DİYARBAKIR’DA KUTLANAN KUTLU DOĞUM - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

DİYARBAKIR’DA KUTLANAN KUTLU DOĞUM

Bu haber 18 Nisan 2013 - 0:01 'de eklendi ve 926 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Ülkemizde Laikliğin yanlış uygulama günlerinin mazi olduğu tarihlerden beri, kutlu doğum günü ve haftası kutlanmaktadır. Sanırım bu tarih üç kasım 2002’dir. Bu yıl Diyarbakır ili ve civarı adeta büyük coşku ve birlik beraberlik örneği gösterdi.
Diyarbakır Atatürk stadında 18 bin koltuk ve saha içindeki yeşil alanlar tam dolu idi. Saha dışında kalan Müslümanlar içerdekinin iki misli idi.
İmamlardan oluşan büyük koro beş dilden ilahiler okundular. Türkçe – Arapça – Kürtçe – Farsca ve Zazaca dillerini ana dili gibi okuyan koro dinleyenlere çok duygulu anlar yaşattılar.
Törenlerin en çok ilgi çeken yanı Bosna Hersek’te, Saray Bosna Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet korosunun icra ettiği ilahi ve şarkıları eşlik edenler oldu. Bunlar Uluslararası Burç üniversitesini ziyaret eden muhtelif ülkelerden 30’a yakın Akademisyen, içlerinde Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun da bulunduğu bilim ekibi, programda etkin olduğu sanılıyor.
Törenlere; Başbakan yardımcısı Bekir Atalay, Tarım bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır büyük şehir belediye başkanı Osman Baydemir ile birlikte bölgenin ön adamları, Parti başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri de programda yer aldılar.
Kutlu Doğum etkinlikleri, Peygamber Efendimiz’e (SAS) salavatların okunmasıyla başladı. devamla Çift sala okundu ve Diyanet işleri başkanlığının hazırladığı MERHAMET konulu kısa Film perdeye yansıdı. Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş ONUR hakkında Peygamber efendimizin (SAS) sözlerini dile getirdi; Onur, hakikati söylemektir. Onur, nefreti bastırmaktır. Onur, başkalarını kendine eşit görmektir. Onur, başkasının hakkını da müdafaa edebilmektir. Onur, büyüklere hürmet etmektir. Onur, güçsüzü ezmemektir. Onur, Söz ve taahhüdünü yerine getirmektir. Onur, kibirli olmamak, mağrurane dolaşmamaktır. Onur insanlarla iyi münasebetleri devam etmek ve ettirmektir.
Fatih Sultan Mehmet korosu sürpriz olarak; İlk kez çalınan Çanakkale türküsü ve bir Sırp öğrencinin söylediği muallim şarkısı oldu.
Programın ikinci gün oturumuna katılan Suudi Arabistan’dan gelen Prof. Cemal Havşebi, İslam dünyasının modern toplum hayatında yaşadığı en büyük probleminin yetişmiş insan ve toplum eksikliği olduğuna dikkat çekti. Müslümanlar’ın sahip oldukları medeniyet ve kültürel miraslarını iyi
Anlatamadıklarını kaydeden Prof. Havşebi, değişen dünya ya ve sistemlere ayak uydurmak için eğitimde tam vizonumuz olmalı. Hizmet hareketi ve Fethullah Gülen hoca efendinin teşvik ettiği eğitim ve okullar, bu eksikliğin ortadan kaldırılması adına çok önemli tecrübe ve örnektir. Şeklinde konuştu.
DİYARBAKIR’DAKİ BU İSTEK VE COŞKUNUN BİR SEBEBİ OLMALI
Evet gözle görüldüğü gibi yöre halkı ve Bosna Hersek deki Müslümanların duyguları aynidir.
Yurdun her yerinde ayni duygu yaşanmaktadır. Diyarbakır halkı ve yönetenler ile din adamları bir batak
Çamuruna batmışlar. Kendi içlerinden bölgecilik fikri ile beklide ilk önceleri iyi niyetle dağa çıkanların elleri kardeşkanına bulaşınca. Her türlü iyi niyet birden kan davasına dönüşmüştür. Bunları besleyen, silah temin edenlerin bütün hesaplarının artık geçersiz olduğu da anlaşılınca, ortaya çıkan bir nevi nokta koymak… Onları da bizleri de şuur altı ah din kardeşim benim. Bizlere kimler bu kadar çıkmaz sokaklara soktu?
Diyarbakır’da ki bu gün mutlu gibi gördüğümüz halk için, Türk hükümetleri hep suçlu görmekten çekinmiştir. İnsanlar ne yapsın? Dağdakiler de insaf merhamet yok olmuştur. Köyün imamının çocuğunu kaçırıyorlar. Zorla yataklık etmek zorunda kalıyorlardı. Bu Terörü önlemekle görevli olanların ayrı hesabi vardı. Ülkede ihtilal yapmak için asayişin inadına bozulması gerekiyor, Ölenlerin faili bulunmaması gerekiyor, İhtilal isteyenlere destek olan siyasi partiler var. Hukuk, Üniversite, İhtilalcilerin emrine girmiştir. Ne zaman oldu bütün bunlar? Bu gün bu güzel gelişmelere karşı çıkanlar kimlerdir? Terörü durdurmak, milleti bölmekmiş! Öyle söyleyen lidere sormazlar mı? Siz Ergenekon suçlularının yanında olduğunuza göre, Terör biterse sizin neyiniz eksilecek? Terörist yalnız dağda olmuyor. Ülkenin önemli mevkilerine gelmiş terörist var.
Akıllara hayret veren sol olduklarını gururla söyleyen basın neden hala inatla yamuk yapıyorlar..
Neden hala ülkeyi maceraya götürmek isteyenlere arka çıkıyorlar? Ülkenin sıkıntısı ortada….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets