“Altaş’a haksızlık yapılıyor” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Altaş’a haksızlık yapılıyor”

Bu haber 12 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.840 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla yönetilebiliyor mu? Tabi yönetiliyor… Muğla Valiliği, Muğla Belediyesi, Muğla İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Sivil Toplum Örgütleri, Meslek Odaları, Kent Konseyi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetiyorlar! İyi mi, kötü mü?

Muğla Barosu, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR), Mimarlar Odası Muğla Şubesi ve Emlak Müşavirleri Odası dışında hepsini ve şahsen ben arka bahçeleri, ön bahçeleri tartışırım!

Ama derler ki; Herkes layık olduğu gibi yönetilir…

Ancak ben hala Muğla’nın layık olmadığına inanıyorum. Umutsuz da değilim…

xx        xx        xx

Dilimizde “Herkes layık olduğu gibi yönetilir” gibi yer etmiş pek çok anlamlı söz var. Onlardan biri “Dervişin fikri ne ise zikri odur” şeklindedir. Onlardan biri de “Allah ayağına dolandırsın”… Bir de “Allah ayağına dolandırır” diye temenni vardır. Kiminin de diline dolanıyor!

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş’unki hangisi oldu bilemiyorum… Kalktı geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Muğla’ya çok önemli bir yatırımın gelmesini sağlayan adama “Onun yaptığı komisyonculuk” deyiverdi… Akıl tutulması mı, dil tutulması mı ne demeli… Gaza gelmiş mi demeli… Seçim kaybetme telaşı mı demeli… Ne demeli bilemedim… Yoksa diline mi dolandı!

O “adam” bilindiği gibi 11 Mayıs’ta yapılacak MUTSO organ seçimlerinde aday olduğunu açıklayan MUTSO Gelişim Hareketi önderi Safa Altaş

Niyetim Altaş’ın avukatlığını yapmak değil. Bana düşmez. Kendisi gereken açıklamayı yaptı.

Merak ediyorum, MUTSO Başkanı Karakuş’un “Komisyoncu vakasına” bakıldığında “Dervişin fikri ne ise zikri odur” sözü “Dervişin zikri ne ise fikri odur” şeklinde de söylenebilir mi?

xx        xx        xx

Muğla’ya geçtiğimiz günlerde önderliğini Sanayici ve İhracatçı Safa Altaş’ın yaptığı MUTSO Gelişim Hareketi sayesinde çok önemli bir yatırım geldi. O yatırım sahibi, alanında Türkiye devi NETLOG Lojistik’ten de hafta başında Muğla basınına şu açıklama geldi:

“Altaş’a haksızlık yapılıyor”

Kim yapıyor bu haksızlığı?

MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Bülent Karakuş

Sayın Karakuş sadece MUTSO Gelişim Hareketi önderi Altaş’a değil, Onunla birlikte Emlak Müşavirlerine de haksızlık etmiyor mu?

Bilindiği gibi Sayın Karakuş geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında ilk etapta 400 Muğlalının iş sahibi olmasını sağlayacak çok önemli yatırımın sahibi NETLOG Lojistik’i Muğla’ya getiren Sayın Altaş’a Muğla adına teşekkür etmesi gerekirken “Yatırım getirdik diyenler emlak komisyoncusu” diye suçlamada bulunmuştu.

Sayın Karakuş rakibi Sayın Altaş’ı itibarsızlaştırmaya çalışırken, bir anlamda “Emlak müşavirliği” mesleğini de itibarsızlaştırmış olmuyor muydu? Ki, Muğlalı emlak müşavirleri haklı olarak iade i itibar bekliyorlar…

Yazımın başında “Emlak Müşavirleri Odası”nı tartışılır görmemiştim. Hala öyle görüyorum. Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Ziya Ercan’ı görüyorum!

Ercan’ın hala “haksızlığa” tepki vermemesine; odalarının üyeleri adına iade i itibar talebinde bulunmamasına; kabullenmişliğine anlam veremiyorum.

xx        xx        xx

Peki Muğla’ya yatırım gelmesine karşı olan mı var?

Olmaması gerekir. Elin memleketlerinde insanlar, yerel yönetimler, Ticaret ve Sanayi Odaları şehirlerine yatırım çekebilmek için çırpınıyorlar…

Bizimkiler adeta “İstemezük” diyorlar… İsteyenleri de “komisyonculuk” ile itham edip, itibarsızlaştırmaya çalıyorlar.,, Bu ayıptır, insafsızlıktır, haksızlıktır…

Ne bu?.. 8 yıllık iktidarlarında Muğla’ya bir tek çivi çakamamanın hezeyanı mı?

MUTSO Başkanı Karakuş’un basın toplantısında, rakibi Sayın Altaş’ı Muğla’ya yatırım getirdiği için teşekkür edeceğine “O yatırımdan komisyon almakla” suçlamasının ardından Sayın Altaş verdiği yanıtta şöyle soruyordu:

Muğla’ya toplam 30 milyon dolarlık yatırım yapmaya karar veren ancak daha sonra bu kararından vazgeçmek zorunda kalan BALPARMAK ve DİMES meyve suları adlı firmalar yatırım için geldiğinde siz neredeydiniz? Balparmak, Muğla’dan yer almasına rağmen karşı karşıya kaldığı pek çok zorluğu aşamamış ve çaresiz soluğu İstanbul’da almıştır. Dimes meyve suları, yine birçok zorluk yaşadığı Muğla’daki yatırımından vazgeçerek Nazilli’ye gitmiştir. Neden? MUTSO Başkanı olarak siz neredeydiniz? Yoksa yine birilerini mi suçluyordunuz?

xx        xx        xx

MUTSO Gelişim Hareketi önderi Safa Altaş, MUTSO Başkanı Karakuş’un haksız ve mesnetsiz bulduğu açıklamasına yanıt verirken şöyle de diyordu:

NETLOG Lojistik Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şahap Çak, dileyen herkese bir telefon uzaklığındadır. Kendisinin telefonunu isteyen herkese verebiliriz. Böylece merak ettiklerini Sayın Şahap Çak’ı arayarak bizzat kendisine sorabilirler. Biz Muğla’nın çıkarlarını komisyon çıkarlarına bağlayanlardan değiliz. Böyle seviyesiz bir iddianın karşısında sessiz kalmamız ise beklenemez. Bu nedenle diyoruz ki; iddiasını ispatlamayan müfteridir, haysiyetten yoksundur.

Kimsenin kendisini telefonla aramasına gerek kalmadan, yanıtı NETLOG Lojistik Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şahap Çak verdi!

xx        xx        xx

Sayın Şahap Çak, hafta başında Muğla Basınına gönderdiği açıklamasında, Sayın Altaş’a yapılan haksızlıkla ilgili üzüntülerini şöyle duyuruyordu:

Son altı aydır, Güney Ege’ye yatırım yapmak üzere çalışmalarımız, araştırmalarımız devam etmekte idi. Yatırımımız için Bayır beldesini seçmemizin nedeni, bölgenin lojistik açıdan önemli olan konumuna ilaveten, bize her türlü desteği gösteren Bayır Belediye Başkanımız Cumhur Çoban bey ve değerli iş adamı dostumuz Safa Altaş bey olmuştur. Kendilerine, siz değerli basın mensupları nezdinde teşekkür ederim.

Son günlerde bazı yerel basında MUTSO Başkanlığı kaynaklı dostum Safa Altaş’ı suçlayan yazıları üzülerek okudum. Safa Altaş, şirketimizin yatırımını Muğla’ya çekebilmek için Netlog Grup Yönetimi nezdinde çok ciddi kulis yapmış ve şirketimiz yönetimini ikna ederek o bölgeye 2014 yılı sonunda, bittiğinde toplam 20 milyon TL yatırım ve en az 400 bölge insanının çalışabileceği bir merkezin Bayır’da konuşlanmasını sağlamıştır. Safa Altaş ve ekibine, yatırımımız için destekleri bulunan tüm bölge yöneticilerine ve özellikle Bayır Belediye Başkanı Sayın Cumhur Çoban Bey’e şükranlarımızı arz ederiz.

Keşke Muğlalıların şükranlarını da MUTSO Başkanı Karakuş arz etmiş olsaydı…

xx        xx        xx

Evet, herkes layık olduğu gibi yönetilir. Muğla’nın layık olduğu gibi yönetilip yönetilmeyeceğini 11 Mayıs’ta göreceğiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets