Başkan Gürün ne yapacak? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkan Gürün ne yapacak?

Bu haber 08 Nisan 2013 - 20:53 'de eklendi ve 1.220 views kez görüntülendi.

gurunneyapacak13213546Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz’ın her tarafa astığı afişlerle ‘kişisel reklam yaptığı’ ve ‘belediye bütçesini zarara uğrattığı’ iddiasıyla açılan bir davayla ilgili Danıştay, tüm belediye başkanlarını etkileyebilecek karar verdi.
Doğan Haber Ajansı’nıan 5 Nisan 2013 tarihli haberine göre, Danıştay 8. Dairesi kararında, “Davaya konu ilan ve duyurularda, beldenin tanıtımının yapılmasından ziyade, belediye başkanının reklamının yapıldığı görüldüğünden, söz konusu işlemin tanıtım olarak değerlendirilemeyeceği, giderlerinin de tanıtım giderleri olarak öngörülüp, belediye giderlerinden sayılmayacağı” denildi.
Haber Merkezi
BOLU Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz’ın her tarafa astığı afişlerle ‘kişisel reklam yaptığı’ ve ‘belediye bütçesini zarar uğrattığı’ iddiasıyla açılan bir davayla ilgili Danıştay, tüm belediye başkanlarını etkileyebilecek karar verdi. Bu karar karşısında Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün kullandığı tanıtım panolarının nasıl etkileneceği merak konusu oldu.
Yerel mahkemenin ‘belediyeciliğin özünde tanıtım vardır’ gerekçesiyle davayı reddetmesi üzerine yapılan itirazı haklı bulan Danıştay, yapılacak tanıtımın ‘beldenin tanıtımı ile sadece rutin olmayan hizmetleri içermesi’ ve ‘belediye başkanının tanıtımının yapılmaması’ gerekçeleriyle davanın kabul edilip görülmesine hükmetti.
Bolu Barosu avukatlarından Reşat Bulut, Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz’ın köprüler ve üst geçitlerdeki reklam panoları, çöp araçları ve billboardlar aracılığıyla reklamını yapmasının, belediye bütçesini zarara uğrattığı iddiasıyla, bunların kaldırılması için dava açtı. Avukat Bulut, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı davada Ak Partili Başkanı Yılmaz’ın fotoğrafının konularak bu tür reklamının yapılmasının da yasa ve yönetmeliklere uygun olmadığı görüşünü savundu.
İDARE MAHKEMESİ REDDETTİ
Sakarya Bölge İdare Mahkemesi ise davaya konu edilen eylemin ‘Belediyeciliğin özünde bulunan tanıtım ve temsil yetkisi çerçevesinde olduğu görüldüğünden işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı’ gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Bunun üzerine avukat Reşat Bulut, Danıştay’da temyiz isteminde bulundu.
TANITIM DEĞİL, BELEDİYE BAŞKANININ REKLAMI
Sakarya Bölge İdaresi’nin verdiği davanın reddi kararına itiraz, Danıştay 8’inci Dairesi’ne gönderildi. Danıştay Tetkik Hakimi Hilal Aktemur Dermancıoğlu dosyayı inceleyerek kararla ilgili düşüncesinde şu ifadelere yer verdi:
“Davaya konu ilan ve duyurularda, beldenin tanıtımının yapılmasından ziyade, belediye başkanının reklamının yapıldığı görüldüğünden, söz konusu işlemin tanıtım olarak değerlendirilemeyeceği, giderlerinin de tanıtım giderleri olarak öngörülüp, belediye giderlerinden sayılmayacağı, rutin hizmetler için yapılan ilanların da bu kapsamda değerlendirilemeyeceği, bu yönüyle dava konusu ilan ve duyuruların belediyeye mevzuatça verilen tanıtım ve temsil yetkisi çerçevesinde bulunmadığı anlaşıldığından kararın bozulması gerektiği düşünülmektedir.”
DANIŞTAY’IN KARARI
Danıştay 8’inci Dairesi, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nin davaya konu olan ilanların belediyeciliğin özünde bulunan tanıtım ve temsil yetkisi çerçevesinde olduğunu görerek, işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verildiğini belirterek, şu kararı verdi:
“Olayda, davaya konu tanıtım ve temsil hizmeti olarak değerlendirilen ilanların, ticari amaçlı ilanlar için ayrılan alanlarda yer almasının ücret mukabilinde olup olmadığı, belediye bütçesinden ayrılan temsil gideri kalemiyle örtüşüp örtüşmediği, Sayıştay Genel Kurulu ve Temyiz Kurulu kararında bu tür harcamalar için yapılan denetimlerde verilen karar bulunup bulunmadığı, kamu kaynaklarının israf edilip edilmediği, bu yönüyle kamu yararı ve hizmet gereklerine uygunluğunun araştırılmamış olduğu açıktır. Bu durumda, eksik incelemeye dayalı olarak verilen kararda hukuki isabet görülmemiştir.”
BOLU’NUN DEĞİL, TÜM BELEDİYELERİN SORUNU
Belediye başkanının resimlerinin konularak reklamının yapılmasını doğru bulmadığını ve demokratik ilkelere aykırı olduğunu belirten Reşat Bulut, “Bu sadece Bolu Belediyesi’nin sorunu değil, Türkiye’nin genelindeki tüm belediyelerin sorunu. Diğer yerlerdeki belediye başkanlarının da aynı şeyleri yaptıklarını görüyoruz.” diyerek şöyle devam etti:
“Belediye oraya kendi reklamını asmış olmasa esnaf oraya kendi reklamını koyacak ve belediye bundan gelir elde edecek. Belediyenin gelir elde etmesi demek o şehirde yaşayanların hepsinin yararlanması anlamına geliyor. Ama belediye başkanı kendi kişisel reklamını koyduğu zaman orada diğer esnaflar reklamlarını yapamıyorlar. Belediye başkanları kişisel reklam yapamazlar. Bu kararın özeti budur. Belediye başkanları billboardlara kendi resimlerini yapıştıramazlar, isimlerini yazamazlar. Sadece şehrin tanıtımına yönelik ilan asabilirler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets