YEREL BASIN İÇİN ÖNCELİK MUĞLA OLUNCA - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

YEREL BASIN İÇİN ÖNCELİK MUĞLA OLUNCA

Bu haber 27 Şubat 2013 - 0:01 'de eklendi ve 1.119 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Geçtiğimiz Pazartesi günü Muğla Merkez İlçede yayın yapan bir gazetede, meslek büyüğümüz Naim Kılıç’ın bir yazısı vardı.
“ Sadece Muğla, Muğla Diyerek” başlığını taşıyan yazısı, aynı zamanda gazeteci arkadaşım Özcan Özgür ve bana bir göndermeydi.
Her ne kadar yazının içeriğinde farklı bir konuyu ele alsa da giriş bölümünde bize atfen altını çizdiği ayrıntı, yazılarımızda Muğla’nın dışına çıkamadığımızdı.
***
Daha da ayrıntıya girmeden Naim Kılıç Kimdir?
Neden bu şekilde serzenişte bulundu? diye baktığımızda, yazının giriş bölümünde, bir gazetecinin üstlendiği görevin layıkıyla yerine getirilmesi yatmaktadır.
Ona göre gazeteci, sadece yaşadığı kentte meydana gelen gelişmeleri değil, ülke genelinde neler olup bittiğini de kaleme almalı.
Bilhassa ülke yönetiminde bulunan hükümetin icraatlarının devletin çıkarları ve kamu yararına olmalı diyerek, ister yerel olsun ister genel bazda görev üstlenen gazetecilerin, tek bir noktaya bağlı kalmaları gerektiğinin altını çiziyor.
***
Naim Kılıç, meslek büyüğümüz olmanın ötesinde, şahsen saygı duyduğum birisi.
Bir dönem Akyaka Beldesindeki birlikteliğimizde, üstlendiğimiz görevin bizlere nasıl sorumluluk yüklediğini, geçmişten günümüze örnekler vererek anlatmıştı.
O zaman anladım ki, sosyal demokrat yapıda birisi olmasına karşın, gelişmeleri objektif olarak değerlendiriyor.
Sadece iş başındaki hükümet değil, mensubu olduğu görüşün temsilcisi partiyi de, yeri geldiğinde eleştirmekten çekinmemişti.
Kısaca Naim Kılıç, uzun yılların tecrübesiyle, bir gazeteci gelişmeleri kendi süzgecinden geçirirken, sadece doğruları kaleme almalıdır.
Aksi halde taraf olursunuz.
Sadece kendi düşünceniz paralelinde görev yapanlar adına kalem oynatırsanız, mesleğin size yüklediği sorumluluğu yerine getirmiyorsunuz demektir.
Bu da mesleğe olan saygının yitirilmesidir.
***
Kimler nasıl bir yaklaşım içerisinde olsa da Naim Kılıç, doğruları söylüyordu.
Eğer basın mensubu iseniz olaylar, objektif olarak değerlendirdikten sonra kaleme alınmalıydı.
Aksi halde taraf olurdunuz.
Bu da mesleğe olan saygının sekteye vurması demekti.
***
Gazeteci arkadaşım Özcan Özgür ve bana olan göndermelerine gelince.
Ona göre bir gazeteci yaşadığı kentte meydana gelen gelişmeler yanında ülke genelinde toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren olaylardan da dem vurmalıdır.
Tamam da, sonuçta bizler yerelde görev yapmaya çalışan basın emekçileriyiz.
Dolayısıyla asıl olan, yaşadığımız kentteki gelişmelerin öncelik almasıdır.
Aksi halde, bu kentte gazetecilik yapmanın ne anlamı kalır?
Yine de bu demek değildir ki, bir gazeteci sadece yaşadığı ildeki gelişmelerden sorumlu.
Elbette değil.
Ülkeyi etkileyen önemli bir takım olaylar varsa, yerelde görev üstlenen biriside olsanız, bakış açınızı bir şekilde aksettirmelisiniz.
Ona bakılırsa bende öyle yapıyorum.
Yereldeki gelişmeler galebe çalıyor, bir yerde yakanızı bırakmıyorsa, ister istemez ağırlık noktasını burası teşkil eder.
Sonuçta mesleğin duayenlerinden Nail Kılıç’ın yazısının bir bölümünde kaleme aldığı ayrıntıdan, şahsen alınganlık göstermiş değilim.
Yalnızca “sadece Muğla, Muğla diyerek” dese de bizlerin Muğla’da yaşayanlar olduğunu, buradaki gelişmelerin öncelik aldığını, bu durumu bizden çok kendisinin bildiğini vurgulamak istedim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets