Ali Boğa'nın Çabaları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ali Boğa’nın Çabaları

Bu haber 27 Şubat 2013 - 0:59 'de eklendi ve 1.971 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Nasıl kutlanacak hala belli değil, ama sözüm ona bu sene Muğla’nın Vilayet Oluşu’nun 100. Yılı’nı kutlayacağız.

Bu anlamda Valilikçe düzenlenen toplantıların bir tanesine katıldım. İnancım kalmadığı için bir daha da ilgilenmedim. Bu anlamda “umutsuzca” olmasa da ayrıca çalışma yürüten Milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden’in hafta sonunda gerçekleştirdiği 3’ncü toplantıya katıldım. Yine hüsrana uğradım, ama “Hiç değilse” demekten de kendimi alamadım.

 xx        xx        xx

Dünkü yazımı “Milletvekili Ali Boğa’nın Muğla için gayretlerine, çırpınışına saygı duyuyorum. Ve O’nun için üzülüyorum.” diyerek “Neden mi?” diye noktaladım.

Üzülüyorum, çünkü Sayın Boğa’yı yapayalnız görüyorum…

Aslında bütün kabahat Milletvekili Ali Boğa’nın kendisinde! Müsteşarlık ve Ankara’da MEÇEV (Muğla Çevre Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaparken Muğla’nın 30 Ekim 1913’te “vilayet olduğunun” belgesini bulup gelmeseydi bu sıkıntılar yaşanmayacaktı… Bu gün hala bir 100. Yıl mücadelesi veriyor olmayacaktı…

 xx        xx        xx

Cumartesi günü yapılan toplantıda en can alıcı öneri BOSİAD (Bodrum Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Ahmet Karataş’tan geldi. Karataş şöyle dedi:
“Önce Muğla’nın bir stratejik planı yapılmalı.”

Sayın Karataş haklı, ama bu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde Muğla Valiliği’nce1 Kasım 2008 tarihinde yapıldı! Sayın Ali Boğa’nın girişimi ile gerçekleştirilen o toplantıya Bodrum’dan BOSİAD adına Kıvanç Esendemir katılmıştı.

Merak edenler, “İl Oluşunun 100. Yılında Muğla Stratejik Planı – meçev” yazıp “gogıl hazretlerine” sorabilir…

 xx        xx        xx

Akademisyenlerle birlikte geçen cumartesi günü olduğu gibi bütün sivil toplum örgütlerinin ve meslek odalarının katılımı ile 1 Kasım 2008 tarihinde yapılan o toplantıda, “İl Oluşunun 100. Yılında Nasıl Bir Muğla Görmek İstiyoruz?” sorusuna yanıt aranmıştı. “İl Oluşunun 100. Yılında Muğla Stratejik Planı”nın ortaya konduğu o toplantıda, Stratejik Planının Genel Amacı şöyle belirlenmişti:

Kırsal ve kıyısal bütünleşmesini sağlamış, kültürel ve doğal dokusunu koruyan, her bölgesinde sürdürülebilir kalkınmayı sektörel uyum içerisinde gerçekleştirmiş, eğitim, kültür, üretim ve ihracat merkezi Muğla

Aradan 6 yıl geçti. Hani nerede?

O sırada Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’tı. Bir kere böylesine bir arama konferansı Muğla, Muğla olalı ilk defa yapılmıştı. Bu bile Muğla için önemli bir adımdı… Ama Vali Altıparmak Antalya Valisi oldu, stratejik plan valiliğin tozlu raflarında unutuldu…

 xx        xx        xx

Ben hep anımsatmaya çalıştım…

Dört yıl önceki bir yazıma “Muğla 96 yaşında ama…” başlığı atmışım.

Üç yıl önceki yazılarımdan birinin başlığı “Üniversite ve Muğla’ya ev ödevi” idi..  O yazımda, “3 yıl sonra 100. yılı kutlayacağız.” demişim…

28 Ekim 2012 tarihli yazıma da “Cumhuriyetin ve Muğla’nın yıl dönümü” başlığı atmışım. O yazımda da “Muğla’da da bir samimiyetsizlik var… Yarın Muğla’nın ‘vilayet’ oluşunun 99. yıldönümü kutulanacak mı? Hayır! Muğla Valiliği ‘Muğla’nın Vilayet oluşunun 100. yıldönümü kutlamalarına’ hazırlanıyor. Gerçekten hazırlanıyor mu? Hayır! Umarım gelecek sene yarın, Muğla Cumhuriyet Meydanı’nda 100 adet havai fişek patlatıp, ‘Kutladık işte’ demezler!

Galiba öyle olacak, ama Milletvekili Ali Boğa inatçı…

xx        xx        xx

6 yıl önce yapılan gerçekten Muğla için önemli bir adımdı ve ilkti… Şimdi, gerçekten kendisini yapayalnız gördüğüm Milletvekili Ali Boğa sanki “Yine iş başa düştü” deyip, adeta bürokratlığında Muğla’ya sözünü geçiremediğini iki yıllık milletvekilliğinde geçirmeye çalışırcasına “Muğla’nın İl Oluşunun 100. Yılına 100 Proje” veya “Hedef; Yüzde Yüz Muğla” sloganıyla “Projeler havuzu” oluşturuyor. Bu da Muğla için önemli bir adım… Çünkü bu güne kadar hiçbir seçilmişimiz, Muğla’nın sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını, akademisyenlerini, öteki (parlamentoda olan, olmayan) milletvekillerini toplayıp proje devşirmeye kalkmadı…

20 sene, 10 sene ve hatta 5 sene önce bu da yapılsaydı, Muğla belki bu gün bir başka Muğla olabilirdi!

 xx        xx        xx

Korkarım yine raflarda kalacak, ama alın size bir de benden, benim olmayan Muğla Projeleri:

YERİN ALTINDAKİLERLE ÜSTÜNDEKİLERİ BARIŞTIRMA ADINA: Şahidi Külliyesi’nin oluşturulması”; “Başta Şahidi’nin olmak üzere üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış el yazması kitapların Şeyh Camiinin bahçesindeki kütüphanede toplanarak günümüz diline çevrilmesi”; “Milas’ta İkiz Türbelerin ayağa kaldırılması”; “Muğla’nın Erenlerinin, Evliyalarının bir belgeselinin yapılması”; “Bodrum Ayanikola Kilisesi ile Muğla Asaryani Kilisesi’nin ayağa kaldırılması”; “Milas’ta Heketamos Açık Hava Müzesi, Yatağan’da Hekate ve Stratonikeia Açık Hava Müzesi, Dalyan’da Kaunos Açık Hava Müzesi, Datça’da Knidos Açık Hava Müzesi, Fethiye’de Leteon Açıkhava Müzesi ve Muğla il merkezinde Karya-Likya Bölge Müzesi kurulması”

DOĞAYLA BARIŞ ADINA: Muğla il merkezinde Özlüce Trolian Park; Fethiye’de Kelebekler Vadisi; Milas’ta Uyku Vadisi; Muğla il merkezinde Değirmenderesi Kanyonu; Milas’ta Heraklia-Latmos; Milas-Bodrum arasında “Tuzla Sulak Alanı”; Fethiye’de Çalış; Ortaca’da Sarıgerme ve Datça’da Lindos Tabiat Parklarının oluşturulması”; “Fethiye Kayaköy’de Dünya Barış ve Dostluk Köyü; Muğla Yılanlı’da Yörük Köyü projelerinin hayata geçirilmesi”; “MAYBİR (Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği) Arıcılık Müzesi’nin geliştirilmesi ve Arılıklar oluşturulması”
SPOR ADINA: Köyceğiz Gölü’nde, Ula Göleti’nde, Datça ve Fethiye’de Su Sporları Merkezi; Sandras Dağı’nda Kış Sporları Merkezi oluşturulması ve Muğla il merkezinde 3 bin kişilik kapalı spor salonu ve olimpik yüzme havuzu tesis edilmesi”

EKONOMİK GELİŞME ADINA: Muğla Tıp Fakültesi bir an önce bitirilerek, Muğla’nın sıcak su kaynaklarını harekete geçirip sağlık ve geriatri turizminin başlatılması”; “Turizm Merkezlerinde kentsel dönüşüm gerçekleştirilerek, tesislerin yenilenmesi”; “Güllük’te ikinci ihracat iskelesinin, Marmaris ve Fethiye’de Gemi Yanaşma İskelelerinin yapılması”; “Datça Yat Limanının tamamlanması, Ören, Dalaman, Fethiye Yat Limanlarının yapılması”; “Denizli-Aydın-Yatağan-Milas-Güllük Demir Yolu projesinin gerçekleştirilmesi.”; “Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanıp, Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi’nin ve Muğl a-Yerkesik Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması.”; “Datça’da Tohum Bankası tesis edilmesi”;

Datça’nın bademinin, harnupunun; Milas ve Yatağan’ın zeytininin; Köyceğiz-Ortaca-Dalaman-Fethiye’nin yaş sebze ve meyvelerinin, narenciyesinin sanayi ürünü haline getirilmesi.”

Bunun için: Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye’de soğuk hava depoları, meyve suyu, konserve ve salça fabrikaları ile paketleme tesisleri kurulması.”; “Muğla’nın 1100 km kıyı şeridinde deniz otobüslerinin seyrinin sağlanması”; “Dalaman Turizm Kenti projesinin gerçekleştirilmesi”

xx        xx        xx

Bu kadarını yapın yeter… Bunların gerçekleştirilmesi için 1071 Malazgirt Zaferi’nin bininci yılı 2071’e; Cumhuriyet’in 100. Yılı 2023’ü; Muğla’ya Türklerin (1093) gelişinin bininci yılı 2093’ü veya Muğla’nın ikinci 100 yılını beklemeye gerek yok.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets