YÜZDE YÜZ MUĞLA PROJESİ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

YÜZDE YÜZ MUĞLA PROJESİ

Bu haber 28 Şubat 2013 - 8:52 'de eklendi ve 1.056 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

İçinde bulunduğumuz 2013 yılı için en önemli gelişme şüphe yok ki “Muğla’nın il oluşunun 100.yılı”.
Dolayısıyla yeni yıla adım atıldığı günden bu yana başta valilik, belediye başkanlığı olmak üzere Muğla parlamenterleri ve birçok sivil toplum kuruluşları, meselenin üzerine titizlikle eğildiler.
Dolayısıyla amaç, Muğla’nın kuruluşunun 100. Yılını en iyi şekilde kutlamak.
Yanı sıra geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için bir takım projeler geliştirerek, hayata geçirilmesi.
Bu nedenle başlangıçtan bu yana ilki Ankara’da olmak üzere 3 toplantı gerçekleştirildi.
Bu toplantıların başını çeken, valilik ve belediye başkanlığı yanında AK Parti Muğla Milletvekilleri.
***
İlişkin olarak geçtiğimiz hafta içerisinde Muğla Esnaf Odaları Birliği toplantı salonunda yapılan birlikteliğe Odalar, Sivil Toplum Kuruluşları ve AK Parti Muğla Milletvekilleri Prof.Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa katılıyor.
Ancak, bu defaki birlikteliği farklı kılan, Ulaştırma Bakanlığı Danışmanı Sami Kabaş ile Başbakanlık Yatırım Destek ve tanıtım Ajansından İsmail Erşahin’in de katılmasıydı.
Aynı projenin yürütme kurulunda görev üstlenen Milletvekili Ali Boğa diyor ki;
Muğla’nın il oluşunun 100.yılı için her kesimin katkısına ihtiyacımız var. Muğla’ya Muğla’lılar olarak bir rol vermeye çalışıyoruz. Bugüne kadar Muğla’ya başkaları rol vermiş. Projeler adına herkesin sorumluluğu olmasa da destek verme zorunluluğu var.
Muğla’lılar ortaya çıkan projelere destek verir ise Ankara bize destek vermek zorunluluğu duyar. Arzumuz çalışmaların bir politik kulvara yönelmemesi. Yanı sıra projelerin gerçekleşmesi için yasal ve finansal desteklerin olması şart.
Milletvekili Ali Boğa’nın bu açıklaması altında irdelenmesi gereken 2 nokta var.
Elbette bu kente yaşayan her kim olursa olsun, ortaya çıkan projelere bir şekilde destek verecek. Vermeli de.
Ne var ki Boğa’nın,” Muğla’ya Muğla’lılar olarak rol vermeye çalışıyoruz. Bugüne kadar Muğla’ya başkaları rol vermiş” vurgusu tartışmaya açık bir yaklaşım.
Dolayısıyla Muğla’ya bugüne kadar kimler rol verdi?
Kendileri nasıl rol verecek? açıklanmalı.
Ali Boğa konuşmasının bir bölümünde, ortayla çıkan projelere Muğla’lılar destek verirse, Anakara da bize destek vermek zorunluluğu duyar diyor.
Sayın Boğa şundan emin olsun.
Muğla’lı ayrımcılık yapılmadığı sürece, kendilerine yakışan projelere destek verir. Asıl olan sizin, aynı projelerin hayata geçmesi adına işi kotarmanızdır.
Muğla’nın il oluşunun 100. Yılı toplantısında kişisel görüşlerini açıklayan Milletvekili Yüksel Özden;
Muğla olarak bu fırsatı lehimize çevirmeliyiz. Dolayısıyla aslolan Muğla’lıların birlikte çalışması ve hareket etmesidir. Bu projelerin Muğla’ya mutlak surette katkısı olacaktır.
Acaba diyorum, Özden bu projelerin gerçekleşmesi için Muğla’lılar birlikte hareket etmeli derken, tüm Muğla parlamenterleri aynı şekilde hareket ediyor mu?
Her şey Muğla için diyorlar mı?
Aslında ortaya çıkacak projelerin hayata geçirilmesinde, Esnaf Odaları Birliği salonunda yapılan toplantıya katılan 2 bürokratın önemli rol oynayabileceği kaçınılmaz.
İlişkin olarak Ulaştırma Bakanlığı Danışması Sami Kabaş’ın Türkiye’de GSM operatörlerinin kapsama alanlarının yüzde yüze çıkarılması için 2015 yılı öngörülürken, Muğla il oluşunun 100.yılı nedeniyle 2013 yılında aynı çalışmalar tamamlanacak.
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtma Ajansı adına konuşan İsmail Erşahin;
Görevimiz yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak. Dolayısıyla yatırımcılarımıza yurt içi ve yurt dışı finansman bulmak bizim işimiz.
Erşahin bu açıklamayı yaparken, altını çizdiği bir ayrıntı çok çarpıcı.
Biz kurum olarak bürokrasinin virüsüyüz. Bürokrasinin içindeki bürokrasiyi çözmeye çalışıyoruz.
Aslında yıllardan bu yana her kesimin şikâyet ettiği bürokrasi olmasına karşın, 10 yılın üzerinde görev yapan AK Parti Hükümetleri için bürokrasinin engel teşkil etmesi düşünülemez. Zira bürokratların atamasını yapan onlar. Yargıdan dem vuruluyorsa, adlı mekanizmayı yeniden düzenleyenler de kendileri.
Sonuçta Muğla’nın il oluşunun 100 yılı adına gerçekleştirilen birliktelik, elbette ki önemli. Buna karşın asıl olan ortaya çıkacak projelerin hayata geçirilmesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets