürü M. Mustafa Satılmış’ın elektronik imzasını taşıyan ve “GEÇİCİ FAALİYET BELGESİ verilmesi uygun bulunmuştur.” denilen “Geçici Faaliyet Belgesi”nde aynen şu ifadeye yer veriliyor:

İş bu Geçici Faaliyet Belgesi 12/02/2014 tarihine kadar geçerli olup, Yönetmeliğin 8’nci maddesinin birinci fıkrası hükmü gereğince geçici faaliyet belgesinin alınmasından itibaren en geç 6 ay içerisinde (12/08/2013 tarihine kadar) EK-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlar sunulmak suretiyle çevre, izin/çevre ve lisansı e-başvuru sürecinin tamamlanması zorunludur.

Siz bundan ne anlarsınız?

Muğla Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinin ruhsatı, yani izni yok. O iznin, yani ruhsatın verilebilmesi için sürecin tamamlanması gerekir, diye anlaşılmaz mı?

xx       xx       xx

Belediyecilerin de bildiği gibi bir evde oturabilmeniz için “oturma ruhsatına”, bir mağaza, lokanta vb iş yeri açabilmeniz için “İş yeri açma ruhsatına”, arıtma tesisi gibi bir işletme açabilmeniz için de “İşletme ruhsatı”na sahip olmanız gerekmez mi?

Muğla Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin “Çevre izin ve lisansı” yani bir bakıma “İşletme izni” var mı? Yok…

Olmadığı Belediye tarafından yapılan açıklamadan da anlaşılıyor. Ki, “Geçici Faaliyet Belgesi”nin de adı üzerinde; geçici… Neden geçici?

Gerekli koşullar, istenilenler yerine getirilmezse o faaliyet belgesi iptal ediliyor ve Belediye’nin o zaman yeniden başvuru yapması gerekiyor.

Haberimizde bunu vurguladık.

Belediyenin açıklamasında da böyle denilmekte! Açın bakın…

xx       xx       xx

Tabi Belediyenin açıklamasında şöyle de denilmekte:
Yani Atıksu Arıtma Tesisine Geçici Faaliyet Belgesi verilmeden çevre izin ve deşarj izni alınması mümkün değildir. Bu bürokratik bir süreçtir. Şimdiye kadar geçen zamanda Atık Su Arıtma Tesisimiz çalışmasında ve numune raporlarının 2 tanesinde hiçbir sorun çıkmamıştır. 3. Analiz raporu elimize ulaştığında çevre lisans izni için süreç başlamış olacaktır. Geçici faaliyet belgesi almadan çevre lisans izni alınamaz.

İşte bizim haberimizde bu “süreç” yok. Haber tamam, eksik olan bu…

Bilmiyorduk… Bilseydik, bu ifadelere de yer verirdik.

E bilseydin.” diyen çıkabilir.

Keşke geçici faaliyet belgesi onayı alındığında, Muğla kamuoyuna bir müjde verilip, biz de bilgilendirilseydik!

 xx       xx       xx

Bizim yaptığımız gazetecilik…

İşimizi söylentilerle değil, belge ile yaparız.

Öyle de yaptık… Bakanlık belgesine dayanarak bir haber yaptık.

Haberimizde kasıtsız eksiklerimiz olduğunu geç de olsa Muğla Belediyesi’nden gelen açıklamadan öğrenmiş olduk. İşleyişle ilgili bilgilendik… Kamuoyunu da bu gün bilgilendirdik…

Ancak ilginçtir açıklama Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden değil, “Mali Hizmetler Müdürlüğü” başlıklı bir yazı ile Muğla Belediyesi Hukuk Servisi’nden Av. Kadriye Karip imzası ile geldi. Ortada hukuk sorunu mu var?

Hayır… Ortada bir eksik haber var. Eksikliğin giderilmesi için Belediye’nin hassasiyetini anlıyorum da hariçten gazel okuyanların derdi ne anlayamadım!

VE BEN BU GÜN BARIŞ MANÇO’YU ÇOK ÖZLEDİM. RAHMETLİ GİBİ BEN DE KENDİMİ HIYAR GİBİ HİSSEDİYORUM…

 xx       xx       xx

Muğla Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi 27 Nisan cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılacak.

“Şimdilik” de olsa geçici faaliyet gösteren bir işletme hizmete alınmış olur mu? İşletme izninin, yani belediyecilik diliyle “ruhsatının” alınmış olması gerekmez miydi?

Tesis borçlanılarak bizlerin, Muğlalıların ödeyeceği paralar ile yapıldı… Kesinlikle temenni etmem ve inşallah ta olmaz, ama ya bir aksilik çıkarsa? İşletme izni alınamaz ise ne olacak?..

CHP gibi bir partinin Sayın Genel Başkanına işletmeden alıkonulmuş bir tesis açtırılmış olunmaz mı? Hem bu tesisin kesin kabulü yapıldı mı?

Bildiğim kadarıyla 4 Temmuz 2012’de “geçici kabulü” yapıldı. Kesin kabul için bir yıl geçmesi, sistemin sorunsuz çalışıyor olması gerekir. Yani “kesin kabul” ancak 4 Temmuz 2013’te yapılabilecek…

Bir uçak yaptırıyorsunuz, test uçuşları yapılmadan yolcu taşımaya başlıyorsunuz! Olur mu?

Keşke açılış için hiç değilse kesin kabul beklenseydi?

Neden bu acele?

 xx       xx       xx

Sahi aklıma geldi… Arıtma Tesisi’nin ruhsatı yok!” başlıklı haberde “ruhsata” takılıp bilgilendirme gereği duyuyorsunuz da… İyi de yaptınız, ama neden o tesisi yapan Arbiogaz firmasının açtığı 4.500.000 TL’lik tazminat davası ile ilgili bir açıklama yapmıyorsunuz?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets