Arıtma Tesisi “lisansı” süreç istiyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Arıtma Tesisi “lisansı” süreç istiyor

Bu haber 25 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.254 views kez görüntülendi.

belgeliArıtma Tesisi “lisansı” süreç istiyor

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 27 Nisan cumartesi günü açılışını yapacağı Muğla Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi’nin “Geçici Faaliyet Belgesi”nin olduğu açıklandı. Muğla Belediyesi’nden gönderilen açıklamada, “Atıksu Arıtma Tesisine Geçici Faaliyet Belgesi verilmeden çevre izin ve deşarj izni alınması mümkün değildir. Bu bürokratik bir süreçtir.” denildi.

 

 

 

 

Arıtma Tesisi “lisansı” süreç istiyor

 

İşte Muğla Belediyesi’nin açıklaması:

T.C.

MUĞLA BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI

Mali Hizmetler Müdürlüğü

 

Sayın Hamle Matbaacılık, Gazetecilik ve Ticaret A.Ş. adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Telli; Gazetenizin, 23 Nisan 2013 tarihli sayısında “Muğla Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinin Ruhsatı Yok” başlıklı haber yayınlanmıştır.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın Çevre Kanununca alınması gereken izin ve lisanslar hakkındaki yönetmelik esasınca 24.12.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Geçici Faaliyet Belgesi için başvuru yapılmış ve 12.02.2013 tarihinde Geçici Faaliyet Belgesi ilgili Bakanlık tarafından onaylanmıştır. Geçici Faaliyet Belgesi 12.02.2014 tarihine kadar geçerlidir ve bu belgede belirtildiği üzere 12.08.2013 tarihine kadar Çevre İzni için başvurunun yapılması gerekmektedir. Tesisimizin Çevre İzin süreci 13.02.2013 tarihinde başlatılmış olup, izin için gerekli olan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından bizzat alınması gereken izleme numuneleri (3 adet) 15.04.2013 tarihinde tamamlanmış ve bu numunelerin analiz raporlarının tamamlanması beklenmektedir. Tamamlanan ve Belediyemize ulaşan 2 adet numune de olumlu olup Çevre izni için yeterli değerler içermektedir. 3. Numune sonucunda ilgili Müdürlüğe ulaşması durumunda Çevre İzni başvurusu süreci diğer dokümanlarımız ile birlikte tamamlanmış olacaktır. 29.04.2009 tarih ve 27214 resmi gazete sayılı Çevre Kanunca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin geçici faaliyet ve çevre izni ile ilgili 7 ve 8 Maddesi aşağıdaki gibidir:

 

“Geçici faaliyet belgesi verilmesi

MADDE7 – (1) (Değişik: RG-24/2/2010-27503) EK-1 ve EK-2 listelerinde yer alan işletmeler, 6 ncı madde kapsamında geçici faaliyet belgesi için yetkili mercie e-başvuru yapar. Elektronik başvuru dosyasında EK-3A ve EK-3B’de belirtilen bilgi, belge ve raporların bulunması zorunludur. Geçici faaliyet belgesi e-başvuru dosyası yetkili merci tarafından otuz gün içerisinde incelenir.

(2) (Mülga: RG-16/8/2011-28027)

(3) (Değişik: RG-24/2/2010-27503) Birinci fıkraya göre yapılan başvurunun yetkili merci tarafından uygun bulunması durumunda işletmeye, gerekli bilgi, belge ve raporların tamamlanması için bir yıl süreli geçici faaliyet belgesi verilir.

Çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunun değerlendirilmesi ve belgenin düzenlenmesi

MADDE 8 – (Değişik: RG-24/2/2010-27503)

(1) EK-1 ve EK-2 listelerinde yer alan işletmelerin, geçici faaliyet bölgesinin alınmasından itibaren en geç altı ay içerisinde çevre izin veya çevre izin ve lisansının e-başvuru sürecini tamamlamaları zorunludur. Başvuru sürecinin tamamlanması aşamasında, EK-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlar sunulur. Bu süre içinde başvuru tamamlanmaz ise geçici faaliyet belgesi iptal edilir.

(2) E-başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra, başvuru yetkili merci tarafından seksen gün içerisinde incelenir. Söz konusu e-başvuru dosyasında herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olmaması ve başvurunun uygun bulunması halinde yetkili merci tarafından, çevre izin veya çevri izin ve lisans belgesi düzenlenerek işletmeciye verilir.

(3) Söz konusu e-başvuru dosyasında herhangi bir bilgi, belge ve raporun eksik olması halinde, yetkili merci eksikleri işletmeciye ve hizmet satın alımı yoluyla işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmasına bildirir. Bildirim tarihinden itibaren eksiklerin seksen gün içinde tamamlanarak yetkili mercie gönderilmesi zorunludur. Eksikliklerin giderilmesi durumunda yetkili merci tarafından çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesi düzenlenerek işletmeciye verilir.

(4) (Değişik: RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet bölgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.

(5) Geçici faaliyet bölgesinin süresi dolan, geçici faaliyet bölgesi iptal edilen ve-veya faaliyeti durdurulan işletmeler, EK-1 listesinde yer alıyor ise Bakanlık tarafından işletmenin bulunduğu yerdeki İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne, EK-2 listesinde yer alıyor ise İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Bakanlığa bildirilir.

(6) Geçici faaliyet bölgesi verilmesi, çevre izin ve-veya çevre izin ve lisans başvurusunun değerlendirilmesi ve belge düzenlenmesi aşamalarında yetkili merci tarafından işletmenin kurumsal elektronik posta adresine yapılan bildirimler işletmeye tebliğ edilmiş kabul edilir. Bildirimler işletmenin çevre yönetim birimi, istihdam edilen çevre görevlisi ya da hizmet satın alınması durumunda Bakanlıkça yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarına da gönderilir” hükmünü içermektedir.

Yani Atıksu Arıtma Tesisine Geçici Faaliyet Belgesi verilmeden çevre izin ve deşarj izni alınması mümkün değildir. Bu bürokratik bir süreçtir. Şimdiye kadar geçen zamanda Atık Su Arıtma Tesisimiz çalışmasında ve numune raporlarının 2 tanesinde hiçbir sorun çıkmamıştır. 3. Analiz raporu elimize ulaştığında çevre lisans izni için süreç başlamış olacaktır. Geçici faaliyet belgesi almadan çevre lisans izni alınamaz.

Yapmış olduğunuz haber kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve eksik bilgi içermektedir. Yapılan bu haberin yeterli araştırma yapılmadan yazıldığı aşikardır.

Bu düzeltme ve tekzip yazısının üzerinde hiçbir şekilde değişiklik yapılmadan, eksik yapılan haber ile aynı sütunda ve büyüklükte, yasal süre içinde yayınlanması için gereğinin yapılması, aksi takdirde yasal sürecin başlatılacağını bilgilerinize sunarız.

Avukat Kadriye Karip

Muğla Belediyesi Hukuk Servisi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets