HARİÇTEN GAZEL OKUMAK - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

HARİÇTEN GAZEL OKUMAK

Bu haber 15 Nisan 2013 - 0:01 'de eklendi ve 2.720 views kez görüntülendi.
Hafize Nizamoğlu Acar
Hafize Nizamoğlu Acarhafize@muglahamle.com.tr

Geçenlerde ulusal gazetelerin birinde bir hanımefendinin verdiği röportaj dikkatimi çekti. Çünkü Muğlalı gençlerden bahsediyordu. Röportajda kitap haline getirildiği yazılan çalışmadan Muğla, Diyarbakır, Berlin kıyaslamaları yapılmış olduğunu anladım.
Heyecanla okumaya devam ettim…
Muğla’nın geçtiği her satırda hüsrana uğradım desem yeri var.
Hanımefendi Sabancı Üniversitesinde öğretim üyesi. Sözlü tarih çalışması yapmış. “Biz insanlarla konuşmasak, onlar hikayelerini anlatmasalar, belki biraz olsun gerçeğe ulaşamayacağız.” diyor ve izlenimlerini paylaşıyor…
Röportajı burada yayınlayacak değilim ama çalışmasına saygı duymakla birlikte hanımefendinin “Muğlalılar daha çok sıradan hayata yönelikler; yaşayalım, keyif alalım, genç olalım.” Dediklerini savunduğu Muğlalı gençler için olan yargılarını çok yanıltıcı bulduğumu ifade etmek istiyorum.
***
Muğlalı gençler gerçekten rahat mı?
Muğla eğitim düzeyi yüksek bir şehir görünüyor. İyi ama öğrencilere dayatılan isimlerini bile zor hafızamda tuttuğum SBS, LYS gibi sınavlarda Muğlalı gençlerin başarı durumu nedir?
Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Antalya’daki öğrenciler gibi ilk 10’a girebiliyorlar mı?
Lise mezunu gençler kolaylıkla iş bulamıyorlar. Bırakın lise mezunlarını üniversite mezunu gençler iş bulabiliyorlar mı Muğla’da?
Muğla beyin göçü veren bir şehir!
Bunun batının rahatlığıyla ne ilgisi var acaba?
Muğlalı gençler: “Yaşayalım, keyif alalım, genç olalım” diyorlarmış!
Buranın gençlerinin bir çabası, umudu, hayalleri yok mu?
Elbette var. Hem de sınırların ötesinde hayaller!
***
Muğla’da üretilen enerjiden elde edilen gelirin ne kadarı kişi başı gelire yansıyor?
Hava kirliliğinden başka Muğlalıya ne düşüyor da Muğlalı gençler rahat yaşıyor?
Muğlalı gençlerin sağlıkları da tehdit altında!
Gelin Muğla Devlet Hastanesine çok değil 10 kişiyle görüşün bakalım sağlık hizmetlerini hak ettikleri gibi alabiliyorlar mı?
Sağlık çalışanları hak ettikleri şekilde hizmet verebiliyorlar mı? Çalışma ortamları huzurlu mu? Yoksa kapasitelerinin çok azını mı kullanabiliyorlar?
Muğla kamu sağlık kuruluşları açık kalp ameliyatı yapabiliyor mu?
***
Ya tarım?
Çiftçinin durumu nedir Muğla’da?
Tarımsal üretim yapan ailelerimizin refah durumu ne?
Sütünü hak ettiği gibi satabiliyor mu?
Narenciye, bal gibi ürettikleri ürünlerden para kazanabiliyorlar mı?
Bu kadar ekonomik sorunla boğuşan gençler nasıl refah ve mutlu olabilirler?
***
Sonuç olarak;
Anlaşılacağı gibi, Muğlalı gençlerin mücadele ettiği ve edeceği çok şey var. Olaylara nasıl bakılırsa öyle görülür diyorum.
İster Muğla olsun ister Diyarbakır gençleri ister İstanbul, Adana olsun. Herkes birbirini sever ve kucaklaşır. Ayrıma kayrıma gelmezler. Muğla’daki gençler Diyarbakır’daki genç kardeşlerini anlar, hiç olmazsa anlamaya çalışır. Diyarbakırdaki gençler Muğlalı gençleri anlar, hiç olmazsa anlamaya çalışır. Gençler bunun için yapılan çalışmaları destekler, takip eder fakat; Ayrıma kanmaz, oyuna gelmez!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets