CHP’nin Muğla’da Şansı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

CHP’nin Muğla’da Şansı?

Bu haber 05 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.782 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Muğla’da ön seçim dedi mi?

CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün bu konuda yaptığı basın toplantısında ilçe başkanları ile birlikte yaptığı açıklamaya bakılırsa dedi.

Peki, CHP Genel Merkezinin bu yönde açıklaması oldu mu?

Hayır.

Ancak, İl Başkanı Öztürk, Muğla olarak kararlılıklarını ortaya koyarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan söz aldıklarını söylüyor.

Ben İl Başkanı Öztürk ve ilçe başkanlarının kararlılıklarını, çabalarını kutluyorum. Umarım basın açıklamalarının ve kararlılıklarının ardında dururlar.

Çünkü hala ortada CHP Genel Merkezi’nin aldığı bir karar yok!

xx        xx        xx

Bana göre hala CHP’nin Muğla Büyük Şehir Adayı Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün

Çünkü hala Başkan GürünBen aday olmam, aday gösterilim.” diyebiliyorsa vardır bir bildiği!

CHP Genel Merkezi Muğla’daki örgütlerinin ve parti tabanının gazını almak için ilçe belediye başkanlarını ön seçimle belirleyebilir. Gazı aldıktan sonra da büyük şehir belediye başkanı adayını atayabilir!!!

O isimde Başkan Gürün olabilir değil, olacaktır.

Elbette böyle bir durumda Başkan Gürün önseçimle gelecek belediye başkanlarıyla çalışamayacağını belirtip, ilçe belediye başkan adaylarını da kendisi belirleyebilir.

En azından genel merkezin kendisinden “icazet almasını” isteyebilir…

Tabi seslenmeyip, “Buna da şükür” de diyebilir…

xx        xx        xx

Peki, CHP Muğla’da Belediye Başkanı Osman Gürün’ün adaylığı ile Büyük Şehir’i alabilir mi?

Gerçekçi olmak gerekirse, Muğla il merkezinde Menteşe Belediye Başkanlığı için “seçilme riski” oldukça yükselen Başkan Gürün’ün Büyük Şehir adaylığında çok büyük risk görünmüyor! Çünkü Muğlalıların yaşadıklarını öteki ilçelerde oturanlar yaşamıyorlar.

CHP, Başkan Gürün’le il merkezinde ciddi bir oy kaybına uğrasa da büyük şehir seçimini alır.

Ama…

İşin bir de “ama”sı var!

xx        xx        xx

CHP’nin Muğla Büyük Şehir Belediyesi aday adaylarından 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel, Belediye Başkanı Osman Gürün’ü açık açık eleştiriyor. Başkan Gürün’ü kendisi gibi 3 dönemdir Fethiye’yi yöneten MHP’li Behçet Saatçı ile karşılaştırıp, “Başkan Gürün 15 yıla 5 proje sığdırmış, onlarda tartışılır. Çapı büyük şehre yetmez.” diyor.

Haklı…

Gel de CHP Genel Merkezi’ne anlat!

CHP Genel Merkezi görünen o ki, Başkan Gürün’ün ne yapıp yapmadığını değil, üç dönem üst üste seçilmişliğini dikkate alacaktır.

CHP Genel Merkezi’ne anlatamadığınızı, Muğla’nın öteki 12 ilçesine de anlatamazsınız.

Seçilir… İktidar yanlıları merak etmesinler…

xx        xx        xx

Şimdi bu satırlara bir kısım CHP’liler tepki göstereceklerdir. “Ne var bunda seçilirse seçilsin. Sen CHP’nin Muğla’da kazanmasına karşı mısın?” diyeceklerdir.

Ama..

İşin bir de “ama”sı var!

Mart-2014 yerel seçimi Muğla’da Başkan Gürün ile CHP’nin son zaferi olacaktır…

CHP’li Özer Olgun döneminin en başarılı Fethiye Belediye Başkanıdır. Bir 18’nci Madde uygulaması sonucu seçimi kaybetti, CHP bir daha Fethiye’yi alamadı.

xx        xx        xx

Başkan Gürün’ün Muğla il merkezi için yaptıkları Büyük Şehir Belediye Başkanı olduğunda yapacaklarının teminatıdır. Muğla il merkezi 15 yıl bekledi. Muğla ilinin 15 yıl bekleme tahammülünün garantisi var mı?

Başkan Gürün’ün Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nda 5 yılı planlama ve belediye yapılanması ile geçecektir. Muğla il merkezinin (Menteşe) ortaya çıkacak kanalizasyon sorunu dahi çözülemeyecektir!

O 5 yıl Muğla’nın “Menteşe hariç” 12 ilçesi için “hüsran” olurken, 2019 yerel seçimleri de CHP için hüsran olacaktır.

Ve bir daha CHP Muğla’yı geri alamayacaktır.

xx        xx        xx

CHP Muğla’da ister önseçim yapar, ister atama…

CHP’nin Muğla’da aday adayları da üç aşağı, beş yukarı belli…

CHP genel merkezi isterse şunu yapabilir:

Aday adayları Ankara’ya çağrılır, kendilerine “neden aday oldukları”, “seçilmeleri almaları halinde neler yapacakları” sorulabilir.

Sorgulamadan sonra ya elemeyi geçenlere “Hadi gidin Muğla’da yarışın” ya da en uygun görünene “Hadi git seçime hazırlan” denir.

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin CHP kaleleri için düşündüğü adayları üç aşağı, beş yukarı belli. En azından arayışlar var.

Ama görüyoruz, Muğla’da bir arayışları yok. Sanki Muğla’yı gözden çıkarmışlar havası var. Yoksa Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin, Ortaöğretim Kampusu’nun, İkinci Etap TOKİ Evlerinin temelini çoktan atmış olurlar ve Denizli-Güllük Demiryolunu gündeme getirip, Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi’ni, Muğla tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Bölgesi’ni, Marmaris Gemi Yanaşma İskelesi’ni hayata geçirmeye başlamış olurlar ve Muğla’ya Doğal Gazı ve Sandras’tan içme suyunu getirmiş olurlardı…

Son söz;

Bence Muğla’da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı CHP atama yaparsa başka, ön seçim yaparsa başka olacaktır.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets