Kuyu Suyunun Suyu Mu Çıktı?!! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kuyu Suyunun Suyu Mu Çıktı?!!

Bu haber 17 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.680 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Karabağlar Yaylası’nda yurdumuz yok. Taksitleri ödenmeye devam eden bir eve daha yeni sahip olduk!

Ama çocukluğumda bir “Muğlalı” olarak yaylayı yaşama şansım oldu. Birkaç yıl, Gozlu Gave’de (Kozlu Kahve) Bekirefendilerin Yurdu’na göçtük. Patikçiler, Karakaşlar, Hacıaraplı (Köteklili) Halilibrahim Altaş yayla komşularımızdı. Gozlu Gave’yi kim işletirdi anımsamıyorum. Şimdi o kahveyi MUTSO Gelişim Hareketi önderi Safa Altaş satın almış. İyi etmiş. Birilerinin “Muğla kültürünü” yaşatması gerek. Safa Altaş önümüzdeki günlerde restorasyona başlıyor.

Basından Muğla Belediyesi’nin Karabağlar Yaylası’na içme suyu götürme kararı aldığını öğrenince aklıma çocukluğum düştü.

Karabağlar Yaylası’na içme suyu götürülmesi yaylayı kurtarır mı?

Bence yayla bitti de haberimiz yok. Belki de itiraf edemiyoruz!

xx        xx        xx

Çocukluğumun Muğla’sında buzdolabı birkaç ailede vardı. Yaylada elektrik de yoktu.

Ama yaz sıcağında içeceklerimiz soğuk olurdu. Gozlu Gave’de rakı, şarap, gazoz, kola, naylon kapaklı ayran şişesi soğusun diye örme file veya hayıttan, kargıdan örme sepetle kuyuya sarkıtılırdı. Susadınız su içeceksiniz, problem değil…

Kuyu suyu da soğuk olurdu. Yaylalı kuyu suyu içerdi. Çocukluğumuzda kuyudan çektiğimiz kovadan ağzımızı, burnumuzu dayayıp buz gibi su içtikten sonra kalanını başımıza dökerdik… Yaylanın belli noktalarında (Örneğin Afife Kuyusu) da yoldan gelen geçen susuzluğunu gidersin diye de kuyular vardı.

İşte o yaylaya şimdi Muğla Belediyesi içme suyu şebekesi götürüyor.

Yani yaylada bundan sonra şehir şebekesinden su içilecek!

Neden? Kuyu suyunun suyu mu çıktı?!!

xx        xx        xx

Okuduğum haberlere göre, Muğla Belediyesi Karabağlar Yaylası’na şehir şebekesi bağlantılı içme suyu götürmek için İller Bankası’na 2007 yılında bir başvuru yapmış. Banka ile bu konuda ön görüşme yapılmış. Ancak o zaman bölgenin (yaylanın) göllenme sahası olması ve mülkiyet problemlerinin çözümünün uzun süreceği gerekçesiyle taslak proje askıya alınmış.

Belediye işin peşini bırakmamış, ısrarcı davranmış. 2011 yılında, yani 2 yıl önce “Kısmi bir proje yapılabileceği” öngörüsüyle yeniden harekete geçilerek başvuru yenilenmiş. İller Bankası’ndan bu defa ön onay alınmış. Ardından 3 Ocak 2012 tarihli Belediye Meclisi kararıyla yüzde 75 hibe ve yüzde 25 öz kaynakla ödemeli karar alınarak proje yapım onayı verilmiş.

Şimdi de yayla sakinlerinin öteden beri var olan talepleri karşılanıyor. Şehir merkezinden yaylaya damacana su taşıma çileleri sona eriyor. 28 Nisan 2013’te, yani 10-11 gün sonra proje yapım ihalesine çıkıyor…

xx        xx        xx

Ne oldu?

Yayla da su mu kalmadı?

Susuz yayla olmaz. Son yıllarda Muğla iyi yağmur yağışı almakta… Yaylanın kuyuları ağzına kadar su dolu. Ama yaylalılar uzun yıllardır, kuyu suyu içmekte imtina ediyor. Hatta yaylalı artık kuyu suyu içmiyor.

Çünkü çocukluğumuzun Muğla’sında ve dolayısıyla yaylada temizlikte kimyasal kullanımı bu günkü boyutlarda değildi. Kimyasal atıklar yer altı sularına, dolayısıyla kuyulara bulaşmaya başladı. Yaylalı da kirlettiği kuyudan su içmeyi bıraktı. Şimdi en geç 2014’te yaylalı yurdundaki çeşmesinden şehir şebekesi suyu içebilecek.

Sorun çözülmüş olabilecek mi?

Hayır!

Yaylada o kuyu suyu ile bağ, bahçe sulanıyor. Yaylada beslenen hayvanlara kuyu suyu içiriliyor…

 xx        xx        xx

Yaylada fosseptikler sızdırmasız hale getirilse çözüm olamaz mı?

Bir okurumun da ilginç bir önerisi oldu.

Yaylaya kanalizasyon şebekesi de götürülmeli.” dedi.

Güldüm… Kanalizasyon şebekesine sahip bir yaylayı hiç duymadım. Üstelik Karabağlar Yaylası dediğiniz üç evlik, üç sokaklık bir coğrafya değil. Yaylaya kanalizasyon götürmek çok pahalı bir yatırım olacaktır. Şehir merkezinde sağlıklı çalışıp çalışmayacağı hala belli olmayan kanalizasyona harcadığınız paranın birkaç katı para harcamanız da gerekebilir.

Peki, yayla kuyuları kapatılsın mı?

Kapatırsanız, yayla yayla olur mu?

xx        xx        xx

Karabağlar Yaylası’na içme suyu şebekesi götürüleceğini bildiren Muğla Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denilmekte:

Bölgede projenin ne kapsamda yapılabileceği, tamamlandığında ortaya çıkacaktır. Karabağlar Yaylası içme suyu projesi sonuçlandıktan sonra teknik olarak yapılıp yapılamayacağı, kamulaştırma irtifak tesisi gibi hususlar ile yaylanın trafiği, abone şube yollarının nasıl düzenleneceği hususları daha sonra değerlendirilecek.

Garip bir açıklama… Yaylanın tamamına içme suyu götürülüp götürülemeyeceği belli değil!

Kimse erkenden sevinmesin.

xx        xx        xx

Var sayalım Karabağlar Yaylası’nda içme suyuna sahip olmayan yurt kalmayacak. Bu içme suyu yaylayı yayla olarak yaşatmaya devam eder mi?

Sanmıyorum…

Gelinen noktada yaylayı ne sızdırmasız fosseptik, ne de kanalizasyon şebekesi kurtaramaz. Çünkü yaylanın yanı başında dev bir fosseptik çukuru oluşmuş durumda. Hem de sızdırmalı!

Muğla kanalizasyon sisteminin arıtma tesisinin arıtıldığı iddia edilen deşarj suları (atıkları) Düğerek’teki kum ocaklarının oluşturduğu dev çukura veriliyor. Oradan nereye?..

Yer altı sularına, Karabağlar Yaylası kuyularına…

Şehir şebekesinden vereceğiniz içme suyu ile hayvanları sulayabilir misiniz? Bağ, bahçe sulaması yapabilir misiniz?

Arıtma tesisinin deşarj suları, gübreli su gibi bağınız, bahçeniz için şifa olabilir. Peki, o bağ, bahçeden toplananlar insanlar için, hayvanlar için şifa olur mu? O su ile sulanan hayvanların ürünleri insanlar tarafından tüketilebilir mi?

Hayır…

Hele bir de arıtıldığı iddia edilen o atıkların deşarj alanına kimyasal oranı yüksek deşarj edildiğini düşünün. Eyvah ki ne eyvah…

Galiba önce yaylalıların kuyu sularını tahlil ettirmelerinde, Belediye’nin de deşarj alanında topladığı atık sularını analiz ettirip kamuoyuna açıklamasında yarar var!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets