TERÖRÜN ANASI DA BABASI DA 27 MAYIS’I YAPANLARDIR - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TERÖRÜN ANASI DA BABASI DA 27 MAYIS’I YAPANLARDIR

Bu haber 04 Nisan 2013 - 8:26 'de eklendi ve 847 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Ülke kalkınması zirveye çıktığı zaman birileri çıldırıyor. Türkiye de ilk ikinci parti kuran Kazım Karabekir paşa ve arkadaşları İstiklal mahkemesinde hesap verdiler. Bu parti hemen kapatıldı. İkinci defa 1930’da kurulan parti de Atatürk’ün ricası ile kuruldu. Kurucusu Osmanlı döneminden gelme cephe arkadaşıdır. Kurduğu parti de kapatılmak zorunda kalındı. Yeni cumhuriyetin yapmayı düşündüğü reformların aksamaması için, çok partili hayat dondurulmuştur.
Çok partili hayat 1945 yılında başlamıştır. Bir kaç parti kurulmuş, bunlardan demokrat parti CHP içinden ayrılmış içlerinde, başbakanlık ve bakanlık yapmış, Atatürk’e yakın saygın kişiler vardı.1946’da yapılan milletvekili seçiminde birçok sandık ve seçim hilesini yaşayanlar hep anlatıyorlar. Bu seçimin en büyük ayıbı sandık tasnifinin gizli yapılarak neticenin ilan edilmesi idi. 1950’de yapılan çok partili emekleyen demokrasi ve hukuk olmayan cumhuriyet te Demokrat parti iktidar oldu. Sandıktan 450 DP çıkarken, 50 Civarında CHP çıkmıştır. Bu seçim sonunda Askerler DP’yi korumuşlardır.
Demokrat Parti’nin icraatları köylüden başladığı için, köylü itilip kakılmaktan kurtulmuş ve Devlet imkânlarından aynen şehirliler gibi faydalanma pek hoşlarına gitmiştir. Çarık ve karasaban gitmiş, yerine çizme ile traktör gelmiştir. Gübreleme ve sulu tarımı öğrendi. Çocuklarının yüksekokullara gitme imkânları geldi. Müslüman Türk halkının en çok etkilendiği konu dini ibadetlere yeni laikliğin gelmesi, birde belki de en önemlisi Erzan’ın orijinali gibi okunması olmuştur.
Demokrat Parti’nin çok ufku geniş olan politikası kendini göstermiş ve orta doğu ülkeleri ile Cento paktı imzalanmıştır. Çok geçmeden Balkan ülkeleri ile de balkan paktı imzalanmıştır. Irak petrollerinin pazarlanması Türkiye den yapılması antlaşması gereğince Irak – Dört yol petrol boru hattı yapılmıştır. Haç yolu açılmıştır. Ülkemizden ziraatla ilgili kurulan sanayi mamullerimiz Müslüman ülkelere ihraç ediliyordu. Kafkas Ülkeleri ile Rus rejimi dolayısıyla diyalog yapılamıyordu. Avrupa ve Amerika ile dostluklar bu defa pazarlık şekline dönüşünce, ülke kalkınması daha sağlam daha hür durum oluşuyordu. Hatta yapmak istediğimiz rafineri için batının engel çıkarması veya istenen kredinin aksaması gibi bir ortamın doğması demokratları yeniden denklem yapmaya zorlamıştır.
Bu anlaşmaları Ruslarla yapan DP’nin sonu oldu diyenler hala var. İçerde yeteri kadar DP’ye diş bileyenler Amerika’nın da göz kırpmasından sonra askerlerin küçük rütbelilerinden bir ihtilal komitesi kurulmuş, yüksek subayların hükümetin yanında olması sebebiyle ihtilal gibi bir oluşum beklenmediği bir sırada 27 Mayıs harekâtı yapıldı. Ve her şey en az elli sene gerilere gitti. İhtilalci parti ile günün ünlü profesörleri öyle bir anayasa yaptılar ki, devamlı iktidar olacağı belli olan sağ partiler iktidar olduğunu olacağını burnundan getirecek maddeler getirildi. Dernekler devri başladı. Sendika ve dernekler ilk kurulurken ona göre hazırlanmış yetkiler, yıkıp yakmalara hâkimler ceza veremiyor ve suçlular mahkemeden korkmuyor daha da şımarık hale geldiler…
Daha tayini çıkmamış bir terör ruhlu öğretmen için tehir-i icra kararı geliyordu. Bir yüksek hâkim yani Danıştay Başkanı, yıllık toplantıda Hükümetin de orada mevcut olduğu sırada şöyle konuşuyor:
ALLAHI İNSANLAR YARATTI bu sözleri alkışlayan da mevcut idi.
Törenlerde Türk bayrağı asmayan sendikalar CHP’nin himayesinde olduğu için hâkim görmüyor. Polis suçluyu yakalayıp getiriyor, hâkim salıveriyor.1980 öncesi yapılan katliam ayrı,1993 de yapılan katliam ayrı gibi görünüyor. Ancak, sonraki yıllarda öldürülenlerin katili bulunmuyordu.
Bütün bu hıyanetin içinde olanlar artık belli oldu. Alınan tedbirlerle şimdi yapan hemen yakalanıyor. Değişen Anayasa maddeleri sayesinde 53 yıldan beri millete kan kusturanların hala akıllanmadığını görüyoruz. Şimdi var güçleri ile anayasa ya engel olmaya çalışıyorlar. Hani bunlardan bazıları Menderes ile Özal’ı seviyorlardı?
Şimdi hepimize düşen önemli sorumluluk var. Bu Anayasa yeniden yapılır mı? Evet yapılır.
Askerimiz itibar kaybetti mi? Hayır, itibar kaybetmedi, budanan ağacın daha güçlendiği gibi askerimiz ilk basamaktan itibaren özel olarak Türk askeri yetişecektir. Öğretmen de çok değerli meslek olması sebebiyle çok kontrol altında tutulacak. Neticede bir komutan ve bir öğretmen görünce ona saygı duyulacaktır. Bizlerin öğretmenleri öyleydi.
Ülkenin ekonomik durumu güzel, Dış itibar yerinde, Sanayi hamlesi gelişmektedir. İhracat, iş sahaları ve İstihdam hedeflerimiz hep olumludur. Eksik olan yalnız terör örgütlerine destek olan siyasi partileri ve dış ülkeleri biliyoruz. Bunlar aslında Devletimizin dostu olan ülkelerdir. Teröre destek olan siyasi partileri koruyacak hıyanet çetesi artık yoktur olmayacaktır. Görüldüğü gibi bütün terslikler 61 anayasası ile gelmiştir. 20 yıl boyunca 1961 ile 1980 arası terörist yetiştirilmiştir. Devlet bütçesinden halk evlerine ayrılan milyarlarda doğmayanların hakkı vardır. Bunları biz yaşadık, itiraz eden var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets