Ak Parti’de Büyükşehir Tamam –mı?- Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ak Parti’de Büyükşehir Tamam –mı?-

Bu haber 19 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.464 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

2014 yerel seçimlerine adım adım gidiyoruz.

Nisan ayı bitti bitiyor. Kaldı şunun şurasında 10 ay.

Partilerin adayları belli mi?

Hayır…

Kendi kendine gelin güvey olanlar var. Seçmenin gönlünden geçenler var.

Hatta seçmenin çok önemli bölümünün de çok ta umurunda değil!

xx        xx        xx

Seçim “Büyük Şehir” seçimi… Elbette ilçelerde var, ama böyle…

Aday Muğla’nın bir ucundan öteki ucuna ne kadar zamanda dolaşabilir?

Aday seçmenin tamamına kaç ayda dokunabilir?

Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi beklenirse 2 ay yeter mi?

Partiler için adaylarını en azından 6 ay önceden ilan etmeleri kaçınılmaz.

Erken kalkan yol alır…

Tabi erken çıkan aday yıpranır diye de bir öngörü vardır. Ama aday “adam” değilse, seçime bir ay kala çıksa da yıpranır!

xx        xx        xx

CHP yol alıyor…

Hem de çok ciddi yol almış bulunuyor.

CHP’nin Muğla teşkilatları büyük bir kararlılık gösterip, “Adayımı, adaylarımı ben belirlerim” dedi ve Genel Merkez düzeyinde ciddi yol aldı.

Kim ne derse desin CHP adayları Ankara tarafından “atama” ile değil, yerel teşkilatlar tarafından “meyil”, yani “temayül” yoklaması ve bir başka deyişle “gayri resmi ön seçim” ile belirleniyor.

CHP’yi Muğla’da bu noktaya “çoban ateşini” yakan 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel getirdi. CHP teşkilatları da partinin geleneksel kodlarına dönüp, o ateşin Ankara’yı sarmasını sağladı.

Aday adayları ise belli; 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel, 23. Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, 22 ve 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan ve Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün.

Seçimlerden en az 7-8 ay önce bu isimlerden biri Büyük Şehir adayı.

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayları kim?

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Yöneticilerine sorarsanız, adayların yüzde 80’i hazır gibi ve hepsi harıl harıl seçime hazırlanıyor… Biz göremiyoruz, ama neyse… Yine onlara göre, son genel seçimden bu yana durmak yok, yola devam…

Bizim gözlemlerimize göre de bu partide aday adayı çok. Muğla merkezde potansiyel Menteşe aday adaylarına bakarsak; Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demir, İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi, Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan… Bir de İl Seçim Komisyonu Üyeleri Yelda Gökcan ile Yusuf Kayacık var, ama galiba bu komitede yer alanlar aday olamıyorlarmış!

Evet, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin her ilçede 5-6 aday adayı var. Kavaklıdere’de bile 5 isim dillendiriliyor!

Peki ya Büyük Şehir?

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yerel kurmaylarına göre, adayların yüzde 80’i hazırmış, ama bunu büyük şehir için söyleyebiliyorlar mı?

Hayır… Milletvekilleri dahil yerel kurmaylar ortaya çıkan veya dillendirilen isimleri bile beğenmiyorlar. Onlara göre, büyük şehir adaylığında armudun sapı, üzümün çekirdeği var! Beğendirmek zor…

Bu partide ortaya çıkan ilk iki isim Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ile eski Muğla Valilerinden Hüseyin Aksoy olmuştu. Partinin yerel kurmaylarınca beğenilmediler… Bu iki ismin yanında 21 ve 22. Dönem Muğla Milletvekili Hasan Özyer ile son seçimde 3. sıra milletvekili adayı Hayati Nizamoğlu dillendirildi… Nizamoğlu 2015’i bekliyor izlenimi veriyor… Özyer ise yerel kurmay heyeti tarafından beğenilmedi. Kendisi için “Patron trenden ineni bir daha trene almaz.” denildi.

Tam da adaysız mı kalıyorlar, derken Vali Yardımcısı Mestan Yayman ortaya çıktı. Gerçi o hep vardı da… Ama “adayım” deme cesaretini gösterdi. Cesaretle, kimseden korkmadan çalışmalarını yürütüyor.

Ardından gündeme emekli Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu geldi.

Galiba yerel kurmay heyeti tarafından Yayman gibi Kurtulmuşlu da kabul görmedi!

xx        xx        xx

Mustafa Kurtulmuşlu’nun adı geçen hafta siyaset gündemine bomba gibi düştü. Yerel basında “Ak Parti’de Büyükşehir tamam” başlığı atılmasına neden olan gelişmeye Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekilleri ve İl Yönetimi tarafından soğuk bakıldı. Milletvekili Ali Boğa bu konudaki soruma “Yok öyle bir şey. Asparagas…” demekle yetinirken, yerel kurmay heyetinden yazılı bir açıklama gelmediği gibi, sözlü de gelmedi…

Partinin yerel kurmay heyetinde “beğenilmeyen” haberlere göre, Mustafa Kurtulmuşlu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi yüksek siyasetinde yoğun destek gördüğü ve büyük şehir belediye başkan adayı olarak ismi konusunda uzlaşıldığı belirtiliyordu!

Bu konuda Kurtulmuşlu’dan da bir yalanlama gelmedi…

Tabi noktada yanıtı aranan çarpıcı soru şu:

Muğla’ya İl Sağlık Sekreterini ve öteki daire müdürlerini atarken, Muğla’nın milletvekillerine ve il yönetimine sormayan Ankara, adaylarını belirlerken sorar mı?

xx        xx        xx

İl merkezinde aday adayı olarak bir çalışma ofisi açan KurtulmuşluBen bu ülkeye ve Muğla’ya 40 yıl hizmet etmiş bir bürokratım, bir dava adamıyım. Yüksek siyasetinin yoğun desteğini normal karşılıyorum.” derken şöyle devam ediyor:

Bizim hizmet anlayışımız ortada. Ben Muğla’nın damadıyım. Muğla’nın ekmeğini yemiş bir insan olarak emekli olduktan sonra Muğla’ya yerleştim. Bir siyasetçi olarak Muğla’ya hizmet etmek istiyorum. Büyük şehir statülü seçimler ile bize Muğla’ya hizmet etme fırsatı doğdu. Biz Muğla’yı uluslar arası bir cazibe merkezi haline getirmek istiyor, Muğla’yı Ak Belediyecilik ile buluşturmak istiyoruz. Bu nedenle bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor. Ancak üzülerek görüyorum ki Muğlalı hemşerilerim büyük şehir konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Biz işe büyük şehri anlatarak başlayacağız

Mestan Yayman ne olacak?

Partinin yerel kurmay heyeti ne der bilmiyorum, ama bakarsınız Yayman ile Kurtulmuşlu el ele verirler, biri Menteşe’yi, diğeri büyük şehri kazanmak için kader birliği yaparlar.

Tabi Kurtulmuşlu, yılıp “Bu teşkilatla olmaz” deyip, emeklilik günlerinin tadını çıkarmaya dönmez ise… Bakarsınız Yayman da yaz ortası tayin olur…

O zaman gelsin Milletvekili Yüksel Özden!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets