Muğla İle Dalga Mı Geçiliyor? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla İle Dalga Mı Geçiliyor?

Bu haber 15 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.024 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sorunun yanıtını ben kendim vereyim.

Evet, Muğla ile dalga geçiliyor!

Muğla’da son 5 yılın en önemli tartışmalarından biri Muğla Devlet Hastanesi’nin yenilenmesi ve Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yapımı oldu.

Oldu da ne oldu?

Türkiye’de bir başka örneği dahi olmayan gece kondu görünümündeki “Mutsuz sağlık çalışanları ve mutsuz sağlık hizmeti alanların hastanesiDevlet Hastanesi’nin adı “T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi” oldu. Bu arada Sağlık Bakanlığı’nın tasarrufu ile neredeyse bakanlığın adının başından “T.C.” de çıkarılıyordu, ama gelen tepkiler karşısında galiba (şimdilik) vazgeçildi!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ne oldu?

Sağlık Bakanlığı’nın inşası için ayırdığı 400 milyon TL Van Deprem Evleri inşaatına gitti!

xx        xx        xx

Biz Muğlalılar kaderimizle baş başa kalırken, geçtiğimiz günlerde basında 01 Nisan 2013 tarihli ilginç bir haber yer aldı.

Depreme dayanıklı hastaneler geliyor

Muğla’ya da geliyor mu?

Böyle bir soru mu olur? Adamın ağzına acı biber sürerler!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü İnşaat ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde yer alan 100 yatak ve üzeri hastanelerin deprem yalıtımlı projelendirilmesi kapsamında “Deprem Yalıtımlı Yapılar ve Uygulamaları Çalıştayı” düzenlenmiş.

Çalıştayın sonunda ortaya çıkan habere göre, Sağlık Bakanlığı, riskli bölgelerdeki hastaneleri, can güvenliğinin yanı sıra yıkılma ve hasar riskini minimum düzeye indiren ve binayı oturduğu zeminden izole ederek şiddeti hissettirmeyen “Sismik izolasyon” yalıtım teknolojisiyle yapacakmış.

Zemindeki deprem şiddetini bina içinde hissettirmeyen teknoloji sayesinde, deprem esnasında ameliyatlara devam edilebilirken, deprem sonrasında hastane hemen kullanılabilecek ve bina içindeki yüksek teknolojik cihazlar da zarar görmeyecekmiş.

Ne kadar güzel…

xx        xx        xx

O hastaneler içinde Muğla’da var mı?

Biliyorum, can sıkıcı soru…

Ama sormak zorundayım. Sokaktaki insanlar bana soruyorlar!

Soruya yanıt olur mu bilemiyorum, ama Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü İnşaat ve Onarım Dairesi Başkanı Mehmet Demircioğlu, söz konusu haberde yapımı devam eden Erzurum Şehir Hastanesi ile Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde de deprem yalıtımı kullanılacağını belirterek şöyle diyor:

Projesi devam eden Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Çorum Merkez Devlet Hastanesi ve Antalya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin de deprem yalıtımlı yapılacak. Ayrıca Edirne ve Muğla’da da bu yılın ilk yarısında aynı sistemin uygulandığı hastaneler yapılacak.

Sevinelim mi, üzülelim mi?

Demircioğlu’nun sözlerinden ne anladığınıza bağlı…

Edirne ve Muğla’ya hastaneler yapılacağını var sayarsak onlardan birinin Muğla’ya yapılacak hastane olduğunu; Muğla’ya hastaneler yapılacağını var sayarsak onlardan birinin Muğla il merkezine yapılacağını düşünebiliriz. –mi?

Anlayan beri gelsin…

xx        xx        xx

Muğla ikinci değil, birinci derecede deprem bölgesi.

Hal böyle olunca o hastanelerden birinin Muğla’ya geliyor olduğunu düşünebiliriz.

Mart ayının son günlerinde de Adalet ve Kalkınma Partisi Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete, ilçesinin Beldibi Beldesi’nde 150 yataklı hastane yapılacağını açıklamıştı.

Yoksa Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü İnşaat ve Onarım Dairesi Başkanı Mehmet Demircioğlu’nun sözünü ettiği hastane bu hastane mi?

Partisinin Mart Ayı Danışma Kurulu’nda konuşan Mete, yine Beldibi‘ne, ilçedeki bazı ortaokul ve liseleri barındıracak bir kampusunda Milli Parklar Revizyon Planında işaretlendiğini söylemiş.

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in girişimleri sonucu Muğla il merkezinde de “Ortaöğretim Kampusu” kurulmasına karar verilmişti. “Yoksa Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ödeneğinin Van’a gittiği gibi, bu ortaöğretim kampusunun ödeneği de Marmaris’e mi gitti?” mi diyecektim, ama geçen hafta sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar müjdeyi verdi. O müjdeyi yarın ele alırız…

xx        xx        xx

Marmaris’e bizim gecekondu görünümlü hastanenin yanında rezidans görünümündeki Devlet Hastanesi ile birlikte iki özel hastanenin bulunduğu ve bir özel (Beldibi’ne) hastanenin de yolda olduğu halde Devlet tarafından 150 yataklı bir hastane daha yapılıyor.

Marmarisliler yanlış anlamasın. Gözümüz yok. Allah daha çok versin. Ama Muğla’ya da versin…

Tabi burada Allah’ı karıştırmanın da âlemi yok. Allah’ın kulu kul değilse Allah ne yapsın!

xx        xx        xx

Şimdi Muğlalılar Allah’ım biz nerede yanlış yaptık?” diye soruyorlar.

Muğla il merkezinde belediye CHP’li başkana teslim edildiği için mi?

Eğer mesele bu ise Marmaris’te de belediye CHP’ye teslim edilmiş durumda!

Başka bir neden olmalı?

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sayın Nihat ÖztürkMarmarisli” olduğu için mi diyeceğim, ama partinin iki milletvekilinden biri Prof. Dr. Yüksel Özden’de Yerkesikli

Bu işte bir terslik var, ama nerede?

Bence Muğla ile dalga geçiliyor.

Başka bir izahı yok.

Muğlalı buna müstahak mı?

Galiba müstahak!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets