Soruşturma iznine iptal kararı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Soruşturma iznine iptal kararı

Bu haber 04 Nisan 2013 - 8:42 'de eklendi ve 1.845 views kez görüntülendi.

sorusturmaiptalineiptal12316Marmaris’te 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nın yapımı sırasında İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanı Ali Acar ve 11 kamu görevlisi için verilen soruşturma izni, Danıştay 1. Dairesi tarafından iptal edildi.
Haber Merkezi
Marmaris Belediyesi’nin mahkeme konusu edilen plan tadilatı onaylandı. 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nın içinde bulunduğu alan, yeşil alan olarak tescillendi.
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Meclis Toplantısı’nda Danıştay 1. Dairesi tarafından oy birliği ile verilen kararı okudu. Acar, “Geçen yıl Tansaş Binası’nın yıkımından sonra kentimize bir kent meydanı kazandırmak için ihale yasası doğrultusunda meydanın ihalesi yapılıp inşasına geçildi. 18 Mayıs 2012 tarihinde de 19 Mayıs Gençlik Meydanı ismi ile açılışını gerçekleştirdik. Tabi bu süreç hayli meşakkatli geçti, gerek Anıtlar Kurulu gerekse Valilik bu konuyu çok ciddi incelemeye aldılar.” diye hatırlatmada bulunarak
Şöyle devam etti:
“Bu uygulamayı yapan Belediye Başkanı ve sorumlularıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundular. Bunu takiben İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan görevli müfettişimiz Ali Acar, Aslı Tanülkü, Hakkı Şevket Bayındır, İsmet Kamil Öner, Aysel Çelik, Arzu Girginç, Özgür Han, Levent Ardıç, Atılım Şener, Ünsal Paşalı ve Esra Yanık Ağaoğlu’na soruşturma izni verdi. Bunun sonunda yasal hakkımızı kullandık ve Danıştay’a itirazımızı yaptık. İtiraz sonucunda Danıştay 1. Dairesi, 10 Ağustos 2012 tarihli Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın soruşturma izni verilmesi kararına, İçişleri Bakanlığı’nın 08 Kasım 2012 tarihli yazısının gereği, dosyadaki bilgi ve belgeler, ön inceleme aşamasında temin edilen bilir kişi raporuna göre Marmaris Kent Meydanı olarak belirlenen meydanın 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içinde olmadığı tespit edildiği ayrıca belediye meclisinin 09 Şubat 2012 tarihli imar planı değişikliğinden önce anılan yerin 1/1000 ölçekli uygulama imar planında umumi imar alanı yol, otopark ve park olarak belirlenmiş olduğu, bu nedenle 09 Şubat 2012 tarihli imar planı değişikliği yapılmamış olsa dahi söz konusu alanın Marmaris Kent Meydanı olarak düzenlenmesinin sakıncasının olmadığı belirtilip, İçişleri Bakanlığı’nın 10 Ağustos 2012 tarih 382 sayılı kararının ilgililer için soruşturma izni verilmesine ilişkin kısmının kaldırılmasına dosyanın karar eki olarak İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”
Bu kararın ardından 10 Ocak 2013 tarihli Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 25 Mayıs 2012 tarihli kararının da Marmaris Belediyesi’ne ulaştığı öğrenildi. Genel Müdürlüğün plan tadilatını kabul etçtiği kaydedildi. Başkan Acar, konuyla ilgili, “Askı süreci de bitmiştir. Dolayısıyla Danıştay 1, Dairesi’nin kararında okuduğum şekliyle ada bazında umumi bina, park, otopark ve yeşil alan olarak değişik olan imar durumunun tamamının yeşil alan olarak onayına karar vermiş ve şu anda da söz konusu meydan yeşil alan olarak Marmaris Halkı’na hizmet etmeye devam edecektir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets