95 yıllık hisseler bulundu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

95 yıllık hisseler bulundu

Bu haber 28 Şubat 2013 - 9:01 'de eklendi ve 4.141 views kez görüntülendi.

95yillikhisse165243Muğla’nın Dalaman ilçesinde yaşayan emekli Deniz Astsubayı Cengiz Doğan; Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Abdurrahman Doğan olan dedesinden kalan 95 yıllık hisselerini buldu.
Haber Merkezi
Emekli Deniz Astsubayı Cengiz Doğan; Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Abdurrahman Doğan olan dedesinin 1917 yılında kurulan ilk Türk Osmanlı İtibari Milli Bankası’ndan alınan daha sonra Türkiye İş Bankası’na devredilen iki hisselerinin varisi olarak dedesinden babasına kalan A Gurubu 342410 Numaralı 10 Osmanlı Liralık ile 342411 numaralı 10 Osmanlı Liralık 2 adet hissesini küpürler halinde bulundu.
Yıllar geçtikten sonra 2012 yılı 26 Aralık’ta Sultan Hamlit’in torunlarının hisseleri çıkınca 25 Şubat 2011 tarih ve 27857 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6111 Sayılı Kanunun 157. Maddesi ile Sermaye Piyasası Kanunu’nun Geçici 6. Maddesinde yapılan değişiklik üzerine 06 Aralık 2012 tarihinde gazetelere verilen ilan üzerine Ergani Madeninde Muhasebe_i Hususiye Memuru Abdurrahman Efendi (Doğan) namına kayıtlı 342410 numaralı 10 Osmanlı Liralık ile 342411 numaralı A gurubu 10 Osmanlı Liralık 2 adet hisse senetlerini 28 Aralık 2012 tarihinde İş Bankası’na verilip, elinde bulunmayan fakat Osmanlı İtibar-i Milli Bankası kayıtlarında müteveffa Abdurrahman Efendi namına kayıtlı başkaca hisse senetlerinin de kaydileştirilmesini Av. Mahmut Doğan tarafından dilekçe ile sunuldu.
Bulunan hisseler hakkında bilgi veren emekli Deniz Astsubayı Cengiz Doğan; “Dedem Abdurrahman Efendi; 1.6.1880 tarihinde doğmuş; 1937 yılında mefat ediyor. Dedem 1937 yılında vefat ettikten sonra Babaannem Sabriye Doğan 1976 yılının 6. Ayında yaşamını yitiriyor. Doğu ve Güneydoğu kesiminde adet olarak evin büyükleri ölmeden önce sandıklar açılmıyor. Bu sandıkların açılması neticesinde sandığın en altında bir zarfın içinde eski yazılı bazı kâğıtların olduğu görülür. Dedemin beş çocuğundan biri olan babam Mustafa Haşim Doğan elindeki kâğıtları cami imamına incelettiği zaman 1917 yılında kurulan İlk Türk Bankası olan Osmanlı İtibari Milli Bankası’nın hisse senetleri olduğu tespit edilir. Osmanlı Bankası’na müracaat ediyorlar. Bu hisselerin Osmanlı Bankası’na ait olmadığını, Osmanlı İtibari Milli Bankası’na ait olduğu 1924 yılında kurulan İş Bankasına devir edildiği bildirilir. Amcam ve babam İş Bankası ile irtibata geçiyor. İş Bankısı Genel Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar neticesinde İş Bankası7nın Gayri Menkuller arşivinde ortaya çıkıyor. Mahkeme kararı ile daha iyi çözüleceği ve hukuki haklarımızın mahkeme kararı ile alacağımız bildirildi.
Babam emekli olduktan sonra Manisa’nın Akhisar İlçesi’ne yerleşiyor. Bu sırada İş Bankası ile irtibatları kesiliyor. Babamların 8 kardeşinden 5 yaşamlarını yitiriyor. Bunların içinde rahmetli babam olmak üzere. Rakıp Rafet Doğan olan amcam İş Bankası ile davamız var; bütün varisleri hisse senetlerin fotokopilerini çıkartıp, hissederların bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Yıllar geçtikten sonra dedem Abdurrahman Efendi (Doğan) tarafından alının 2 adet A gurubu 342410 Numaralı 10 Osmanlı Liralık ile 342411 numaralı 10 Osmanlı Liralık hisselerimizi bulmuş olduk” diye konuştu.
Doğan’ın kızı Yakomuz Doğan da, bulunan hisse senetleri için sevinçli olduğunu gelecek olan para ile yüksek tahsil yapmak istediğini söyledi
Devam eden süreç hakkında bilgiler veren avukat Mahmut Doğan ise; “İş Bankası Genel Müdürlüğü’nden bu güne kadar yazılı bir cevap gelmedi. İş Bankası aleyhine her an dava açabiliriz.
Cengiz Doğan’nın dedeleri namına 342410 ve 342411 numaralı 2 adet hisse senedini Sermaye Piyasası Kanunununda yapılan değişiklik üzerine kaydileştirilmesinin yapılması için 31.12.2012 tarihinde İş Bankası Genel Müdürlüğüne bir dilekçe ile teslim ettik. İş Bankası Genel Müdürlüğü bugüne kadar kaydileştirme yapılıp, yapılmadığı hususunda tarafımıza yazılı bir cevap vermedi. Mirasçıların hemen hemen hepsi vekaletlerini bana verdiler; veraset belgesi tamam. İş Bankası aleyhine dava açmak için bütün şartlar tamamlandı. Her an dava açabiliriz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets