Yörük Köyü Projesi Kimin? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yörük Köyü Projesi Kimin?

Bu haber 28 Şubat 2013 - 0:50 'de eklendi ve 2.384 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye Kızılay Derneği Muğla Şube Başkanı Bülent Karakuş’un MUTSO Seçimleri ile ilgili ortaya koyduğu 6 projeden biri (Fuar Alanı) kendisinin, 4’ü Devletin, biri de “Yörük Köyü” projesi “Benim” demeyeceğim, ama “fikir babası” benim.

Ama Sayın KarakuşİNTİHAL” yapmış ve projenin kendisinin olduğunu iddia ediyor. Olabilir de tabi. İnsanlar bazen aynı şeyi düşünebilirler!

20 Şubat 2013 tarihli yazımda şöyle demiştim:

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ile görüşmemizde, projenin ne âlemde olduğunu sordum. Akcan, ‘Bürokratik çalışmalar devam ediyor. Yılanlı’daki alan önce Bakanlık tarafından Muğla Valiliği’ne tahsis edilecek. Muğla Valiliği de derneğimize tahsis yapacak. Sonra Yörük Köyü çalışmalarımız başlayacak.’ dedi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş Allah aşkına bu projenin neresinde?

xx        xx        xx

Türkiye Kızılay Derneği Muğla Şube Başkanı Sayın Karakuş, geçen hafta MUTSO seçim tarihi ile ilgili yaptığı kahvaltılı basın toplantısında, Yörük Köyü Projesi’nin söylenenin aksine tamamen kendi fikri olduğunu iddia ederek şöyle demiş:

Yörük Köyü Projesi benim tamamen kendi düşüncemden çıkan bir projedir. Şu anda Yörük Şenliği’nin yapıldığı alandan farklı bir proje. Yörük Obaları Derneğimiz de bu Yörük Köyü Projesi içinde olacaklar. En az 3-4 Yörük aileyi de istihdam etmiş olacağız. Yörük Köyü Projesiyle Yörük yaşantısını birebir orada gösterebileceğiz. Ayrıca proje kapsamında özel sektörün yapmasını planladığımız Yörük yaşamına ve çevreye çok uygun bir otel konsepti de yer alıyor. Yörük Köyü Projemiz hazırdır, Orman ve Su İşleri Bakanımız ve Valiliğimiz gereken desteği vereceklerinin sözünü verdiler. Yörük Köyü Projesi bizim projemizdir.

 

xx        xx        xx

Madem öyle ben de “Hayır sizin değil” diyorum… “İntihal” yaptığınızı, esinlendiğinizi söyleyin yeter… Kızılay Derneği Başkanı Sayın Karakuş, “Yörük Köyü Projesi”nden MUTSO Seçiminin gündeme gelmesiyle birlikte söz etmeye başladı.

Ama ben, Yılanlı’da gerçekleştirilen Yörük Obaları Şenliği’nin hemen ardından 29.05.2012 tarihli “Göç Yolda Düzelir” başlıklı yazımda özetle şöyle demişim:

xx        xx        xx

GÖÇ YOLDA DÜZELİR

Biz Yörük-Türkmen geleneği insanlarının bir sözü vardır: “Göç yolda düzelir”…

Göç yolda bozulur da…

Önceki gün 5.Yörük Türkmen Kültür Şenliği etkinlikleri kapsamında Muğla ve Ege-Akdeniz yöresinden Yörüklerin son temsilcileri yaylaya göç yolculuğunu canlandırdı.

Şükürler olsun göç yolda bozulmadı… Bozulabilirdi de… Önlem alınmazsa, gelecek göçler yolda bozulabilir!

 xx     xx     xx

Kışı Ege ve Akdeniz sahillerinde geçiren Yörüklerin yaylalara göçü “sembolik” olarak sürüyor…

Yıllar önce Karaman Beyliği’nden kalkıp göç eyleyip Muğla, Antalya, Denizli, Burdur coğrafyasına gelen ve Toroslar’daki Sarıkeçililer ile kucaklaşan Karakeçililerin ve tabi ki Sarıkeçililerin torunları hafta sonunda Muğla Yörük Obaları Derneği’nin bu günün “yaylasına” çevirdikleri Yılanlı Dağı’na göç eylediler…

Muğla Yörük Obaları Derneği’nin 5. Yörük Türkmen Kültür Şenliği’ne Türkiye’nin 16 farklı ilinde yaşayan Yörükler, Irak Türkmen Cephesi, Doğu Türkistan, Batı Trakya ve Azerbaycan’dan temsilciler de katıldı. Yörük şenliği kapsamında yaylanın farklı noktalarına kurulan 22 kıl çadırda Yörük kültürü ve yemekleri tanıtıldı. Geleneksel göç (sahilden yaylaya çıkış) gerçekleştirildi.

Her şey çok güzeldi. Ta ki milletvekilleri konuşuncaya kadar!

 xx     xx     xx

Türk Boyları, Aşiret ve Oba şeklindeki gruplar halinde, sayıları yüz binlerle ifade edilen koyun ve keçi sürüleri ile Orta Asya’dan Anadolu’ya; Anadolu’dan da Rumeli’ye uzanmışlardır…

Osmanlı Devleti’ni kuran Ertuğrul Obası da Karakeçili Yörükleridir ve yaşadıkları yer, Kütahya, Domaniç, Söğüt bölgesidir. Türklerin tarih içindeki uzun yolculuklarının zorunlu kıldığı bir hayat tarzı vardır.

Osmanlı Devleti’nin iskân siyasetinin ana unsuru Yörüklerdir. 1356 yılından itibaren Rumeli topraklarına yerleştirdikleri Yörüklerle, bölgenin genel nüfus yapısını değiştirmişler, Balkanların, Türk ve İslam karakteri kazanmasını sağlamışlardır. Gururla ve övünçle ifade etmeliyiz ki, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’te fetihler zamanında, muhtemelen 16. yüzyıl başlarında, Konya-Karaman bölgesinden Rumeli’ye gönderilerek iskân edilen Yörüklerdendir. Ben de gururla ifade etmeliyim ki, Karaman’dan Muğla’ya gelen karakeçililerdenim…

 xx     xx     xx

Yörük ve Türkmen’ler Orta Asya’dan Anadolu’ya göçerlerken; geldikleri yerde tek tanrılı oldukları için kolaylıkla İslamiyet’i kabul ederlerken; önce Selçuklu, ardından Osmanlı Devleti’ni kurarlarken; Osmanlı’da zorunlu iskâna tabi tutuldukları gibi, Toroslara ve öteki dağlara çıkmak zorunda kalırlarken ne CHP’li, ne AK Partili, ne MHP’li ve ne de sağcı-solcu değillerdi…

Yörüklük, Türkmenlik harcımızdır. Yörük Obaları her zaman ve bu gün daha çok ihtiyaç duyduğumuz birlik, dirlik şemsiyemizdir. Ortak paydamızdır. Bu ortak paydanın, buluşmanın şenliğini “siyaset arenasına” çevirmeye, obaları “arka bahçe” haline getirmeye kalkışmaya kimsenin hakkı yok. Olmamalı…

 xx     xx     xx

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarını kutluyorum. Başarılı bir şenlikti… Yine bu vesile ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Kendisi geçen şenliğe geldiğinde Yörük Obaları’na Yılanlı’da bir alan düzenlemesi yapacağı sözünü vermişti. Söz tutuldu. Hala yapılması gerekenlerde var, ama düzenleme güzel olmuş.

Umarım Yörük Obalarına tahsis edilen bu alanda, yaz bahar aylarında deve güreşleri, boğa güreşleri, pehlivan güreşleri yapılır; burada deve ahırı, keçi ağılı ile bir ‘Yörük Köyü’ de oluşturulup, burası her zaman keçi sütü ve peyniri ile kahvaltı yapılan yer haline gelir. Kim bilir burada kültürümüz yaşatılırken; turlarla kucaklaşıp kültürümüzü tatil tercihini Muğla’dan yana yapanlarla da paylaşırız… (29.05.2012)

xx        xx        xx

Evet, ben bu projenin fikir babasıyım… Bu proje “Devlet Projesi” ne dönüştü. Siz seçilirseniz uygulayabilirsiniz. Siz değil, muhalifleriniz seçilirse umarım onlarda uygularlar… Ama ayıptır, fikri sahibine teslim edin… Ben 2012 de söz etmişim. Siz 2013’te sahip çıkmışsınız, hepsi bu…

Açıklamanız da “Şuanda Yörük Şenliği’nin yapıldığı alandan farklı bir proje.” diyorsunuz. O zaman nerede olduğunu açıklayın!

Haaa bir de unutmadan… Hafta sonunda yapılan Muğla’nın 100. Yılında 100 Proje toplantısında Sayın Karakuş projelerini anlatırken, katılımcılardan bir birlik başkanı da “Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nden söz ederken, Muğla eski il genel meclisi üyelerinden Eray Çiçek de, “Yörük Köyü’nün yanındaki alanda golf sahası kurmak istiyoruz” diyordu…

Hadi hayırlısı!!!

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets