Adalet Bakanı Ergin Muğla'da “Türkiye” tanımı yaptı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Adalet Bakanı Ergin Muğla’da “Türkiye” tanımı yaptı

Bu haber 21 Nisan 2013 - 21:43 'de eklendi ve 1.002 views kez görüntülendi.

bakanerinc132135465Adalet Bakanı Sadullah Ergin hafta sonunu geçirdiği Muğla’da “Biz birlikte Türkiye’yiz” derken Adalet ve Kalkınma Partilileri kastetmediklerini belirterek, “Bu toplumdan CHP, MHP, BDP’liyi, Kürt’ü, Arap’ı, Alevi’yi ayırırsanız geriye kalan Türkiye olmaz, farklı bir şey olur. Bütün bunların bir arada olduğu yapıya ‘Anadolu, Türkiye’ diyoruz.” dedi.
Haber Merkezi
Adalet Bakanı Sadullah Ergin hafta sonunu geçirdiği Muğla’da “Biz birlikte Türkiye’yiz” derken Adalet ve Kalkınma Partilileri kastetmediklerini belirterek, “Bu toplumdan CHP, MHP, BDP’liyi, Kürt’ü, Arap’ı, Alevi’yi ayırırsanız geriye kalan Türkiye olmaz, farklı bir şey olur. Bütün bunların bir arada olduğu yapıya ‘Anadolu, Türkiye’ diyoruz.” dedi.
Marmaris ve Fethiye’de incelemelerde bulunan Bakan Ergin, Fethiye’de Muğla Valisi Fatih Şahin, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa ve beraberindekilerle Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’ı ziyaret ederek, kent hakkında brifing aldı. Daha sonra Fethiye Belediyesi Kültür Merkezinde vatandaşlara seslenen Ergin, Türk milletinin dünyanın neresinde olursa olsun, bir afet olduğunda yardım elini uzatmak için koştuğunu belirtirken, “Bu ülkenin öyle geniş hinterlandı var ki ayağa kalkmasın, yolunu gözleyen coğrafyalar ile kucaklaşmasın diye Türkiye illetlerle, hastalıklarla meşgul edildi. Başımızı kaldırıp hinterlandımızda olan milletlerle toplumlarla sağlıklı bir bağ kuramamamız için böyle bir meşguliyetle uğraştık.” diye konuştu.
Gelecek nesillere daha yaşanabilir, zengin, özgür, güçlü adalet sistemiyle bezenmiş bir Türkiye’nin bırakılması için atılması gereken adımlar, yapılması gereken işler bulunduğunu ifade eden Ergin, “Bir ülkeyi sevmek, o ülkeyi güçlendirmekle olur. Söz gider eylem kalır. Dilde kemik yok. Dil konuşur ama dilin konuştuklarını eyleme dökmezseniz lafta kalır. Vatanı ve milletini sevmek, vatanperverlik ve milliyetçilik dediğimiz şey bayrağımızı daha yukarıya taşıyabilmektir. Cebinizdeki pasaportun itibarını güçlü kılabilmektir. Ülkemizin marka değerini artırmak, dünyanın ülkemize saygısını güçlendirmektir. Milliyetçilik ve vatanperverlik budur” diye kaydetti.
Bakan Ergin konuşmasında “Biz birlikte Türkiye’yiz derken, burada sadece AK Parti’lileri kast etmiyoruz. Türkiye’yi Türkiye yapan değerleri ayrıştırırsak, geriye kalan şey Türkiye’den farklı bir şey olur. Bu toplumdan CHP, MHP, BDP’liyi, Kürt’ü, Arap’ı, Alevi’yi ayırırsanız geriye kalan şey Türkiye olmaz, farklı bir şey olur.” diye Türkiye tanımı yaparken şunları söyledi:
“Bütün bunların bir arada olduğu yapıya ‘Anadolu, Türkiye’ diyoruz. Biz birlikte Türkiye’yiz derken, iktidarıyla muhalefetiyle seveniyle sevmeyeniyle laikçiyle anti laikçiyle kim varsa şiddeti aradan kaldırmak suretiyle birbirimizi, medeni bir zeminde konuşarak anlamaya çalışarak, makulü bulmaya gayret ederek bu ülkeyi geleceğe taşırız diye düşünüyorum. Türkiye tasavvurumuz budur. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, 76 milyonu vatandaşlık ve kardeşlik çatışı altında kucaklayan, devletin sıcaklığını ona hissettiren her bireyin kendini bu devletin çatısı altında birinci sınıf vatandaş hissedebileceği bir iklimi oluşturmayı amaçlıyoruz. Hiç kimse kendisine farklı muamele yapıldığını hissetmemeli.”
Misyonlarının sadece bu sınırların içerisine sığmayacağını, kendilerinden beklenti içerisinde olan çok geniş bir coğrafya bulunduğuna dikkati çeken Ergin, bu coğrafyada kardeşliği pekiştirerek, iç sorunları gidererek, yürüyüşlerini takviye ederek güçlü Türkiye’nin, milletin daha müreffeh yaşamasının, çocuklara daha yaşanılabilir bir ülke bırakmanın adımlarını atacaklarını kaydetti.
Konuşmasında “Kırmızı çizgilerimiz var. Milletin birliği, beraberliği, bayrağımızın gönderde şanla, şerefle dalgalanması, vatanımızın selametle geleceğe gitmesi, gençlerin ve çocukların istikbali için sizin razı olmayacağınız hiçbir seçeneğe razı olmayız” diyen Ergin, artık bu coğrafyada gözyaşının, kanın fazlasıyla aktığını, buna son vermenin zamanının geldiğini söyledi. Bakan Ergin, konuşmasına şöyle devam etti:
“Son 30 yıllık süreçte kim kazandı, kim kaybetti. Bu terörü yapanlar ne kazandı. 76 milyon, hepimiz üzüldük. Kürt de Türk de Arap da Çerkez de üzüldü. Hepsinin gözlerinden yaş, yüreklerinden kan aktı. Sıkıntılar Türkiye’nin dört bir köşesini yaktı. Bu coğrafyada kazanan yok. 76 milyon üzgün. Yakın coğrafyamıza ulaşmayalım diye Türkiye’yi kendi problemleri ile meşgul etmek isteyen bir takım unsurlar, ülkeler var. Türkiye’nin sıkıntıda olmasından keyif alanlar bu süre içerisinde sevindi. Artık 76 milyon gülsün, sevinsin istiyoruz. Bizim sevincimizden sıkıntı duyanlar düşünsün istiyoruz. Artık külahları değişelim. Artık bu millet bütün unsurları ile gülsün. Yapmaya çalıştığımız bu. Bu ülkeye, bu coğrafyaya emniyet, huzur ve kardeşlik duyguları hakim olsun istiyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey bu ülkenin geleceğe daha güçlü yürümesi.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets